Kapat

Memethol Sprey hamilelikte kullanımı

Anasayfa
Sağlık Memethol Sprey hamilelikte kullanımı
Memethol Sprey hamilelikte kullanımı

Hamileliğe bağlı olarak hemoroid şikayetleri görüldüğünde ağrı kesici veya dezenfektan etkileri olan krem veya sprey kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.

Memethol Spreyin hamilelik basuru için kullanımı uygun mudur ?

Ürün açıklamasında hamile kişiler için kullanılmasının uygun olmayacağı açıkça belirtilmektedir. Esasen Memethol Sprey içeriği incelendiğinde hemoroid bölgesini mikroplardan arındıracak ve kaşıntıyı azaltacak etken maddelere sahip olduğunu görmekteyiz.

Memethol Spreyin hamileleler için uygun olmamasının başlıca sebepleri ürünün “ilaç” kategorisinde olmaması ve hamileler üzerinde yeterli araştırma yapılmamasıdır. Firma hamileler üzerinde yeterli araştırma yapmadığı için bu ürünü hamile bayanlar için tavsiye edememekte, hamile biri kullandığında oluşacak bir soruna kefil olmamaktadır.

Memethol Sprey gibi “ilaç” kategorisine girmeyen ve doktor reçetesi olmadan temin edilebilen bir üründen dolayı bir kişi zarar gördüğünde firmaya yüklü miktarlarda tazminat davası açılması olasıdır. Üretici firma böyle bir olumsuzluğu önlemek adına ürün açıklamasına hamile bayanların kullanımına uygun olmadığı ifadesini koymuştur.

Memethol Sprey içeriği
İlgili Haber

Memethol Sprey içeriği

Hamilelikte basur kanaması bebeğe zarar verir mi ?

Hamilelikte yaşanan basur şikayetleri ilaç kullanımının sınırlandırılmış olması nedeniyle hamile kişiye sıkıntı verecektir. Bu durumda ya doktora danışarak ve fayda/zarar durumunu hesap ederek bazı krem veya spreyler kullanılacaktır veya basur kanamasına rağmen ilaç kullanmadan gebeliğe devam edilecektir.

Hamilelerde görülen basur kanaması bebeğe zarar verecek bir unsur değildir. Eğer şikayetler fazla değilse hiç ilaç kullanmadan gebelik sürecini geçirmek gerekir.

Hamilelikte basur memesi nasıl küçülür ?

Eğer hamilelikte yaşanan basur şikayetleri aşırı derecedeyse basur memesini küçülten kortizonlu kremler veya ağrıyı azaltan ağrı kesici kremler kullanılabilir.

Basur memesi aşırı büyükse veya önemli derecede makat çatlağı oluşursa bu normal doğumu bir miktar zorlaştıracaktır. Ancak hamilelik döneminde hemoroid için etkili bir tedavi uygulanması mümkün değildir.

Hamilelikteki basur tedavisi genel olarak şikayetleri azaltmaya yöneliktir. Dışkının sert olması durumu kötüleştirdiğinden lif oranı yüksek ve dışkıyı yumuşatma etkisi olan yeşil yapraklı sebzeler, kayısı, erik gibi meyveler tüketilerek basur memesinin ağrısının azaltılması ve içeri itilebilmesinin kolaylaştırılması için oturma banyoları uygulanması gerekmektedir.

Bunlar basur memesindeki tahrişi, kaşıntı ve kanamayı azaltarak basur memesinin bir miktar küçülmesini sağlayacaktır.

Memethol’ü SGK karşılıyor mu ?

Memethol SGK tarafından karşılanmaz. Çünkü tıbbi ilaç olmayıp (püskürtme aparatının tıbbi cihaz kategorisinde olması sizi yanılmasın) isteğe bağlı olarak basur tedavisine yardımcı olmak için kullanılan bir üründür.