Kapat

Üniversite Öğrencileri Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Anasayfa
Genel Kültür Üniversite Öğrencileri Bedelli Askerlik Yapabilir mi?
bedelli-askerlik-2018

Üniversite öğrencileri bedelli askerlik yapabilir mi? öğrenciler bedelli askerlik yapabilir mi? 2018 yılında açıklanan bedelli askerlik şartları nelerdir? Üniversite okurken bedelli askerlik yapılabilir mi? Öğrenciler tarafından bedelli askerlik ile ilgili en çok yöneltilen sorular bunlardan ibaret. Herkes bedelli askerlik şartlarını merak ediyor. Çünkü tüm üniversite öğrencileri hali hazırda askerlik yaşının içerisindeler ve birçok öğrenci de askerlikten yırtmak, askerliği tecil etmek için üniversite eğitimini devam ettiriyor. Peki üniversite öğrencileri bedelli askerlik yapabilir mi?

Üniversite Öğrencileri Bedelli Askerlik Yapabilir mi?

Üniversite Öğrencileri Bedelli Askerlik Yapabilir mi

Bedelli askerlik çıktığı veya çıkacağı zaman genel olarak devletimiz 2 şart belirler, bu şartlardan biri yaş diğeri de bedelli ücretidir. 2018 bedelli askerlik şartları henüz belli olmadığı için bir önceki bedelli askerlik şartlarını göz önünde bulunduralım. Bedel 18 bin yaş 28 idi. Bu yıl da sınırın 28 yaş olduğunu varsayalım. Ülkemizde genelde lise 18 yaşında biter, üniversite normal şartlarda 22-23 yaşları arasında biter. Ancak üniversiteye geç başlayan, askerliği tecilli olan, yüksek lisans yapan vb. kişiler eğer bedelli askerlik çıktığı zaman yaşları kurtarıyorsa bedelli ücretini ödediği takdirde öğrenciler de bedelli askerlik yapabilir.

Bedelli Askerlik Şartları 2018

AKP’li Bülent Turan, bedelli askerliğin torba yasaya eklendiğini açıkladı.AKP’li Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerliğin torba yasaya eklendiğini açıkladı. Turan, “Yaş 25, ücret 15 bin TL, 28 gün de askerlik olacak” dedi.

Turan’ın sözleri şöyle:”Bugün torba yasa gündeme geldi. Ekim ayında Meclis’in açıldığında gündeme geleceğini düşündüğümüz bedelliyi de bu yasaya ekleme kararı aldık.  Bugün bir kaç saat içerisinde kanunu Meclisimize, Plan Bütçe’ye gönderiyoruz. Ümit ediyorum bir an önce toplanacaktır, bu hafta komisyon aşamaları biterse, haftaya da nihayete erecektir. Biz AK Parti olarak hangi vaadimizi, talebimizi ihmal ettik ki bunu edelim? Ben sizin aracılığınızla gençlerimize, bedelli bekleyen tüm vatandaşlarımıza bu müjdeyi vermek istiyorum. Askerlik ruhuna yakışan bir adımı atmak bizimi için bir görevdi. İstiyoruz ki, profesyonel askerliğe geçişin bu bir adımı olsun. Bugün 5 milyondan fazla bunu bekleyen insanımız var. Çok büyük bir yığılma var.Kulis bilgisi, duyuma buna gerek yok. Biz şeffaf insanlarız. Yeni gelişmeyi sizinle paylaşmak istedim. 25 yaş ve 15 bin TL ön görüsüyle beraber, 28 günlük bir askerlik hizmeti öngörülüyor. Çalışmalar takdir, komisyonundur. Şu anki bedelli teklifinin içeriğini değerlendirecek olan genel kuruldur. Bizim teklifte, 15 bin bedel, 25 yaş sınırı ve 28 gün askerlik yapma şartı geliyor.”

Öğrenciler bedelli askerlik yapabilir mi?

Sorusunun kısaca cevabı, yaş ve ücret olarak bedelli şartlarını karşılıyorlarsa yapabilirler.

Bedelli askerlik en son 2014 yılında çıkmıştı.