Kapat

Drone ile para kazanmak mümkün mü ?

Anasayfa
Para Kazanmak Drone ile para kazanmak mümkün mü ?
drone

Bunun için öncelikle drone çeşitlerini ve drone kullanmayı iyi öğrenmek ve drone kullanımı ile alakalı yasal mevzuata hakim olmak gerekmektedir.

Eğer siz drone u ticari bir araç olarak kullanacaksanız öncelikle drone ehliyeti almak zorundasınız. Bu ehliyeti de SHGM‘nin (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) yetki verdiği uçuş okullarından almak zorundasınız.

Drone ehliyetinin iki türü bulunmaktadır. Eğer kullanacağınız drone 4 kilogramın altında ise yani DJI Mavic veya DJI Phantom gibi bir drone kullanacaksanız İHA-0 ehliyeti almalısınız. Bu 12 saatlik bir eğitimle gerçekleşebilmektedir.

Eğer 4 kilogramın üzerinde yani İnspire 2 veya daha büyük bir drone kullanacaksanız 36 saat eğitim görerek İHA-1 belgesi almalısınız. Bu belge ile 25 kilograma kadar olan droneları kullanabilirsiniz.

Bu ehliyetleri alabilmeniz için 18 yaşınızı geçmesine gerek yoktur, alt sınır 15‘tir. Aldığınız drone ehliyeti ömür boyu geçerli olacaktır.

Drone ile para kazanmak mümkün mü ?

Drone ehliyeti aldıktan sonra drone ile nasıl para kazanabileceğinizi araştırabilirsiniz. Drone ile para kazanmak istiyorsanız sıradan insanların düşündüğünden farklı düşünmelisiniz.

drone para

Drone sahibi olan kişiler genellikle maaşlı iş aramakta veya çektiği drone çekimlerini sosyal medyada yayınlayarak işverenlerin kendilerini bulmasını beklemektedir.

Maalesef drone operatörlüğü genelde maaşlı bir iş olarak görülmemekte, işverenler iş karşılığı ödeme yapmayı veya mevsimsel olarak çalıştırmayı tercih etmektedir.

Drone ile para kazanmak için öncelikle sektörde boşluk analizi yapmak gerekmektedir. Yani insanların çok talep ettiği fakat yeterli hizmeti almakta zorlandığı sektörleri bulmalısınız.

Teknocu.net gibi web siteler size araştırma sürecinizde yardımcı olabilecektir. Teknocu.net sitesinde bu konuda ufkunuzu genişletecek teknolojik gelişmeler ve para kazanma fikirleri hakkında değerli öneriler sunulmaktadır.

Bizim belirlediğimiz drone ile para kazanmanın bazı yöntemleri şunlar:

Uçuş okulu açın

Okul deyince kulağa imkansız gibi geliyor ama drone eğitimi veren bir uçuş okulu, bildiğimiz okullar kadar maliyet gerektirmiyor. Eğer drone ile para kazanmak konusunda ciddi iseniz henüz piyasada fazla uçuş okulu yok iken uçuş okulu nasıl açılır araştırmalı ve bir tane de siz açmalısınız.

Birkaç sene sonra piyasada çok sayıda uçuş okulu açılmış olacak, ancak sektörün ilk okulları oldukça avantajlı konumda olacaktır.

Neden uçuş okulu ? 

Drone kullanan bir çok kimse eğitim almak için pek gönüllü değil ama ehliyet alma mecburiyeti nedeniyle bu ehliyeti en uygun veren uçuş okullarının kapısını çalmaktadır.

Drone kullanmanın ehliyet gerektiğini bazı kişiler rakip firma tarafından şikayet edilince veya Jandarma, parti binası  gibi sinyal kesici unsurların yakınından geçerken internet bağlantısının kesilmesi neticesinde dronenunu düşürünce- kaptırınca anlamaktadır.

Neticede drone kullanıcıları bir şekilde drone ehliyeti gerektiğini öğrenecek ve uçuş okulunuzun kapısını çalacaktır.

Drone tamir atölyesi açın

Atölye deyince aklınızda çok fazla yer işgal eden marangoz veya demirci atölyeleri gelmesin. Ufak bir telefoncu açacak kadar bir alana ve sizi tanıtan bir web sitesine ihtiyacınız var.

