Kapat

internetten para kazanmak için yapmanız gereken 23 şey

Anasayfa
Para Kazanmak internetten para kazanmak için yapmanız gereken 23 şey
internetten-para-kazanma

internetten para kazanmak için yapmanız gereken yöntemleri sizler için sıraladık. Bunlara para kazanma fikirleri de diyebiliriz. Öyle kös kös oturup internetten para kazanamazsınız. Para kazanmak için herhangi bir ilgi alanız ve yeteneğiniz olmalıdır. Ümitsizliğe kapılmayın, para kazanma fikirleri arasında birçok seçenek bulunuyor. Bunların bazıları yeteneğe, bazıları ise zamana dayanıyor. Özellikle ev hanımları için bu tarz fikirler oldukça önemlidir. Neredeyse zamanının çoğunu evde geçiren hanımlar para kazanma fikirleri ile kendilerine ek gelir elde edebilirler.

internetten para kazanmak zor değil

Para kazanmanın yolları engebeli değildir. İlginizi çeken bir dalda yol aldığınızda başarı elde edebilirsiniz. Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte internet kullanıcılarının sayısı bir hayli artmıştır. Hal böyle olunca internetten para kazanmak kaçınılmaz oluyor. Mutlaka internetten para kazanmak için yapmanız gereken 23 yönteme göz gezdirmelisiniz. Bu yöntemler sayesinde internetten para kazanmak adına fikir sahibi olabilirsiniz.

23) Google Adsense

google adsense

Google Adsense ile birlikte gerçekten güzel paralar kazanabilirsiniz. Google Adsense sisteminden para kazanmak için bir blogunuzun veya web sitenizin olması gerekir. Eğer web tasarım alanında bilginiz ve yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız bu işe kesinlikle girmelisiniz. Sitenizde insanlara faydalı yazılar yayınlayarak Google Adsense sayesinde gelir elde edebilirsiniz. Google Adsense reklamlarını sitenizde yayınlayarak para kazanmış olacaksınız. Türkiye şartlarında yüksek rakamlar kazanmak için sitenizin günlük tekil ziyaretçi sayısının 4.000-5.000’ne ulaşması gerekir. Bu tarz bir site sahibi ayda 700-1000 TL arasında rahatlıkla kazanabilir. Bunlar tahmini rakamlar. Belki daha fazlasını da kazanmak mümkün olabilir.

22) YouTube

youtube-para-kazanma

Para kazanmanın en zevkli yollarından biri diyebiliriz. Dünyanın en iyi video izleme sitesi diyebiliriz. YouTube’ye insanların dikkatlerini çekebilecek çeşitli videolar atarak para kazanabilirsiniz. Günümüzde bu işle uğraşan birçok kişiye YouTuber adı verilmektedir. Bu işte başarılı olan kişiler ayda çok ciddi rakamlara ulaşabilmektedir. Tek yapmanız gereken insanların dikkatlerini çekebilecek içerikler oluşturup yüklemek. Kazanç elde ettikçe imkanlar artacak ve çok daha kaliteli içerikler ortaya çıkarabileceksiniz. Oldukça zevkli ve kazancı yüksek bir iş olanağıdır.

21) Stok fotoğraf ve video satmak

stok-fotoğrafçılık-kazanç

Eğer fotoğraf ve video çekebilme yeteneğiniz varsa bu yeteneğinizi kullanarak çektiğiniz görüntüleri
ShutterStock veya iStockPhoto gibi siteler üzerinden satarak para kazanabilirsiniz. Yüklediğiniz
görüntü her satın alındığında telif hakkı sayesinde para kazanırsınız. Gerçekten başarılı olmak,
portföyünüzü sergilemek ve daha yüksek ücretli işler elde etmeye başlamak için kendi web sitenizi
oluşturmanızı öneriyoruz.

