Kapat

PTT Çalışma Saatleri Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor?

Anasayfa
Genel Kültür PTT Çalışma Saatleri Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor?
ptt-kaçta-açılıp-kaçta-kapanıyor

PTT çalışma saatleri sabit olup belirtilen saatler arasında hizmet vermektedir. PTT şubeleri hafta içi her gün sabah saat tam sekiz buçukta (08.30) çalışmaya başlar. Akşam saat beşe kadar (17.00) çalışmaya devam eder. (12.30 – 13.30) saatleri arasında öğle tatili vermektedir. Ptt şubeleri hafta sonları hizmet vermemekle birlikte İl Merkez Ptt şubeleri cumartesi öğleye kadar hizmet vermektedir.

PTT şubelerinden evrak, para gönderimleri, HGS-OGS ödeme, e-devlet şifresi alma, para çekme, emekli maaşı çekme, telgraf gönderme, kargo yollama, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), trafik cezaları ve köprü geçiş ücretleri gibi işlemler gerçekleştirilmektedir.

PTT, yani Posta ve Telgraf Teşkilatı; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı genel müdürlük seviyesinde bir devlet kurumudur. Türkiye’nin posta örgütü olan PTT’yi internet ve akıllı telefonlar icat edilmeden önce mektuplarla, ankesörlü ve jetonlu telefonlarla, telgraflarla tanıyoruz. Teknolojideki gelişmelere paralel olarak bünyesinde büyük değişiklikler yaşanan PTT, 2013 yılında anonim şirket haline getirildi.

ptt çalışma saatleri

Tanzimat Fermanı sonucu yaşanan gelişmelere göre Osmanlı Devleti halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla 23 Ekim 1840 tarihinde “Nezaret” adıyla kuruldu. İlk postahane, İstanbul Eminönü’ndeki Yeni Camii avlusunda “Postahane-i Âmire” adı ile açılmıştır.

Eminönü Yeni Cami avlusu, posta hizmetlerinin merkeziydi. Buradaki “cizyehane” olarak kullanılan ahşap bina, “Postahane-i Âmire’ye dönüştürüldü. 1870 yılında Posta ve Telgraf idareleri birleştirildi. Bu sebeple Postahane-i Âmire binasının adı, “İstanbul Postanesi” olarak değiştirildi. Ahşap yapı 1890 yılında yıktırılarak yerine kargir bina inşa edildi. Yeni bina Ekim 1892 yılında hizmete başladı. 1909 yılında Büyük Postane’nin kurulmasıyla yeni bina, “paket postanesi” olarak hizmet vermeye başladı. Daha sonra Posta Nezareti, Sirkeci’deki Büyük Postane binasına taşındı.

2018-yılı-mng-kargo-mesai-saatleri

Posta teşkilatının ilk memurları da Süleyman Ağa ve tahsildar Sofyalı Ağyazar’dır. Bu memurlar, yabancı dillerdeki postaların adreslerini tercüme etmek üzere “mütercim” kadrosu ile atanmışlardır.

PTT Şubeleri Çalışma Saatleri Tablosu

Çalışma Saatleri: 08.30 – 17.00

PTT Çalışma Saatleri Hakkında Çok Sorulanlar

PTT Şubeleri açılış saati kaçtır?

PTT Saat 08:30 da açılıyor.

PTT Şubeleri kapanış saati kaçtır?

PTT saat 17:00 da kapanıyor.

PTT Şubeleri öğle tatili saati kaçtır?

12.30 – 13.30 saatleri arasında öğle tatili yapmaktadır.

Not: Çok yoğun şubelerinde öğlen arası verilmemektedir. İl Merkez Ptt Şubeleri Cumartesi günleri öğleye kadar hizmet vermektedir.

PTT İLETİŞİM

444 1 788