Kapat

LOL Dereceli Oyun Nasıl Taşınır? Lig veya Küme Atlama Rehberi

Anasayfa
Oyun LOL Dereceli Oyun Nasıl Taşınır? Lig veya Küme Atlama Rehberi
LOL-Dereceli-Oyun-Nasıl-Taşınır-Lig-veya-Küme-Atlama-Rehberi

LOL dereceli oyun nasıl taşınır?

Oyun nasıl taşınır ? sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde sizlere aktaralım. Online oyunlar listesinde en çok oynanan oyunlar arasında zirvede yerini koruyan League of Legends (lol)’de oyuncuların sorunu hızlı lig veya küme atlamak. Oyun içerisinde lig atlamak için birçok etken bulunuyor. Lol dereceli oyunlarında lig atlamak için oyuncular ellerinden gelen her şeyi yapıyor. League of Legends oyununda seri lig atlamak için öncelikle rolünüzü belirlemeniz gerekiyor.

league-of-legends

Peki Bu Roller Nelerdir?

Rolünüzü belirlemenizden kastımız lol oyununda 4 farklı oynayabileceğiniz mevki bulunuyor. Bu mevkilerde çeşitli rollerde oynayabiliyorsunuz. Bu rollerden bahsedecek olursak solo, mid, jungle, adc, support olmak üzere 5 adet oynayabileceğiniz rol bulunuyor. Bu rollerin oyun taşıma konusunda çeşitli faktörleri bulunuyor.  Lol haritasında oyuncular rollerine göre çeşitli koridorlarda görev alıyor. Haritada gösterildiği gibi mid rolünü oynayan bir oyuncu ortada, solo oynayan bir oyuncu üst kısımda, jungle oynayan ormanda, adc veya support oynamayı tercih edenler ise alt koridorda yerlerini alıyorlar.

lol-harita-s7-s8-s9

Hangi Rolü Seçmeliyim?

Lol’de rol seçerken ilk önemli olan şey oyuncunun hangi koridorda rahat oynadığıdır. Eğer hala koridor seçiminde kararsızsanız normal oyunlarda tüm koridorları deneyerek hangi kısımdan zevk aldığınızı bulabilirsiniz. Lig atlamak için öncelik bunu aşmanız gerekmelidir.  Lol oynayanlarda mid lane taşır alır götürür algısı var. Hayır arkadaşlar oyun taşımak o kadar kolay olsaydı şuan herkes şampiyonluk aşamasında olurdu. O yüzden rol seçiminde kendinizi fazla kasmayın en rahat ettiğiniz alana yoğunlaşın. Ben jungle seçtim acaba jungle oyun taşır mı ? gibi sorular kafanıza geliyorsa bunlardan kurtulun. Her koridor rahatlıkla oyun taşıma kapasitesine sahiptir.

Lol Lig Sistemi Nedir?

Dereceli sıralarda oyun oynayarak, oynayarak diyoruz ama tabi ki kazanmanız gerekiyor. Lol dereceli sıralarda oyun kazanarak belirli bir puan elde ediyorsunuz. Bu puanların ismi ‘’LP’’ olarak geçmektedir. Dereceli sıralarda ilk defa oyun oynadığınızda sizden 10 adet maç oynamanızı istiyor. Bu 10 adet oyunun hepsini kazanırsanız sistem sizi belirli bir kümeye atıyor. Bu küme altında olabilir gümüşte artık oyunun inisiyatifine kalmış. Lig sistemi oyuncular arası rekabetin simgesi konumundadır. Oyuncular lol’de lig hızlı lig atlamak için ellerinden gelen tüm gayreti gösterirler.

lol-lig-sistemi-s7-s8-s9

League of Legends oyun sisteminde 7 adet lig bulunuyor. Oyuncular en alt tabaka lig sisteminden başlıyor ve zirveye ulaşmak için kıyasıya mücadele ediyor. Bronz, gümüş, altın, platin, elmas, ustalık ve şampiyonluk ligleri bulunuyor. Yeni başlayan acemi oyuncular bronz liginden başlayarak lig atlamaya çalışıyor.