20) Evinizi ya da odanızı kiralayabilirsiniz

ev-kiralamak

Kullanmadığınız bir eviniz ya da odanız olabilir. Airbnb, wimdu gibi internet siteleri üzerinden
dünyanın dört bir yanından insana evinizi veya odanızı isteğe göre 1 günlük ya da 1 aylık kiralayarak
gelir elde edebilirsiniz. Böylece yeni insanlarla tanışabilme fırsatına da sahip olursunuz. internetten para kazanmak

19) Çevrimiçi anket doldurun

anket-doldurarak-para-kazanma

Kim istemez ki kendi evinin rahatlığında çalışıp para kazanmayı. Çevrimiçi anket doldurarak zengin
olamazsınız ancak anketleri hızlı ve pratik bir şekilde doldurarak para kazanabilirsiniz. Eğer gerçekten
bu işi yapmak istiyorsanız ve yabancı diliniz de varsa Türkçe dışında İngilizce hizmet veren anket
doldurma sitelerine de üye olmalısınız.

18) İnternet siteleri için makale üretin

makale-yazarak-para-kazanma

Günümüzde bir internet sitesinde yazınızın yayınlanabilmesi için gazetecilik mezunu olmanız
gerekmiyor. Birçok internet sitesi üretilmiş içerikleri anlaşmalı ajanslardan satın alıp yayınlıyorlar. Siz
de kendinize ve kaleminize güveniyorsanız bir ajansa başvurup yazar olarak çalışmaya
başlayabilirsiniz. Sonrasındaysa geriye sadece istenen başlıklara uygun araştırmayı yapıp yazıya
dökmek kalıyor.

17) Sanal öğretmen olarak İngilizce öğretin

sanal-ogretmen

İngilizceyi ana diliniz gibi konuşabilmek ve bunu da başkalarına öğretebilmek para kazanabilmeniz için
harika bir yol. Birçok gelişmekte olan ülkede İngilizce konuşanlara yüksek bir talep var. Sanal sınıflar
sayesinde dünyanın dört bir yanındaki öğretmenler, okullara ve sınıflara ihtiyaç duymadan internet
üzerinden ders verebiliyorlar. Siz de ders vererek para kazanmak istiyorsanız learn4good,
verbalplanet gibi siteleri araştırmaya başlayabilirsiniz.

16) TWENTIFY – Firmaların gözü kulağı olun

twentify

Bu en temizi çünkü iş ilanınıza birisi talip olsun diye beklemek zorunda değilsiniz, siz mevcut işlere talip oluyorsunuz. Dolayısı ile günün sonunda cebinize ne girdiği sizin kontrolünüzde. Öncelikle diğerlerinden farklı olarak Twentify bir telefon uygulaması. Bir örnekle nasıl işlediğini anlatalım: Mesela bir GSM firması kampanyaya giriyor ve memleketteki tüm şubelerinde buna dair posterin kapının üzerindeki cama göz hizasında asılmasını istiyor. Bir firma ile anlaşıp doğru yapıldığını denetlemek için anlaşsa çok büyük maliyet çıkıyor. Her ildeki her şubeye teftiş ekibi yollamak büyük operasyon. Onun yerine size güveniyorlar. Sizden beklenen ilanlardaki şubelerden birine gidip ihtiyaç duydukları servisi karşılamanız. Bunlar gizli müşteri, mağaza denetleme, müşteri toplama gibi şeyler olabiliyorlar. Siz uygulamadan bunun gibi basit iş ilanlarını görüyorsunuz.

15) Sesinizi ya da bestelerinizi satın

sesinizi-satın

Müzik besteleyebilenler ya da sesi iyi olanlar da şarkılarını satabilirler. Bazen öyle durumlar oluyor ki müziğinizin ya da fotoğrafınızın ya da videonuzun tüm haklarını bir şirket alıyor ve ciddi rakamlar kazanabiliyorsunuz. Bütün kariyerini bunun üzerine inşa eden, dolar olarak harika para kazananlar var. İnternete “stock music”, “stock video” ya da “stock photo” yazarak hangi siteler var, ne kaç para ediyor inceleyebilirsiniz.

14) Dergi ve gazetelere içerik yazarlığı yapın

dergi-ve-gazetelerle-para-kazanın

Kaleminiz iyiyse, dergilere, kurumsal websitelere uzman olduğunuz konularda yazı yazabilirsiniz. Ancak konunuzda isim yapmış biri değilseniz büyük meblağlar ummayın. Yazınıza gidecek güzel fotoğraflarınız olması bütçeleri ikiye katlayabilir.

