Kapat

TV Reklamı Hakkında Bilgiler

Anasayfa
Genel TV Reklamı Hakkında Bilgiler
televizyon

Pazarlama dünyası son dönemlerde çok büyük bir değişim geçirdi. Sosyal medya ve online dünyanın pazarlamaya dahil olmasıyla markaların ihtiyaçları da bu doğrultuda değişti. Önceden televizyon reklamları, gazete ve billboard gibi geleneksel pazarlama yöntemleri kullanılırken şimdilerde dijital pazarlama kanalları kullanılmaya başlandı.

Tabi bu geleneksel yöntemlerin faydasız olduğu anlamına gelmiyor. Doğru kullanıldığı takdirde geleneksel pazarlama teknikleri de fayda sağlar.

Geleneksel yöntemlerden en etkili olan TV reklamları diyebiliriz. Markaların ürün veya hizmetlerini, geniş kitlelere ulaştırması için TV reklamları iyi bir seçenek olabilir. TV reklamlarının görünürlüğünün fazla olması, onu faydalı yapan bir noktadır.

TV Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Televizyon reklamları kendi içerisinde belli başlı çeşitlere sahiptir. Bunlardan en yaygın olanı spot reklam ve bant reklamdır. Bu bölümde spot ve bant reklamlarından kısaca bahsedeceğiz.

Spot Reklam

Spot reklam, televizyon reklamları içerisinde sık tercih edilen bir reklam türüdür. Dizi veya program aralarında gösterilen, ekranı tamamen kaplayan bir reklamdır. Bu reklamın içeriği ve süresi, markanın kendisi tarafından belirlenir. Verilmek istenen mesajın net ve kalıcı bir şekilde verildiği reklam türüdür diyebiliriz.

Bant Reklam

Bant reklam, spot reklamla beraber en fazla tercih edilen reklam türleri arasındadır. Yayın esnasında ekranın altında 8-10 saniye aralığında gösterilen bir reklamdır. Bant reklamın en önemli özelliği, reklam program esnasında gösterildiği için insanlar reklamın 1 saniyesini dahi kaçırmıyor. Spot reklam,  program aralarında gösterildiği için insanlar kanal değiştirdiğinde reklamın izlenmesi düşebilir. Ama bant reklam da böyle bir durum oluşmamaktadır.

Ürün Yerleştirme

 Ürün yerleştirme, en fazla bilinen ve tercih edilen reklam çeşididir. Yerleşik pazarlama ya da gömülü reklamcılık olarak da bilinmektedir. Ürün yerleştirme reklamı, markanın ürününün veya hizmetinin bir dizi veya program akışı devam ederken gösterilmesidir.

Genellikle, reytingi yüksek programlarda uygulanır. Bu sayede marka, ürününü daha geniş kitlelere tanıtmış olur.

Medyaek Televizyon Reklam Süreci

Medyaek olarak uzun yıllardır pazarlama dünyası içerisinde hizmet veriyoruz. Bu hizmetlerimiz arasında televizyon reklamları da yer almaktadır. Deneyimli ekibimiz ile markalara özel yol haritası oluşturarak reklam sürecini oluşturuyoruz. Bu süreci belirlerken markanın kimliğini, hedef kitlesini ve amacını ele alıyoruz. Spot reklam ve bant reklam olmak üzere iki farklı alanda hizmet veriyoruz. Sizde TV reklam süreçlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için https://medyaek.com/tv-reklamlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Medyaek olarak bu yazımızda televizyon reklamları ve çeşitleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Keyifli okumalar.