Kapat

Halkbank mutabakat işlemi nasıl yapılır ?

Anasayfa
Genel Halkbank mutabakat işlemi nasıl yapılır ?
Halkbank mutabakat işlemi nasıl yapılır ?

Halkbank’ta yatırım hesabınız var ise hiç işlem yapmasanız dahi her yıl en az bir kere mutabakat işlemini gerçekleştirmeniz gerekir. Sadece Halkbank müşterileri değil diğer banka ve yatırım kuruluşlarına para yatıranlar (veya parası olmasa dahi hesabı olanlar) bu mutabakatı yapmak zorundadırlar. Bkz. Banka mutabakatı yapılmazsa ne olur ?

Halkbank, müşterilerine ve kendisine kolaylık olsun diye internet üzerinden mutabakat yapabilme imkanı getirmiştir. Halkbank’ı internet üzerinden kullanmayanlar mecburen şubeye gidip bu işlemi yaptırmak zorundadırlar.

Yatırım hesabı mutabakatı nedir ?

Yatırım hesabı mutabakatı 11 Temmuz 2013 tarih ve 28704 sayılı resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe giren “Yatırım Hizmetleri Ve Faaliyetleri İle Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”in 68. maddesi gereğince banka ve müşterisinin her sene yapması gereken, müşterinin bankadaki varlıklarını teyit etmesi anlamına gelen bir işlemdir.

Söz konusu 68. maddede geçen “Saklama hizmeti sunulan müşteriler ile saklamaya yetkili yatırım kuruluşunun iç kontrolden sorumlu birimi veya personeli tarafından müşteriye ait sermaye piyasası araçları ve nakde ilişkin her takvim yılında en az 1 defa yazılı veya elektronik ortamda mutabakat sağlanması zorunludur.” ifadesi nedeniyle yıl sonu yaklaşınca Halkbank yatırım hesabı olan müşterilerine mesaj atarak mutabakat yapmasını istemektedir.

Mutabakat işlemi zor veya sıkıntılı bir işlem değildir. Halkbank’ın internet şubesine giriyorsunuz ve aşağıda tarif edilen şekilde yatırım hesabınızdaki verilerin doğruluğunu onaylıyorsunuz. Mutabık kalmama seçeneğiniz de var. Bkz. Banka mutabakatı yapılmazsa ne olur ?

Halkbank mutabakat işlemi nasıl yapılır ?

Mutabakat işlemini internet üzerinden yapabilmektesiniz. Eğer daha önceden internetten Halkbank’ı kullanmadıysanız şubeye gidip internet kullanımına açtırmanız gerekir.

Halkbank internet şubesine girmek için müşteri numaranızı ve şifrenizi girince telefonunuza mesaj ile tek kullanımlık şifre gönderilir. Şifreyi girince Halkbankası’nın internet şubesine giriş yapabilirsiniz.

Halkbank internet şubesinde, gerçek şubede yapılabilen işlemlerin bir çoğu yapılabilmektedir. İnternet şubesi üzerinden mutabakat yapmak isteyenlerin en fazla zorlandığı konu onlarca seçenek arasından mutabakat yapılacak seçeneği bulabilmektir.

Yatırım menüsünün altında bulunan Pörtföy işlemleri başlığının altında Yatırım Hesabı Mutabakatı seçeneği olduğunu göreceksiniz. Aşağıdaki resimde ok ile gösterilmektedir.

Halkbank mutabakat işlemi nasıl yapılır ?

Yatırım Hesabı Mutabakatı seçeneğine bastıktan sonraki işlemler tarife ihtiyaç duyulmayacak şekilde basit olup birkaç dakikada mutabakat işlemini tamamlayabilirsiniz.

Banka mutabakatı yaparken şu konuda bir tereddüt yaşanmaktadır:

Mutabakat esnasında size yatırım hesabınızda para var ise bu gösterilmekte, veya hisse senedi türü şeyleriniz var ise bunlar gösterilmekte fakat vadesiz hesabınızdaki paralar yahut, altın döviz varlıklarınız gösterilmemektedir.

Bu yüzden insanlar mutabakat yaparken tereddüt yaşamaktadırlar. Banka mutabakatı yatırım hesabı ile ilgili olup sadece yatırım hesabı üzerinden yaptığınız işlemleri kapsamaktadır. Döviz veya altın satın almak ise yatırım hesabı üzerinden yapılmadığı için mutabakata konu olmamaktadır. Aynı şekilde yatırım hesabında olmayıp normal hesapta olan para da mutabakatın konusu değildir.

Bu nedenle mutabakat esnasında görmeyi umup ama göremediğiniz bazı varlıklarınız nedeniyle endişe yaşamayınız.

Halkbank mutabakat işlemi sadece yatırım hesabı olanların yaptırması gereken bir işlemdir. Eğer Halkbank’ta yatırım hesabınız yok ise ve mutabakat yapmak için Yatırım Hesabı Mutabakatı seçeneğine bastığınız zaman “Yatırım hesabı mutabakatınız bulunmamaktadır” şeklinde bir uyarı alacaksınız.

Halkbank mutabakat işlemi nasıl yapılır ?

Mutabakat işlemleri ile ilgili olarak Vakıfbank mutabakat işlemi nasıl yapılır ? başlıklı yazımda biraz daha detaylı bilgi vermiştim. Meselenin yasal dayanağı hakkında bilgi almak için Banka mutabakatı yapılmazsa ne olur ? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.