Kapat

Wyd ne demek ?

Anasayfa
Genel Wyd ne demek ?
wyd ne demek

Sanal ortamda ülke sınırlarını aşar vaziyette yazışıyorsanız wyd gibi kısaltmalara hazır olmalısınız. Birçok kişi ilk kez wyd kısaltmasını görünce ne demek olduğunu öğrenmek için direk sözlüğe bakar ve genellikle aradığı cevabı tam olarak bulamaz.

Wyd ne demek ?

Wyd What you doing in kısaltmasıdır. Bu cümlenin doğru yazılışı What are you doing tir ama argo olarak internet yazışmalarında What you doing kullanılmaktadır.

Bunun manası ne yapıyorsun dur. Yüz yüze wyd veya What you doing kullanılmaz, sadece yazışmalarda kullanılır. Yabancılar bu cümleyi fazlaca kullandıklarından wyd şeklinde kısaltılmasını da sıkça kullanmaktadırlar.

Mana itibariyle ne yapıyorsun manasının yanında naber, nasılsın manalarına da gelir. Kullanım yeri ve zamanına göre daha değişik manalara da gelebilir.

Wyd örnek kullanım alanları aşağıdaki şekildedir:

Sohbete başlama ifadesi olarak wyd :

Birisi sıkılmıştır ve sohbet başlatmak için wyd yazar.

Hayret ifadesi olarak wyd :

Biri diğerinin ne yapmak istediğini anlamamıştır ve wyd yazarak duruma açıklık getirmesini ister. Örneğin online bir oyunda iki kişi takım arkadaşıdır. Arkadaşı oyunda ileri atılınca diğeri şaşırır ve ne yapmak istediğini merak ettiğinden wyd diye sorar. (aptallık mı yapıyor yoksa bir planı mı var merak etmektedir)

Kanca ifadesi olarak wyd :

Ergenler ve ergenlikten çıkamamışlar için wyd kısaltması sosyal medya ve arkadaşlık sitelerinde klasik bir kanca atma ifadesidir. Yani birisi aranıyordur, gelişi güzel şekilde birilerine wyd yazıyordur. Cevap gelirse sohbet ortamı doğar.

Aranma ifadesi olarak wyd :

Zamansız bir saatte biri karşı cinse ilk mesaj olarak wyd yazmışsa aranıyor olabilir. (Veya sadece sıkılmıştır sohbet arkadaşı arıyor olabilir, ön yargılı olmamak lazım)

Diyecek laf bulamama ifadesi olarak wyd:

Henüz yeni tanışmış kişilerin ortak noktaları olmadığı için sohbete girmeye zorlanırlar. Heyecan nedeniyle yazılacak bir şey bulunamamış olabilir. Ama karşı taraf ile iletişime geçme isteği vardır. wyd yazılarak konuşmaya diğerinin başlaması ve ortada konu oluşması sağlanır.

Merak ifadesi olarak wyd:

Biri diğerinin hakikaten de ne yaptığını merak ediyor olabilir.

Özetle; wyd diye soran biri aslında ne sormaktadır ?

  • Sizin o anda ne yapmakta olduğunuzu,
  • Son zamanlarda neler ile meşgul olduğunuzu,
  • O gün bir planınız olup olmadığını,

Sormaktadır. Diğer bir ihtimal olarak sizden bir randevu koparmak istiyordur veya sizinle romantik bir şeyler paylaşmak istiyordur.

Wyd nasıl cevap verilir ?

Yabancı bir kişiyle sanal ortamda yazışıyorsunuz ve size wyd yazdı ne cavap verirsiniz ? Az çok wyd ne demek artık biliyorsunuz ama buna nasıl vereceksiniz bilmiyorsanız sizlere birkaç ipucu verebilirim.

Vereceğiniz cevap konusunda birçok seçeneğiniz var ama bunlardan en yanlışı wyd yazan birisine o an ne yaptığınızı birebir yazarak uzunca bir metin yollamaktır. Örneğin:

-Televizyon karşısındayım, takip ettiğim dizi çok güzel, tehlikeli bir aşk hikayesini anlatıyor. Elimde bir kahve fincanı tutuyorum. Şekerli kahve severim. Üzerinde sevdiğim sarı tişörtüm var. Kahveyi tişörtüme dökmemeye çalışarak ara sıra kanapede pozisyon değiştiriyorum…

Size sadece wyd yazan birine bu kadar cümle kullanırsanız, muhtemelen sizin sıkıcı bir aptal olduğunu düşünecektir. Bunun yerine daha kısa cevaplar daha iyidir.

