Kapat

Telefon hafızasında yer açma yöntemleri

Anasayfa
Genel Telefon hafızasında yer açma yöntemleri

Akıllı telefonlarınızın depolama hafızasında yer kalmamış veya dolmaya yakın olabilir. Bu tip problemleri küçük ama etkili bir biçim de basit yöntemlerle bir derece de olsa çözebilmek mümkündür. İşte size telefonlarınızın hafızasını temizleme veya yer açma yöntemleri.

Günümüzde ki akıllı telefonlar depolama kapasitesi bakımından artırılmış da olsa yetersiz depolama alanları hala pek çok akıllı telefon kullanıcıları için sorun olmaya devam etmektedir. Depolama alanları beklenmedik bir anda dolu uyarısı verince yeni fotoğraflar çekmek, müzik listeleri yapmak ve daha birçok işlemi yapmak neredeyse imkânsız hale gelmektedir.

Bu sebepten dolayı bizde sizler için bir çözüm yolları hazırladık. Elimizde ki listede telefonunuzun depolama alanında yer açmak için küçük ama etkili yöntemler bulabilirsiniz. Sonuç olarak şunu da söyleyeyim filmleri ve dizileri silme yöntemiyle çok daha geniş kapasiteler açabileceğinizi siz zaten biliyor olmalısınız.

Önbelleğe kaydedilmiş haritalarınızı temizleyin

Sık olarak seyahat ediyor veya haritalarınızı kullanıyorsanız bu sebepten dolayı da telefonunuzun harita hafızası giderek fazlalaşmış olabilir. Tabii ki bu güzel bir şey fakat hafıza doluyken de akıllı telefonunuzun hafızasında onlarca harita saklamak pek kullanışlı olmayabilmektedir.

Bu yöntemi otomatik olarak çevrimdışındaki önbellekte tutan Apple Maps’te kullanamaz iseniz de Google Maps ve benzer programlarda deneme şansınız var demektir. Google Maps’in ana menüsünden çevrimdışı bölgeler bölümüne girin, istediğiniz bölgeyi buradan seçerek silme işleminizi yapabilirsiniz.

Bu işlemin sonraki kullanımlarda tekrar oluşasını istemiyorsanız ise çevrimdışı alanların 30 gün sonra kendi kendine otomatik olarak silinmesini de aynı menüden ayarlayabilmeniz mümkündür. Emin olun çok fazla faydasını da göreceksiniz.

Senkronize oynatma listelerinizi temizleyin

Belki sizin de sevdiğiniz müzikleri veya videoları her yere kopyalama tutkunuz akıllı telefonlarınızın depolama alanının dolup taşma sebeplerinden en sık rastlanan sorunlarından birisidir. Spotify ana menüsünden kütüphanenize gelerek yeşil renkli olan senkronize edilmiş oynatma listelerinizi temizleyebilirsiniz.

Aynı tekniği Google Play Music’in de ayarlar kısmında ki ‘indirmeleri yönet’ tercihiyle yapabilirsiniz. Oynatma listelerinin yanında bulunan turuncu renkli tike bastığınız takdirde, istediğiniz listeleri ve albümü ya da şarkıları da telefonunuzdan temizleyebilirsiniz. Buna benzer şekilde Apple Music’te de yer alan listelerinizi temizleyerek telefon depolama alanınızda yer açma şansınız vardır.

Fotoğraf ve videolarınızı temizleyin

Özellikle sizde sıklıkla 4K videolar ve fotoğlar çekenlerden biriyseniz, fotoğraf ve video temizlemek size önemli sayılabilecek miktarda depolama alanı açacaktır. Eğer fotoğrafları tamamen silmeyi istemiyorsanız da Google Photos tarzı bulut uygulamalar kullanarak, verilerinizi telefonunuzun dahili depolama alanları dışında bir yerde tutmayı tercih edebilirsiniz.

Bu tercihi iCloud yedeklemeleriyle Apple’ın Fotoğraflar uygulamasında da uygulayabilirsiniz ve fotoğraflarınızı başka yerde depolayarak, akıllı telefonunuzun depolama alanı kapasitesini yükseltebilirsiniz.

Oynamadığınız oyunlarınızı temizleyin

Merak edip de indirmiş olduğunuz onlarca oyun olduğunu biz de bilmekteyiz fakat temizlemek de bu kadar zor olmamalı. Belki de farkında değilsinizdir fakat bir heves sonucu indirdiğiniz oyunlarınız, akıllı telefonunuzun depolama alanında ciddi bir yer kaplamaktadır.

Şimdi hemen menünüzü kontrol edin ve oynamadığınız veya çok sevmediğiniz silmenizin size bir şey kaybettirmediği oyunlarınızı temizlemelisiniz ve bu işlem de telefon depolama alanınızda ciddi bir biçimde size kolaylıklar sunacaktır.

Tarayıcılarınızın indirmelerini temizleyin

İnternet üzerinden çok sayıda dosya veya uygulama indirip daha sonra da unutuyor olabilirsiniz. Android telefonlarda indirmeler uygulaması yer aldığından, bu uygulamaya kısaca göz atarak temizlemeyi unuttuğunuz ya da işinize yaramayacak fotoğraflarınızı, uygulamalarınızı ve dosyalarınızı görebilirsiniz. Burada yer alan ve ihtiyacınız olmayan verilerinizi kaldırabilir ve depolama alanınızı genişletebilirsiniz.

Telefonunuzun yazılımı iOS ise de bildiğiniz gibi indirmeler konusunda biraz daha tedbirli ve kaydedilen fotoğraflar ise zaten fotoğraflar uygulamasında saklanmaktadır. Bunun yanında da web sitelerinin geçmişlerini, tarayıcılarınızın önbelleklerini de düzenli bir biçimde temizlemeyi de size hatırlatmakta fayda görmekteyiz.