Kapat

Araç kiralama işinde en çok tercih edilen araç markaları

Anasayfa
Genel Araç kiralama işinde en çok tercih edilen araç markaları

İnsan hayatını kolaylaştıran yollardan birisi de hiç kuşkusuz araç kiralama  yani Rent A Car sektörüdür. Bizler araç kiralarken birçok hususu dikkate almaktayız. İlk önce ekonomik açıdan kategorize ederiz, daha sonra da bu kategorileri fiyatlandırırız.

Geçtiğimiz yıllarda yakıt türü LPG olan araçlar daha çok tercih edilmekteydi, ancak son yıllarda bu tercihler dizel araçlara göre yöneldi. Çünkü yakıt cimrisi olarak da adlandırılan dizel araçlar KM başına daha ekonomik bir yakıt harcar. Rent A Car sektörü ticari filo kiralamaları ve bireysel kiralamalar olarak ikiye ayrılar. Ticari kiralamalar daha çok uzun süreli kiralamaları seçerken kişisel kiralamalar ise 1-3 gün arasında kiralama yaparlar.

Bizler ihtiyacımız için kiralık araç seçerken 3 maddeyi göz önünde bulundururuz, bunlar yakıt, segment ve vites tipidir. Tabi bu 3 maddenin birleşimi de marka ve modeller diyebiliriz. Yani araç kiralama sırasında fiyatın yanı sıra modellere göre de seçim yaparız.

Araç kiralama sektöründe karşınıza çıkan hemen hemen her Rent A Car firması Renault, Ford ve Fiat marka araçları sizlere sunmaktadır. Çünkü bu 3 marka diğerlerine göre daha ekonomiktir. 2019 yılında araştırmalara göre en çok kiralanan araç modellerinde liderliği paylaşmıştır. İşte araç kiralama sırasında en çok tercih edilen otomobil markaları.

2019 yılı itibari ile Türkiye’de en çok kiralanan otomobil markası Renault’ dur. Symbol ve Fluence modelleri ile liderlik konumunda bulunan Renault herkes tarafından bilinir ki yakıt konusunda oldukça tasarrufludur.

Yakıt tasarrufu nedeni ile en çok tercih edilen otomobil markaları arasında yerini almaktadır. Bu sıralama da Renault ile arasında çok bir fark bulunmayan Fiat markası Albea, Linea, Egea ile bu sektörde ikinciliği ele almıştır. Konfor konusunda pek tercih edilmese de yakıt konusunda sonradan ilave edilen LPG sistemiyle araç kiralayanların cebini ferahlatmaktadır.

Fiat markasının Linea ve Egea modelleri şirket filolarında en çok tercih edilen otomobil modelleri arasında yer alır. Ford marka araçlar ise Rent A Car sektörünün ekonomik ve bir o kadar da konforlu araçlarıdır. Yakıt konusunda pek sıralamaya giremese de dizel modellerinin konforlu olması ilk üçte yer almasını sağlamaktadır. Kişisel kiralamaların yanı sıra daha çok ticari yani şirket filolarında kullanılan Fiesta ve Focus en çok kiralanan otomobil modellerinde üçüncü sıradadır. Sıfır ve ikinci el satış piyasasında birçok dünya devi otomobil markalarını geri de bırakan Opel, kiralama sektöründe ise kendine dördüncü sıradan yer bulmaktadır. Opel’in en çok tercih edilen modeli ise Astra’dır. 2018 – 2019 yılları itibari ile Rent A Car sektöründe büyük bir çıkış yapan Alman otomobil devi Volkswagen gençler tarafından çok tercih edilmektedir. Bu tercihlerin nedeni ise hiç kuşkusuz Volkswagen markasının spor araç olarak da bilinen Polo ve Golf modelleridir.

Yakıt konusunda da şirket filolarının tercihi olan Polo ve Golf modeller büyük bir çıkış yakalayarak beşinci sıraya oturmuştur. Daha çok VİP kiralamalar için kullanılan lüks model Mercedes, Audi ve BMW kendilerine ilk sıralarda yer bulamasalar da bu sektörde büyük bir pay sahibidir.

Türk ve Dünya Otomobil pazarlarında satış rekorları kıran ve konfor konusunda en çok tercih edilen Japon markası Hyundai, i20 ve i30 serileri ile zarif bir görünüme sahip olduğu için kişisel kiralamalarda büyük bir çıkış yakalamış ve Audi, Mercedes ve BMW gibi markaların hemen arkasında yer almaktadır.