Kapat

Maflor damla bebeklerde ishale iyi gelir mi ?

Anasayfa
Sağlık Maflor damla bebeklerde ishale iyi gelir mi ?
maflor damla

Bebeklerin sindirim sistemi anne karnında gelişmeye başlar ancak bebeklik döneminde de bu gelişim süreci devam eder. Yenidoğan bebeklerde bağırsak florasının gelişip dengeye oturması birkaç ay sürmektedir.

Maflor gibi probiyotik ürünler bu süreci hızlandırmakta ve ishal, gaz sancısı ve kabızlık gibi bağırsak şikayetlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bebeklerde ishal nedenleri

Bebeklerde ishalin başlıca sebebi üşütme veya temas edilen cisimlerden mikrop kapma gibi nedenlere bağlı oluşan bağırsak enfeksiyonlarıdır.

Ayrıca;

 • Antibiyotik tedavisi,
 • Besin zehirlenmesi,
 • Gıda zehirlenmesi,
 • Yanlış beslenme,

Gibi nedenler de bebeklerde ishale yol açmaktadırlar.

Maflor damla ne işe yarar ?

Maflor damla’nın iki çeşidi bulunmaktadır.

 • Maflor damla 8 ml
 • Maflor damla plus 8 ml

Maflor damla Lactobacillus rhamnosus GG bakteri kültürünü içermektedir. Günde bir kez 6 damla kullanılır. Bu doz kullanıldığında 8 ml’lik Maflor damla’dan 30 doz çıkmakta yani bir şişe yaklaşık 1 ay yetmektedir.

maflor damla

Maflor damla plus’ta Lactobacillus rhamnosus GG bakteri kültürüne ilave olarak 3 mg sodyum aljinat içermektedir. Maflor damla plus günde bir ila 3 kez 6 damla kullanılır.

maflor plus

Maflor damla küçük çocuklarda, Maflor damla plus ise bebeklerde kullanılır.

Her iki ürün de ishal ve gaz şikayetlerini giderici etkiye sahiptir. Ayrıca bağırsak sağlığını güçlendirir.

Maflor damla bebeklerde ishale iyi gelir mi ?

Yenidoğan bebeklerde ishal için Maflor damla plus kullanılabilir. Maflor damla plus hem ishal hem de gaz sancısı konusunda etkilidir.

Ancak yukarıda bahsedildiği üzere bebeklerde ishalin çok sayıda sebebi bulunmaktadır. Bu nedenle Maflor damla plus’un bebekteki ishali kesmeme ihtimali de vardır.

Maflor damla içeriğindeki Lactobacillus rhamnosus GG bakteri kültürünün bebeklere başka faydaları da vardır. Lactobacillus rhamnosus GG bakterisi yararlı bakteriler sınıfına girer ve vücudumuzdaki zararlı bakterileri öldürür.

Lactobacillus rhamnosus GG bakterisinin bebek ve çocuklara ishali önleme dışındaki diğer yararları şunlardır:

 • Bağırsak florasındaki zararlı bakterileri temizlediği için gaz ve karın ağrısı şikayetlerini azaltır.
 • Zararlı bir tür olan Candida albicans ‘ın bağırsaklarda koloni kurmasını engeller.
 • Bacteroides , Clostridia ve bifidobacteria gibi yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar.
 • Asetat, propiyonat ve bütirat gibi kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini artırır. Bu yağ asitleri bağırsak hücreleri açısından besleyici maddelerdir.
 • Diş çürüten zararlı bakterilerle savaşarak diş çürümesini engeller.
 • İdrar yolu enfeksiyonuna yol açan zararlı bakterileri öldürür.

Lactobacillus rhamnosus GG bakteri özellikleri

 • Lactobacillus rhamnosus bağırsaklarınızda bulunan bir bakteri türüdür.
 • Laktaz enzimini üreten bir bakteri türü olan Lactobacillus cinsine aittir . Bu enzim, süt ürünlerinde bulunan şeker laktozunu laktik aside ayırır.
 • Probiyotik bakteriler sınıfına girmektedir. Probiyotikler, tüketildiğinde sağlığa yarar sağladığı bilinen canlı mikroorganizmalardır
 • Vücudumuzdaki asidik ve bazik koşullarda hayatta kalmaya benzersiz bir şekilde adapte olan bu bakteri, bağırsak duvarlarınıza da yapışabilir ve kolonileştirebilir. Bu tür özellikleri sayesinde uzun süre hayatta kalır ve uzun vadeli yararlar sağlar.
 • Lactobacillus rhamnosus yoğurtlara, peynirlere, süte ve diğer süt ürünlerine eklenerek olgunlaşmalarını sağlar.

İshal olan bebekler nasıl tedavi edilir ?

Eğer bebek 6 aydan küçük ise yalnızca anne sütü ile besleniyorsa ishalin neden olduğu sıvı ve besin kaybının telafisi için bebeğin daha sık emzirilmesi gerekir.

Doktor önermedikçe 6 aydan küçük bebeğe ishali kesmesi için Maflor dahil olmak üzere herhangi bir takviye ürün veya ilaç verilmemeli, bitkisel kür uygulanmamalıdır. Ancak doktor reçete ederse bebek için Maflor kullanılmalıdır.

Eğer bebekte sıvı kaybı fazla ise ve emzirmek suretiyle bu açık kapatılamıyorsa bebeğe su verilmelidir. İshal olan bebeklerde sıvı ve elektrolit kaybını telafi etmek için su, tuz ve şeker karışımı hazırlanarak bebeğe içirilmelidir.

Bu karışım şu şekilde hazırlanır:

Bir litre kaynatılmış ve ılımış suya bir tatlı kaşığı tuz, bir çorba kaşığı şeker karıştırılır ve bebeğin altı değiştirildikten sonra bebeğin içtiği kadar bu sıvıdan içirilir.

İshal olan bebeklere süt verilmemelidir.

Eğer bebek 6 aydan büyük ise ishali kesmek için muz, yoğurt, pirinç lapası ve patates püresi gibi yiyecekler yedirilmelidir.