13) Websitesi yapmak için yazılımcı olmak gerekmiyor

web-sitesi-yaparak-para-kazanin

Word Press internet sitesi yapımı konusunda çığır açtı. Olay artık kod yazmak değil, hazır yazılmış kod paketlerini bir araya getirmek. Yani Ikea gibi düşünebilirsiniz: Nasıl ki mobilyaları birleştirmek için marangoz olmanız gerekmiyor, her şey paketin içinden kesilmiş biçilmiş çıkıyor, size sadece birleştirmek kalıyorsa Word Press de benzer bir mantık. Modüler bir sürü ürün var ve siz bunları bir araya getirerek bir websitesi yaratıyorsunuz. Yine de ara sıra koddan anlamayı gerektiriyor ama onu da zaten kullanırken çözüyorsunuz ya da bir Google araması ile çözebiliyorsunuz. Beklentileri doğru yaratmak adına: Kalkıp da bi Sahibinden.com’un websitesini yapamazsınız ama zaten bir sürü işletmenin ihtiyacı da bu kadar teknik alt yapı gerektirmiyor. Fotoğrafçılardan restoranlara bir sürü işletmenin ihtiyacı daha basit, statik websiteleri ve bunları kıvırabilirsiniz. Hatta biraz pişince içine rezervasyon sistemleri koyabilecek kadar komplike işlere bile imza atabilirsiniz.

12) El emeğinizi ya da yurt dışından getirdiklerinizi satın

el-emeklerinizi-satarak-para-kazanin

Bir kere Tayland’da kışın Tayland’ı gezip takı toplayan, daha sonra yazın Türkiye’ye geldiğinde onları dükkanlara satan ya da kendi dükkanında satan birisiyle tanışmıştık. Artık devir bunu yapmaya çok daha uygun, çünkü mağazanı internet yapınca kira derdin ortadan kalkıyor. Fark etmişsinizdir, Instagram’dan satış yapan bir sürü insan türedi.

Etsy ve Ebay dünyaya açılan kapınız olabilirler. Her ikisinde de bireyler satmak istedikleri şeyleri plaftoma yükleyip, müşteri çıkmasını bekliyorlar. Ebay’ı zaten biliyor olma ihtimaliniz çok yüksek, o yüzden direkt Etsy’i anlatmaya geçeceğiz. Etsy bizim alışveriş yapmayı çok sevdiğimiz bir tasarım / yerel ürün / zanaat satış platormu. Mesela Hintli bir takı tasarımcısı ürünlerini burada sergiliyor ve aynı eBay’de olduğu gibi sipariş alıyor ve platform üzerinden ödeme gerçekleşiyor.

11) Büyük forum sitelerinde yöneticilik yapın

forum-sitelerinde-yoneticilik-yaparak-para-kazanin

Forumlarda paylaşılan içeriklerin etik ve yasal uygunluk taşıdığını birilerinin devamlı gözlemlemesi gerekiyor ve websiteleri size bekçilik etmeniz için para veriyorlar.

10) Tek kategori odaklı olan bir web sitesi veya blog iyi bir kazanç kapısı olabilir

blog-sitesi-açarak-para-kazanin

Bilgi birikimi sahibi olduğunuz niş bir konu üzerine bir websitesi kurabilirsiniz. Word Press kullanarak artık bir websitesi yapmanın kolaylığından yukarıda zaten bahsetmiştik. Burada önemli olan bir konu üzerine yoğunlaşmanız, mesela makyaj ya da futbol gibi. Aynı anda hem yemek tarifi, hem makyaj, hem diliş nakış yazmak kötü bir fikir mesela. Ancak bir websitesini ayağa kaldırmak çok ciddi emek ve zaman istiyor ve para kazanması epey zaman alıyor. Websitelerinin en önemli gelir kapısı Google’ın sağladığı reklam alanları. Dişe dokunur bir gelir elde etmek istiyorsanız ayda 1 milyon kez tıklanan bir websitenizin olması şart. Ama 1 milyon tıklanacak kadar büyümek senelerin emeği ve yatırımı demek. Ayrıca websitesinin de hosting, domain ismi, plug-in’ler gibi bir sürü giderleri var. Ya da kendi kendinize websitenize reklam almaya uğraşabilirsiniz. Onlar daha karlı olur ama müşteri bulup ikna etmesi, takip etmesi vs zor…

