Kapat

İly bb ne demek ?

Anasayfa
Genel İly bb ne demek ?
ily bb

Sosyal medya, bir yerden öğrendiği bir lafı görmediği birileriyle mesajlaşırken gelişigüzel cümle aralarına boca edenlerin bolca bulunduğu bir mekandır. Örneğin ily bb ne demek daha tam öğrenmeden her hoşlandığı görsele bu ifadeyi bırakanlar var.

İly bb ne demek ?

İnternette yazışma dilinde İ love you baby yani seni seviyorum bebeğim ifadesinin kısaltılmışı ily bb şeklinde kullanılmaktadır. Genellikle Amerikan İngilizcesinde kullanılır.

Burada bahsedilen baby denilen şey hakikaten bebek midir, kadın mıdır, kim kime söyler, love derken tatlılık mı içeriyor yoksa romantizm mi , bu hususları da bilmek gerekmektedir.

Bu hususları örneklerle açıklamaya çalışacağım:

I love you ifadesi kullanıla kullanıla dejenere olmuş ancak zaman zaman hala gerçek manası ile kullanılan bir ifadedir. Yoğun bir aşkı mı ifade ediyor yoksa laf olsun diye ağızdan çıkarılmış bir söz mü olduğu ortamın romantikliğinden anlaşılır.

Örneğin günlük konuşma arasına sıkıştırıldıysa laf olsun diye söylenmiştir. Bazen laf sokma amacı ile söylendiği de olur.

Öte yandan yazışma dilinde tanımadığınız birine ily bb ifadesi kullanmak tehlikelidir. Çünkü siz kendi mood’unuzu biliyorsunuz ama ne karşıdakinin o anki hislerini bilebilirsiniz, ne de kocasının ! O yüzden internet aleminde yeni tanıştığınız kişilere ily bb kısaltmasını kullanmaktan kaçınsanız yararınıza olacaktır.

Baby ifadesi ise aşk ve sevgiye tatlılık eklemek için kullanılır. Söylenilen kişi hakikaten bebek de olabilir ama genelde karşı cinsin tatlılığına vurgu yapmak için kullanılır.

Romantizm ifadesi olarak ily bb:

Seni seviyorun bebeğim demektir. İ love you cümlesine baby kelimesine eklenince sahiplenme ve tatlılık eklenmekte ve aşka vurgu kuvvetlenmektedir.

-İly bb
-ily 2

(Bu bariz bir durum olması nedeniyle fazla açıklamadım)

Teşekkür olsun diye söylenen ily bb:

Kız ödevini yapmayı unutmuştur. Sınıf arkadaşı bir oğlan ise kendi ödevinden bir kopyayı ona mail atmayı teklif eder.

-Kahretsin bugün öğleden sonra tarih dersi vardı değil mi ? Ödevi yapmayı unuttum.
-Benimkinin Word dosyasını sana atarım, çıktısını alır, bir de kapak yaparsın, işte sana ödev!!
-ily bb !

Bu örnekte kız oğlanın yardımına sevinmiştir teşekkür manasına ily bb demiştir.

Zaman kazanmak, vaziyeti idare etmek için söylenen ily bb:

Kadın ilişkinin artık adını koymak ister. (Söz, nişan, evlilik veya diğer) Sözü o tarafa doğru çekerken erkek durumu çakar. O taraklarda bezi olmadığını itiraf ederse kadın kendisine çemkirecektir.

Bunun yerine kadının uzayan yazışmalarına ily bb ile karşılık verir ama sonrasını getirmez. Kadın bir parça ümit karşılığında o günkü sohbeti sonlandırır. Sonraki yazışmada ise erkek kadının niyetini bildiğinden kadın yine aynı konuya gelecek olursa ilişkiye noktayı koyar. (Ve acı son)

i leave you baby manasına söylenen ily bb:

İlişkide vites artırmak isteyen biri vardır. Partneri ise sanal flörtün somut flörte dönüşmesini istememektedir. Karşıdaki ısrar ederse ily bb der . Öbürü bunu teyit ettirmek isterse uzun yazılışını açıklar:

i leave you baby

Yaw hehe manasına ily baby:

Birisi yazışmada sözü fazla uzatmıştır. İddiasında o kadar ısrarcıdır ki artık karşıdakini baymıştır. Sohbeti sonlandırmak isteyen kişi ily bb yazıp sohbetten çıkar.

Yazışmada ily bb yazmak i love you baby şeklinde uzun yazmayla tamamen aynı mıdır ?

Çoğumuz sosyal medya yazışmalarında ara sıra kısaltmalara yer veriyoruz. Ancak i love you baby yerine ily bb yazmak o cümledeki duyguyu sığlaştırmakta, bir aşk sözcüğünü merhaba, günaydın gibi klişe bir lafa çevirmektedir.
Bu nedenle birini hakikaten seviyorsanız aşk sözcüklerinde kısaltma yapmayınız. Ayrıca bir şeyi yüzyüzeyken söylemek ile mesajla yazmak arasında da fark vardır.

Öte yandan samimi bir arkadaşınıza yazdığınız ily bb ile fazla tanımadığınız birine yazdığınız ily bb manası arasında da çok fark vardır.

Samimi arkadaşınız sizin kullandığınız ily bb nin anlamını kolay kavrayabilir ancak henüz yeni tanıdığınız birine ily bb yazarsanız bunu taciz veya zevzeklik olarak algılayacaktır.

Türkiye’de ily bb kullanımı

ily bb kısaltması ülkemizde fazla kullanılmamakta sadece gençler arasında (özellikle yabancı dil hazırlık okuyup içi dışı yabancı kelimeler olan öğrenciler arasında) kullanılan bir kısaltmasıdır. Manası fazla bilinmediğinden çok katılımcılı yazışmalarda veya dm’lerde kullanılırsa baş ağrıtabilir.