Kapat

Elektrikli şofben nasıl bağlanır

Anasayfa
Genel Elektrikli şofben nasıl bağlanır
baymak şohben

Elektrikli şofbenin bağlanması işleminde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Öncelikle şofbenin bağlanacağı hat ile ilgili bazı bilgilere önem verilmesi ve özellikle de toprak hattının bağlanması unutulmaması gerekir. Elektrikli Şofben Nasıl Bağlanır konusunda yapılan birçok araştırmada karşınıza çıkan bilgilerin yanı sıra sizlerle paylaşacağımız yazımızın devamındaki bilgilere dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk olarak evinizin içine dağıtılmış olan elektrik, sigortalardan geçmektedir. Yani her oda için gücüne göre sigorta seçimi yapılmaktadır. Şofben bağlayacak olanlar, bağlantı yapılacak hattaki sigortanın küçüklüğüne ya da büyüklüğüne göre işlem yapmalıdır.

Elektrikli Şofben Nasıl Bağlanır sorusuyla ilgili şofbenin kullanım kılavuzundan yararlanmak önemlidir. Bu kılavuzdaki değerlere göre elektrik hattına bağlama yapacağınız için cihazın doğru bir şekilde çalışması sağlanmalıdır. Kullanılan sigorta daha çok 32 amperlik olmaktadır. Faz kısmını kontrol kalemiyle tekrar kontrol etmeli ve mutlaka toprak hatta bağlantı sağlamalısınız. Bu süreçte evinizin toprak hattında da herhangi bir sorunun olmaması gerekmektedir. Elektrikli şofbenin kabloları farklı renklerde olabilir. Kabloları takarken de yine kullanım kılavuzundan yararlanmanızda fayda var.

Elektrikli Şofbenlerde Faz, Nötr ve Toprak Bulma

Elektrikli şofben bağlamadan önce faz, nötr ve toprak bulma konularında da bir takım bilgilere sahip olmalısınız. Faz ve nötr durumu pek fark etmeksizin toprağın şase olduğunu ve kablonun da genel olarak yeşil ile sarı renklerden oluştuğunu unutmayın. En çok tercih edilen yöntem şofbenin anahtara giren faz kısmıdır ve şase durumda olanı toprak ve kalan kısım ise nötrdür. Üretim sırasında sarı ve yeşil renkte olan kablonun toprak olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca üretici şirketler bu renklere uygun olarak üretim gerçekleştirmek zorundadır.

Elektrikli Şofben Nasıl Bağlanır konusunda gerekli bilgilere sahip olduktan sonra hangi tür şofben seçimi yapacağınız da önemlidir. Önceliğiniz elektrikli şofbenler olmalıdır. Ancak iç tesisattan banyoya kadar olan kısımda toprak hattı bulunmuyorsa, şofbenden sigorta kutusuna kadar kablo çekilebilmektedir. En önemli durum ise binanın toprak hatta sahip olup olmadığıdır. Bu durum emniyetli bir kullanım için gerçekten önemlidir ve şofben seçiminde de dikkat edilmesi gereken bir kriterdir. Günümüzde daha çok 5 ve 7 emniyetli makineler kullanılmaktadır.

Elektrikli Şofben Nasıl Bağlanır ile ilgili olarak günümüzde şofben alımından sonra genel olarak montaj hizmeti de sunulmaktadır fakat kabloyu siz çekecekseniz ve şofbenin arıza yapmasını istemiyorsanız özellikle yukarıda belirttiğimiz durumlara dikkat etmenizde fayda var. En önemli durumun topraklama olduğunu ve topraklamanın olmadığı sigorta hatlarında sürekli olarak sorun yaşanacağını unutmayın. Aksi durumda şofbeninizi uzun yıllar kullanabilir ve gerekli bakımı sağladıktan sonra da kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Şofbenle beraber tarafınıza sunulan kullanım kılavuzunun dışına çıkmadan kurulum gerçekleştirmeli ve başarılı bir şekilde kurulum sağlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca şofben seçiminde kaliteli markaları seçmenizde her zaman fayda var.