9) Fiverr’da ilan açın

fiverr

Freelance çalışanların dünyada en çok ziyaret ettiği sitelerden biri olan Fiverr‘de kendi ilanınızı açıp müşteri çekmeye odaklanabilirsiniz. Fiverr’de şuanda 4 milyona yakın farklı ilan bulunuyor ve kullanıcılar yaptırmak istediği genellikle küçük işler için Fiverr’deki kullanıcıların ilanlarına büyük rağbet gösteriyor.

Fiverr’de yapabileceğiniz işlerin bir sınırı yoktur. Örneğin, kartvizit tasarımı, logo tasarımı, SEO işlemleri, CSS hatalarını çözmek, seslendirme yapmak, çeviri yapmak veya video hazırlamak. Yada kendi becerilerinize yönelik farklı bir iş için bile ilan açabilirsiniz. Fiverr’de aylık binlerce dolar kazanan freelancerların da olduğunu belirtmekte yarar var. İşlerinizi doğru zamanında ve doğru şekilde yapabilirseniz eğer kısa sürede ciddi olumlu referanslar ile çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

8) Twitch TV’de yayıncı olmak

twitch-yayın-yaparak-para-kazanin

Bir canlı yayın platformu olan Twitch kullanıcılara para kazanma fırsatı da sağlıyor. Twitch’de genel olarak oyun oynayan (gamer) insanlara yönelik yayınlar olsa da bir spor müsabakasını yorumlayan yayıncılara da rastlamak mümkün. Platforma kayıt olmak ve para kazanmaya başlamak ücretsiz ancak yayınlarınız izlendikçe para kazanma şansınız artıyor.

Twitch’de para kazanmanın genellikle 2 farklı yolu bulunuyor, bunlardan ilki BAĞIŞ ile gerçekleşiyor. Genellikle yayıncıyı izleyen kullanıcılar, hoşlandıkları yayın sahiplerine bağış yapabiliyor. Elbette yayınlarda bağışları teşvik eden birçok sistem bulunuyor, örneğin bağış esnasında eklenen bir notun canlı yayında tüm izleyicilere okunması gibi. İkinci para kazanma yöntemi ise yayınlarda yer alan CHAT adlı interaktif sohbet bölümünde ek özelliklere sahip olmak amacıyla platformun talep ettiği bir ödeme ile gerçekleşiyor. Genellikle bu ücret her bir üye için 5 dolar.

Twitch’den Türkiye’de de aylık on binlerce lira para kazanan birçok yayıncı bulunuyor, başlangıç seviyesinde olmasa da iyi bir içerik sunabilecek yayıncılar için öneriyoruz.

7) Açık arttırma platformlarından satış yapmak

açık-arttırma

E-Bay, Gittigidiyor ve N11 platformlarında açık artırma sistemleri bulunuyor. Bu sistemler aracılığıyla elinizdeki ürünleri ciddi rakamlar ile satışa sunabilir ve / veya aranan bazı ürünleri çok ucuz fiyatlar ile satın alıp bunları tekrar satışa sunabilirsiniz. Açık artırma sistemlerinde para kazanmaya odaklanacaksanız eğer mutlaka piyasada daha az bulunan ürünlere odaklanmanızı öneriyoruz.

6) El Yapımı ürünlerinizi satın

el-yapimi-urunleri-satarak-para-kazanin

Yurt dışında ETSY platformu aracılığıyla milyonlarca kullanıcı kendi evlerinde ürettiği ürünleri satışa sunuyor. Bu satışlara dünyanın her yerinden çok yoğun ilgi var. ETSY, Türkçe olarak hizmet vermiyor, bu nedenle el yapımı ürünlerinizi satmak için sizlere önerimiz Letgo, Gittigidiyor ve N11 platformları olacak.

Ayrıca ETSY’de ürün listelemek için sizden ücret talep ediliyor ancak Letgo, Gittigidiyor ve N11’de listelemek için ücret ödemezsiniz. Ancak ürününüz satılırsa sizden komisyon alınıyor. Bu platformlarda olumlu bildirimlere mutlaka çok dikkat etmeniz gerekiyor, her satış ve ürün için çok dikkatli olmanız gerekiyor.

