Kapat

Vaillant ecotec pure f28 hatası

Anasayfa
Genel Vaillant ecotec pure f28 hatası
Vaillant ecotec pure f28 hatası

Vaillant ecotec pure f28 hatası ateşleme ile alakalı sorunlarda meydana gelir. Peki Vaillant f28 arızası nasıl giderilir bunu biliyor musunuz ?

F28 hatası Vaillant kombilerde en sık görülen hatalardandır. Manası ateşlemenin başarısız olduğudur. Ateşleme başarısız olduğunda kombi çalışmayacaktır.

Vaillant ecotec pure kombinin kullanma kılavuzunda f 28 hatası alındığında reset yapılması önerilmektedir.

Vaillant ecotec pure f28 hatası

Vaillant kombi resetleme nasıl yapılır ?

Kombilerdeki çoğu hata kodunda resetleme problemi çözmektedir. Bu nedenle kombi çalışmıyorsa  servis  çağırmadan önce resetleme yaparak sorunu çözmeyi denemek gerekir.

vaillant ecotec pure kombilerde reset düğmesi hemen ekranın yan tarafında bulunmaktadır. Reset düğmesine 3 saniyeden fazla basıldığında resetleme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Resetleme vaillant ecotec pure kombinin beynindeki arıza kodunu silecek ve eğer sorun geçici bir nedenden kaynaklanıyorsa problemi çözecektir.

Vaillant ecotec pure f28 hatası

Yukarıdaki resimdeki reset tuşu aynı zamanda kombinin açma kapama tuşudur. Bu tuşa 3 saniyeden az süre ile basılırsa on/off düğmesi gibi çalışır, yani kombiyi açar veya kapar.

Eğer bu tuşa üç saniyeden fazla basılırsa resetleme işlevi görür. Vaillant ecotec pure f28 hatası için bir kere reset atıldığında ateşleme arızası çözülmediyse bir iki kere daha reset atmayı deneyebilirsiniz.

3 kere reset atılmasına rağmen sorun çözülmüyorsa servis çağırmak gerekir.

Vaillant ecotec pure f28 hatası nedenleri

Kombide ateşlemenin gerçekleşmesi için gazın gelmesi, gazın yanması için havanın gelmesi, kombinin ateşleme mekanizması (çakmağı) çalışır durumda olması ve elektriğin sağlıklı bir şekilde kombiyi beslemesi gerekir.

Dolayısıyla Vaillant ecotec pure f28 hatası;

  • Gaz vanasının kapalı olması,
  • Gaz valfinin arızalı olması,
  • Elektrik üçlü kablodan geliyorsa temassızlık olması,
  • Kombi çakmağının işlevini yitirmiş olması,
  • Kombinin hava beslemesinin ve hava çıkışının düzgün olmaması,
  • Gibi sebeplerle oluşabilir. Kullanıcının f28 hatası için reset atmak dışında, elektrik bağlantısını kontrol etmek, vanaları kontrol etmek ve baca çıkışını kontrol etmek gibi çözüm seçenekleri vardır.

Bunlara rağmen ateşleme arızası çözülmüyorsa servise haber vermek gerekir.

Bu yazımız için Bornova kombi servisi nden destek alınmıştır.