Dereceli Sıralarda Oyun Nasıl Taşınır?

-Dereceli oyun taşımak için öncelikle kendinizi adapte olmakta zorlanmadığınız bir koridora adayın. Hangi koridorda rahat oynuyorsanız kendinize daha çok güveniyorsanız orayı seçmelisiniz. Tabi ki her koridoru oynayan oyuncularda olacaktır onlar bu cümlemizi dikkate almasınlar.


-Şampiyonları iyi tanıyın. League of Legends oyununda birçok şampiyon bulunur. Bu şampiyonların hepsini gözden geçirmeye çalışın. Yetenek atışları ve neler yapabildiğine dair bilginiz olsun.


-Aslında bu madde biraz profesyonele kaçıyor ama yine de belirtmekte fayda var. Şampiyonların yetenek atışları hakkında bilginiz olsun. Rakip şampiyon bir yeteneğini kullandığında o yeteneği tekrar kaç saniye sonra kullanabileceğini bildiğiniz taktirde yaptığınız saldırılar daha etkili olacaktır.


-Sakin olun ve takımınızı yönlendirmeyi deneyin. Oyun taşıma konusunda kesinlikle sakinliği korumak ve takımına önderlik etmek önemli bir faktördür. Eğer siz iyi bir oyuncuysanız takımınıza önderlik ederek zafere ulaşmamanız için bir neden yoktur. Aşırı feederler dışında…


-Arkadaşlar totem almayı ihmal etmeyin. Toteminiz mutlaka olsun. Koridorda rakibinizi aforoz ettiğinizde eğer ki jungle oynamıyorsanız rakibin jungle oyuncusu sizi sıkça ziyaret edecektir. Bu yüzden cimrilik yapmayın totem alın. Unutmayın, totem hayat kurtarır.


-Oyun taşımak için metaya uygun şampiyonlar seçmeyi ihmal etmeyin. Metada bulunan şampiyonlar hangileri bunları takip edin. Bu konu aslında çokta fazla önemli değil fakat emin olun faydası olur zararı olmaz.


-Oyunu taşıyabilecek, oyun seyrini değiştirebilecek şampiyonlar seçmeye gayret etmelisiniz. Bronz liginde oyun taşımak için kilit şampiyonlara yönelmelisiniz.


-Main hero dediğimiz sürekli oynadığınız şampiyonlarla lig atlayabilirsiniz. Sürekli oynadığınız şampiyonlara daha çok hakim olur ve mekanikleriniz bir o kadar gelişir. Örnek vermek gerekirse mid lane ve solo topta oynanabilen Yasuo, oyun taşıma konusunda doğru ellerde oldukça etkilidir. Sizlerde zaten ortalıkta 800k Yasuo, 900k Riven gibi olaylara tanık oluyorsunuzdur.


-Doğru şampiyon seçmek, takımı sırtlamak bunların hepsi kazanmanıza yardımcı olacak hareketlerdir. Gerçekten oyun kazanmak istiyorsanız yeteri kadar bilginiz olmalıdır. Pratik yapın her şampiyonu oynamaya çalışın ama içlerinde oynamaktan zevk aldığınız, oynarken kendinizi terminatör gibi hissettirenlere ağırlık verirseniz kazanmanız daha da kolaylaşacaktır. Çünkü hata payınız azalacak takımınıza daha çok faydanız olacak.


Bu yazımızın ardından oyun nasıl taşınır? gibi sorularınızı büyük bir zevkle yanıtlayacağımızdan şüpheniz olmasın. League of Legends sihirdar vadisiyle alakalı oyunculara yardımı dokunacak birçok içeriğe daha yer vereceğiz. Takipte kalmanızı tavsiye ederiz.