Drone kullanmayı merak eden ve heves edip satın alan binlerce drone kullanıcısı bulunmaktadır. Fakat bu insanlar droneun pervanesini bile tamir edememektedir.

Siz sadece droneun pervanesini tamir edebilseniz veya bazı basit parçalarını söküp takabilseniz dahi çok sayıda iş alırsınız.

Drone un parçalarını söküp takabilmek, yazılım güncellemesini yapabilmek, motorunu değiştirebilmek gibi becerileriniz varsa drone tamir atölyesi açabilmek için gereken yolu yarılamışsınızdır demektir.

Düğün çekimleri yapın

Drone ile düğün çekimleri yapmak, bir çok kişinin uyguladığı bir yöntemdir. Bu nedenle sizi bu piyasada oldukça fazla rakip beklemektedir. Ancak drone ile düğün çekimleri yapan kişilerin bir çoğunun video hazırlama konusunda teknik yeterliliği olmadığını belirtmek gerekir.

Önemli olan sadece organizasyonu havadan görüntülemek değil, çekilen video görüntülerini aynı bir filmmiş gibi başarılı bir kurguyla birleştirmektir.

Drone ile organizasyonların video çekimini yaparken seslerin düzgün gelmesi, ışığın düzgün açıdan alınması, odak öğelerin düzgün şekilde ve yeterli süre ile videoda yer alması gibi kriterler önemlidir.

Gerekirse bu konularda eğitim alıp rakiplerinizden daha iyi iş çıkarmalısınız. Bu konuda meslektaşlarınızın çoğunlukla atladığı husus arka plan müzikleridir.

Başka bir yerden temin edilen arka plan müzikleri, telif hakkı nedeniyle videoda yer aldığında sakınca yaratabileceğinden mevcut drone çekimcileri görüntülere müzik eklemeyi ihmal etmektedir.

Basit jinglelar yapabiliyorsanız ve mesleğe film yönetmeni tarzında yaklaşırsanız drone ile organizasyon çekimleri sizin için para getirici bir iş olabilir.

Drone ile haritalama yapın

Harita mühendisi olmak için 4 yıllık bölümünü bitirmek gerekmektedir. Dolayısıyla elinde drone olan her kişi drone ile harita yapmaya kalkamaz. Ancak bu konuda haritacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalara hizmet sunabilirsiniz.

Haritacılık faaliyetleri sadece bir yerin haritasını çıkarmaktan ibaret değildir. Yol, köprü, maden ocağı, tren yolu, doğal gaz boru hattı ve bir yerin imara açılması gibi faaliyetlerden önce projenin uygulanacağı arazinin mevcut durumunun çıkarılması gerekir. Bu TKGM’nin yaptığı kadastro faaliyetlerinden başka bir şeydir ve proje uygulayıcı firmalar tarafından yapılır.

drone harita

Bu tür işlemlerde en zor iş projenin uygulanacağı araziyi dolaşmak ve koordinatlandırılacak sabit noktaların nerelerde konumlandırılacağını projenin tam olarak nerelere uygulanması gerektiğini belirlemektir. Bu noktada önceden drone çekimleri ile arazi istikşafı yapmak gerekirse fotoğraf çekimi yoluyla arazinin kaba bir haritasını çıkarmak için harita ve inşaat firmaları sizden hizmet satın almak isteyecektir.

Bu işin teknik niteliği nedeniyle drone hizmetini, sadece işi belli kriterlere uygun şekilde yerine getirebilecek kişilerden alacaklardır. Yani klasik düğün çekimcisi, konut tanıtım çekimcisi kişiler drone haritacılı kriterlerini karşılamayacaktır.

Kendinizi drone haritacılığı konusunda geliştirirseniz bu konuda piyasada hizmetinize aç firmalar bulacaksınız. İşin diğer güzel yanı ise harita, inşaat ve projelendirme firmalarının genellikle birbiriyle bağlantılı işler yapması ve bu nedenle birkaç başarılı çalışmadan sonra hizmet alacakların sizin kapınızı başkalarından duyarak çalacak olmasıdır.

Teknocu.net te yer alan güncel teknolojik gelişmeleri takip etmek ve drone ile para kazanma konusunda daha fazla bilgi almak için drone ile nasıl para kazanılır bağlantısını ziyaret ediniz.