5) Online sanal mağaza Açın

sanal-mağaza

E-Ticaret işine girmek istiyor ancak ürün ve altyapı konusunda sorunlar yaşıyorsanız, internet üzerinden yabancı olarak hizmet veren Shopify’den sanal market açabilirsiniz. Ancak Türkçe olarak Shopify’nin hizmet vermediğini ve alternatif olarak Türkiye’de Sopsy, Buypasa ve Ganipara’nın kullanılabileceğini belirtelim.

Sopsy, Buypasa ve Ganipara’da mağaza açmak düşündüğünüzden çok daha kolay ve para kazanmanın kesinlikle önemli bir yolu. Bu platformlarda açtığınız alışveriş sisteminde sattığınız ürünlerden, ürün başına değişmekle birlikte komisyon kazanıyorsunuz. Ancak satış yapmak ilk zamanlarda kesinlikle zor olacaktır, bunun için girişimci özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Eğer orta düzeyde bir sermayeniz varsa, kesinlikle kendi e-ticaret sitenizi açmak daha mantıklı olacaktır.

4) Soru yanıtlayın

soru

İngilizce olarak hizmet veren Justanswer, kullanıcılardan birçok dalda gelen sorulara yanıtlar verilen bir platform. Bu platformda, her soruya verdiğiniz yanıt ile internetten para kazanabiliyorsunuz. Ancak JustAnswer’de Türkçe soruların sayısının henüz çok az olduğunu söylemekte yarar var. internetten para kazanmak

Türkçe olarak da hizmet veren birçok soru-cevap platformu var ancak bunlardan para kazanmak mümkün değil. Bu nedenle JustAnswer’de bir profil oluşturarak, Türkçe konusunda öncü profillerden olabilirsiniz.

3) Online oyun oynayarak para kazanın

online-oyun-oynayarak-para-kazanin

Evet ilginç gelebilir ancak internet üzerinden oyun oynayarak da para kazanabilirsiniz. Hatta birkaç dolarlık bir gelirden bahsetmiyoruz, yüzlerce hatta binlerce dolarlık aylık gelir elde edebilmek de mümkün. Online olarak hizmet veren ve ciddi emek isteyen bu oyunlarda başarılı olarak gelir elde edebilmek mümkün. internetten para kazanmak

Oyunlar konusunda kendinize güveniyorsanız, özellikle Steam platformu aracılığıyla oyun oynayarak para kazanabilirsiniz.

2) Satış temsilcisi olun

satis-temsilcisi-olarak-para-kazanin

İnternet üzerinden satış yapan hemen hemen tüm e-ticaret platformlarında, ziyaretçiyi karşılayan bir form aracılığıyla destek sağlayan satış temsilcileri bulunuyor. Bazı platformlarda temsilci sayısı çoğu zaman 50’nin bile üzerindedir. Satış temsilcilerinin çoğu evlerinden veya ofislerinden (uzaktan) çalışır. Bu kapsamda e-ticaret platformlarına mail üzerinden ulaşarak iş başvurusunda bulunabilirsiniz. internetten para kazanmak

1) Online oyunlarda eşya satışı yapın

fortnite

Online oyunlarda karakterlerin üzerilerine giyinen ve herkeste bulunmayan bazı değerli eşyalar vardır. Bu eşyalara sandık açarak veya çeşitli yollarla ulaşabiliyorsunuz. Yalnız bunun için yatırım yapmanız gerekir. 14 TL yatırıp çok yüksek meblağlar da kazanabilirsiniz. Fakat zararlıda çıkabilirsiniz.

internetten para kazanmak için yapmanız gereken yöntemleri sizler için sıraladık. Yeteneği olanlar içinde olmayanlar içinde para kazandıran çeşitli yöntemler var. Para kazandıran fikirlerden nasiplenerek kazanç elde edebilirsiniz. Özellikle evde duranlar için kaçırılmayacak fırsatlardır.

 

Kaynak:https://tolgaayric.com/internetten-para-kazanma/