Kapat

iPhone telefonlarda batarya kalibrasyonu nasıl yapılır

Anasayfa
Genel iPhone telefonlarda batarya kalibrasyonu nasıl yapılır

iPhone telefonların batarya ömrü gayet uzundur. Ama bataryadan iyi verim almak için lityum iyon pili periyodik olarak kalibre etmek şarttır. Bu makalede, iphone telefonlarda batarya kalibrasyonunun nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Anlatacağım kalibrasyon yöntemini iPad ve iPod Touch’ın yanı sıra, lityum iyon pili olan diğer tüm aygıtlar için de kullanabilirsiniz.

Neden Batarya Kalibrasyonu Yapılır?

Batarya kalibrasyonu, yazılımın pil ömrünü hesaplamasına yardımcı olmaktadır. Batarya ortalama olarak ayda bir kere ve her büyük iOS güncellemesinden sonra kalibre edilmelidir. Bazı İOS güncellemelerinden sonra batarya ömrünün azaldığını fark ederseniz, batarya kalibrasyonu yapmanız tavsiye edilir.

Bataryanın düzenli olarak boşaltılması ve yeniden şarj edilmesi, aküde hareket eden iyonların akışını korur. Lityum iyon pillerin malzeme özellikleri, en yüksek performansı korumak için sürekli kullanım gerektirmektedir. Bu nedenle, Apple firması ürünlerinde bataryayı ayda bir kez tam boşaltma ve şarj etmeyi önermektedir.

Pilde bulunan şarj miktarı iOS tarafından hesaplanmaktadır. İOS yazılımındaki bazı güncellemeler batarya ömrünü etkilemektedir. Apple mühendisleri bu güncellemelerde bataryadan daha iyi verim almayı sağlayan özellikler eklemektedir. Bataryanın tamamen boşalınca İOS yazılımı bataryanın tam ömrünü algılayabilmektedir. İOS yükseltmesinden sonra bataryayı kalibre etmek batarya ömrünü uzatmaktadır.

Batarya Nasıl Kalibre Edilir ?

İlk adım, bataryayı tamamen boşaltmaktır. Bataryayı çabuk bitirebilmek için cihazın ışığını açabilir veya video izleyebilirsiniz. Akşam bataryayı olabildiğince tükettikten sonra telefonu kapatıp sabaha kadar bekleyin, böylece batarya tamamen bitecektir.

Ertesi gün iPhone’unuzu (kapalıyken) şarj cihazına takın ve % 100 şarj olana kadar şarj cihazında tutunuz. Hatta biraz daha şarjda kalsın. Kapalıyken daha hızlı şarj olmaktadır.En az 5 saat şarjda kalmalıdır.

Şarjı tamamlanınca home ve power tuşlarına “Apple” logosu görünene kadar basın. iPhonenunuz açılınca şarj kablosunu çıkarınız.

İşte iPhone Batarya kalibrasyonu böyle yapılır. Her İOS güncellemesinden sonra veya güncelleme olmasa dahi ayda bir kere bunu yapmanız önerilir.