Size ilk mesaj olarak wyd yazan biri sizinle iletişim kurmak istiyordur. Peki siz de istiyor musunuz ?

Onunla yazışmak için fazla hevesli değilseniz, ona nm hbu ? yazabilirsiniz. Yani “Nothing much. How about you?” yazabilirsiniz. Türkçesi “Yeni birşey yok senden naber ?” demektir.

Böylece kendinden bahsetmesi için bir fırsat vermiş olursunuz. Yazdıkları işinize gelmezse bir bahaneyle mesajlaşmayı sonlandırırsınız. İlginizi çeken şeylerden bahsederse siz de devam edersiniz.

wyd sorusuna verilecek en doğru ve mantıklı cevap; Bir cümle ile ne yapıyor olduğunuzu belirtip ardından hbu veya wbu diyerek topu karşı tarafa atmaktır.

Yazışmalarda iki hususa dikkat etmek gerekir:

Birincisi; diğeri sormadıkça karşıdakine gereksiz bilgi verip kafa şişirmemek.

İkincisi; Yazışmanın hep bir tarafın sorması diğerinin cevaplaması (soru-cevap) şeklinde gitmemesidir.

Yazışırken kendinizle ilgili bir miktar gizemi korumalısınız. Zaman zaman da lafı karşı tarafa çevirip onun katılımını sağlamalısınız. Örnek bir dialog:

-Ne yapıyorsun ?
-Akşam bir planım var, şimdilik dinleniyorum. Peki ya sen ? (Acaba planım ne ?)
-Ben kararsızım, seninki arkadaş görüşmesi gibi bir şey mi ? (Planımı merak etti)
-Öyle özel bir şey değil, iş yerinden arkadaşlar. Siz kızlar da yaparsınız zaman zaman. (Erkek erkeğe bir buluşma olduğunun ipucunu verdim ama işimi ve ne tür mekanlara takıldığımı merak ediyor)
-Evet, eskiden kız kıza evde film partileri yapardık, şimdilerde ev buluşmalarından ziyade gedikli mekanlarda takılıyoruz.
-İş arkadaşlarınızla mı (Bu sefer soru soran benim, biraz da o kendinden bahsetsin, hem merak ettim kız ne iş yapıyor ?)
Sohbet bu şekilde devam eder.

wyd sorusuna verilecek cevap kalıbı

Cümlenin arkasından genellikle hbu veya wbu kullanıldığını öğrendik. Peki kuracağımız cümle kalıbı nasıl olmalı ?
İlla kalıp kullanmak zorunda değilsiniz ama bu tür yazışmalarda çok deneyimli değilseniz bir takım kalıpları kullanmak yanlış anlaşılmayı önlemek açısından iyidir.

Birisi size wyd şeklinde mesaj attığında şu kalıpla cevap verebilirsiniz:

Bir düşünme ünlemi (ehh/well/umm dan biri) ardından just v+ing some ….. kalıbı.

Örneğin:

-wyd

-umm..just having some drinks

wyd sorusu nasıl savuşturulur ?

Tanımadığınız bir kişi size wyd şeklinde mesaj atarsa ve sizde bundan rahatsız olduysanız none of your business (Sana ne?) şeklinde cevap verebilirsiniz. Veya Why do you ask? (Neden sormuştun ?) yazabilirsiniz. Mesaj atanın niyetinin kötü olduğunu anladığınızda da dehleyici bir mesaj yazarsınız.

Tanıdığınız ama konuşmaya pek can atmadığınız birisi size wyd yazarsa kısaca “nm”,”fine”, “good” dersiniz ve hbu yazmadığınız için görüşme nazikçe sonlanmış olur.

Karşınızdaki kişi sırnaşık biri ise kaba cevaplar verebilirsiniz. Örneğin;

-wyd
-anneni düşünüyorum.

Sürekli wyd diye soran birisi bunu neden yapıyordur ?

Karşınızdakini pek tanımıyorsunuz ve o kişi size birden fazla wyd mesajı attı, acaba amacı nedir ?

Bunun sebebi;

-Kendine cevap verildiğini düşünmüyor. (Örneğin nm yazdınız)
-Verdiğiniz cevabı anlamadı.
-Verdiğiniz cevabı beğenmedi.
-Verdiğiniz cevap onu tatmin etmedi.

Wydd ne demek ?

Wydd,  what you doing daddy (ne yapıyorsun baba- ne yapıyorsun ahbap) ve What you doing darling (Ne yapıyorsun canım) anlamlarına gelir.