Kapat

Dt ne demek instagram

Anasayfa
Genel Kültür Dt ne demek instagram
dt ne demek

Sosyal medyada, İnstagramda, editlerde ve videolarda kullanılan dt kısaltması ne demek biliyor musunuz ?

Kitap ve film gibi eserlerde olduğu gibi sosyal medyada paylaşılan videolara da dt kısaltmasıyla adama yapılmaktadır.

Sosyal medyada dt ne demek ?

Dt kısaltması Dedicated to “…nın anısına” anlamına gelmektedir. Yabancıların video paylaşımlarında dt kısaltmasını sıkça görmekteyiz. Bir süre sonra bizde de dt veya başka bir kısaltma ile bu adanma işlemi yapılmaya başlanacak ve yaygınlaşacaktır.

Dt kısaltması neden kullanılır ?

Bir takipçiniz size bir video göndermiştir siz de onu yayınlarsınız ve dt falanca diye adama yaparsınız. Böylelikle hem videonun asıl sahibinin kim olduğunu açıklamış olursunuz hem de gönderdiği video için o kişiye teşekkür etmiş olursunuz.

Veya bir videou bir başkasıyla beraber çekmişsinizdir. Dt onun ismi yazarak videoya o kişinin emek vermiş olduğunu belirtirsiniz.

Veya video bir başkası tarafından çekilmiştir. Siz üzerinde bir takım düzenlemeler yaparak yayınlamışsınızdır.

Yani videonun orjinalinin kime ait olduğunu veya videoda başka kimlerin emeği olduğunu belirtmek için kullanırsınız.

Dt kullanmak zorunlu değildir ama hem nezaket gereği hem de ahlaki açıdan güzel bir harekettir. Ayrıca emek hırsızlığı iddialarının oluşmasını önler.

Dt ile alakalı birkaç kısaltma daha vardır.

AC ne demek ?

Audio credits in kısaltmasıdır. Birinin yaptığı müzik veya ses efektini kendi videonuzda kullanırsanız ac falanca diğerek o kişiye atıf yaparsınız. Bazı müzikler telife tabidir ve parayla satılır.

Ac kısaltmasını kullanmış olmanız o müziği çalmadığınız, parasıyla veya o kişinin rızasıyla videonuza eklediğiniz anlamına gelir.

Cc ne demek ?

Colouring credit in kısaltmasıdır. Videonuzun bazı renklenirme işlerini başka birinden kopyaladığınız anlamına gelir.

Ib ne demek ?

Inspired by ın kısaltmasıdır. Yayınladığınız videoyu hazırlarken başka birinin videosundan esinlendiğiniz, ilham aldığınız anlamına gelir. Örneğin birisi “karnemize bakıyoruz, zayıf sayısı kadar acı biber yiyoruz” şeklinde bir video çekti.

Siz de “karnemize bakıyoruz, her zayıf için diğerine 10 TL veriyoruz” şeklinde bir video çektiyseniz ilham aldığınız videoya ib ile atıf yaparsınız.

Daha sonradan size taklitçi, hırsız yakıştırması yapılmaması için ib kısaltmasını kullanmak önemlidir.

Rm ne demek ?

Remake nin kısaltmasıdır. Yani bir videouyu yeni baştan editlersiniz ve farklı bir sunumla yayınlarsınız. Bu durumu da rm kısaltmasıyla belirtirsiniz.

Dt kısaltmasını kullanmak sizi sorumluluktan kurtarır mı ?

Birinin videosunu araklamak sosyal medyada sık yapılan şeylerdendir. Genellikle birinin videosu internetten indirilir ve üzerinde bir takım düzenlemeler yapılarak paylaşılır. O kişiden izin almadıkça videonun altına dt … yazmanız sizi hırsızlık suçlamasından kurtarmayacaktır.

Dt diğer manaları

Dt ülkemizde diş tabibi nin kısatlması olarak kullanılır. Dt ne demek deyince ilk olarak akla bu anlamı gelir. Fakat sosyal medyada video paylaşanlar dt kısaltmasını dedicated to manası ile kullanmaktadırlar.

Bilgisayar oyunlarında ise dt kısaltması double tap yani çift dokunuş, çift tıklama, çift vuruş manalarına kullanmaktadır. Anlamı bilgisayar oyununda birine ard arda iki kere ateş etmek demektir.

Dt’nin İnstagram’daki diğer manası

Dt‘nin Double tap manası İnstagram’da da kullanılmaktadır. Resimlere iki kere dokunma anlamında kullanılmaktadır.

Bu dt kullanımını genellikle mesaj ve yorumlarda görmekteyiz. Örneğin;

dt eğer sana dm yapabilirsem.

bir tbh için dt.

dt ve ben size dm yapacağım.

size mesaj atabilirsem dt.

mesaj göndermek istiyorsanız dt.