Kapat

Halkbank EFT nasıl iptal edilir

Anasayfa
Genel Kültür Halkbank EFT nasıl iptal edilir
Halkbank EFT nasıl iptal edilir

Halkbankasının internet şubesinden EFT talimatı verdiğinizde bunu nasıl iptal edersiniz biliyor musunuz ?

EFT talimatını Halkbank internet şubesi üzerinden iptal edebilmeniz için hesabınızdan henüz para kesilmemiş olması gerekir. En önemli kriter budur. Para hesabınızdan kesilene dek iptal insiyatifi sizde olur. Hesaptan para kesildiyse EFT iptalini karşı banka yapmak zorundadır.

Şimdi süreç nasıl ilerliyor özetleyeyim:

Siz EFT talimatı verince, talimatınız Halkbankasının yetkilisine düşer. İleri tarihli EFT değil de mesai saatinde yaptığınız bir EFT ise ve girdiğiniz bilgilerde bir sorun yok ise talimat vermenizle paranın görevli tarafından onaylanması 5-10 saniyedir.

Muhtemelen küçük meblağlı işlemlerde sistem talimatı otomatik onaylıyor da olabilir. Sistemde bir yoğunluk yok ise siz EFT’yi yanlış yaptığınızı anlayıp da talimatı iptale teşebbüs edene kadar para karşı tarafa geçmektedir.

Sistemde bir yoğunluk var ise veya EFT bilgileri girerken görevlinin insiyatifiyle düzeltebileceği bir yanlışlık var ise bu süre biraz uzayabilir. Bu sürede EFT’yi iptal etmeniz mümkündür.

Eğer EFT talimatı iptal edilmezse, Halkbankası görevlisinin onayından sonra para önce bankalar arası havuza, ardından da karşı bankanın görevlisine düşer. Daha sonra para karşı tarafın hesabına düşer.

Genellikle Halkbankasından başka bir bankaya mesai saati içinde EFT yaparak para gönderdiğinizde bunu iptal etmek için çok kısıtlı süreniz vardır. Eğer meblağ küçük bir miktar ve EFT bilgilerini de doğru yazdıysanız birkaç saniyede paranız bankadan gönderilir.

Ama ileri tarihli EFT talimatı verdiyseniz iptal etmek daha kolaydır. Bunun için aşağıda resimli örneklerle anlatılan aşamaları takip etmeniz gerekir.

EFT gönderdiğinizde talimatınızı sorgulayabilmeniz için ekran da numaralar çıkacaktır. Başkasına para gönderirken bu numaraları not etmeniz yararınıza olacaktır.

Halkbank EFT nasıl iptal edilir

Diyelim ki sonradan pişman olduğunuz bir  EFT talimatı verdiniz.  Bu EFT işleminin hangi aşamada olduğunu şöyle sorgularsınız:

Halkbank internet şubesinde PARA TRANSFERİ/EFT yolunu izleyerek karşınıza çıkan seçeneklerden EFT sorgulama yazan yere giriniz.

 

Halkbank EFT nasıl iptal edilir

Hesabınızın bulunduğu şubenin kodunu ve sorgulama numarasını girip Sorgula butonuna basınız.

Halkbank EFT nasıl iptal edilir

EFT gönderildiyse veya gönderilmediyse size bilgi verilecektir.

Halkbank EFT nasıl iptal edilir

EFT talimatını iptal etmek için şunları yapınız:

Halkbank internet şubesinde PARA TRANSFERİ/EFT yolunu izleyerek karşınıza çıkan seçeneklerden EFT Emirlerim izle/Düzenle/İptal seçeneğinden devam ediniz.

Halkbank EFT nasıl iptal edilir

Burada 3 alternatif üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

1.Tarihe göre tüm EFT talimatlarını sorgulayabilirsiniz. Sorgulama numaranızı bilmiyorsanız gayet yararlı bir seçenektir.

2. Sorgulama numarası girerek sorgulama yapabilirsiniz.

3.Referans numarası girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Eğer EFT talimatı gerçekleşip para transferi tamamlandıysa en altta hiçbir şey yazmayacaktır. Henüz EFT talimatı gerçekleşmediyse beklemede olan talimatınız görüntülenecektir. Buradan düzeltme veya iptal yapabilirsiniz.

EFT talimatı gerçekleştiyse para iadesi nasıl olur ?

Hesabınızdan para çekilmediyse EFT talimatı internet üzerinden iptal edilir ama eğer para sizin hesaptan kesilip karşıya ulaştıysa EFT işleminin iptali için parayı gönderdiğiniz kişinin iyi niyetli davranması gerekir.

EFT talimatlarının %95’i (ileri tarihli EFT değilse) genellikle ilk 5 dakikada yerine getirilir. Bu süreyi kaçırdıysanız 0850 222 0 400 Halkbank Dialog telefon numarasını arayabilirsiniz. Müşteri temsilcisine iptal talebinizi ilettiğiniz takdirde, talebiniz bir süre sonra Halkbankası yetkililerine iletilecek oradan da karşı bankaya iletilecektir.

EFT’yi alan kişi bir dilekçe ile kendi bankasına başvurursa , dilekçede EFT’nin yanlışlıkla geldiği belirtirse EFT ile gönderdiğiniz para geri gelecektir. Eğer EFT’yi alan kişi parayı iade etmek istemiyorsa bankalar üzerinden bir sonuç almanız zordur. Onu mahkemeyle korkutarak veya bir şekilde iadeye zorlayacak bir şeyler yapmalısınız.  Aksi takdirde bankalar sırf sizin beyanınıza dayanarak paranızı size iade etmeyecektir.

EFT bilgileri yanlış yazılırsa ne olur ?

EFT talimatı verdiğinizde banka görevlisinin onayı olmadan para karşıya geçmez. Bazı küçük hatalar görevli tarafından düzeltilebilir. Mesela Ali ACAR yerine ALİ AÇAR yazdıysanız, diğer tüm bilgiler doğruysa görevli bunu düzeltir. Fakat alıcının hesapta yazan ismi Hüseyin Ali ACAR iken sadece Ali ACAR yazarsanız görevli bunu düzeltmez, EFT kendiliğinden iptal olur.

Veya ismi doğru yazıp iban numarasını bir rakam eksik yazsanız, görevli bu eksik rakamı tamamlamaz EFT iptal olur.

İsim ile iban uyuşmazsa da EFT iptal olur. Bu nedenle birine yanlışlıkla EFT gönderemezsiniz. Ama yanlışlıkla bir sıfır fazla yazarsanız, banka bunun yanlışlıkla olduğunu bilemeyeceği için EFT gider.

2 TL’den az EFT yapmaya kalkarsanız alt sınıra takılırsınız ve talimat veremezsiniz. Üst sınırların üzerinde de EFT talimatı veemezsiniz.