Kapat

Yün tuşeli akrilik halı ne demek ?

Anasayfa
Dekorasyon Yün tuşeli akrilik halı ne demek ?
Yün tuşeli akrilik halı ne demek

Yün tuşeli akrilik halı ne demek, bu tür halılar hangi malzemeden yapılır, akrilik halı naylon mu konularında bilgi vereceğim.

Yün tuşeli akrilik halı ne demek ?

Günümüzde sadece tekstil teknolojisi ilerlememiş, aynı zamanda bir ürünü pazarlarken kullanılan kavramlar da oldukça zenginleşmiştir. Bunlarda birisi “tuşe” kavramıdır. Günlük hayatta pek kullanmadığımız, anlamını bilmediğimiz “tuşe” kelimesine halı ve kumaş satıcılarının dilinde fazlaca rastlamaktayız.

Tuşe ne demek ?

Tuşe, dokunma sonucu oluşan algıdır. Mesela salyangoza dokunduğunuzda hissettiğiniz algı, atın sırtını sıvazlarken parmak uçlarından beyne iletilen algı veya herhangi bir şeye dokunulduğunda beynin bunun nasıl bir şey olduğunu tarif ettiği algıdır.

Mesela yün bir kumaşa dokunurken veya pamuklu bir kumaşa dokunurken farklı algılarsınız. Her ikisin de bir yumuşaklığı vardır fakat aradaki farkı dokunuşunuzla hissedersiniz.

Yün tuşeli ne demek ?

Yün tuşeli demek, bir kumaşın veya halının dokunduğunuzda sanki yünmüş gibi bir his vermesidir. Yani aslında dokunduğunuz şey yün değildir ama siz dokununca yünmüş gibi hissedersiniz.

Dolayısıyla yün tuşeli akrilik halı dendiğinde yün olmayan ama dokunduğunuzda yün halıymış gibi hissettiren halı anlamına gelmektedir.

Peki akrilik malzemeden üretilen halıya yün hissi vermek için ekstra bir şey yapıyorlar mı ? Hayır yapmıyorlar. Akrilik sentetik, yani yapay bir malzemedir. Bununla birlikte dokunduğunuzda yün hissi verir. Polyester kumaş da sentetiktir, fakat o dokunduğunuzda pamuk hissi verir.

Kısacası tüm akrilik halılar zaten dokunduğunuzda size yün halıymış gibi hissettirirler. Yün tuşeli akrilik halı tabiri sadece bir pazarlama kurnazlığıdır.

Akrilik halı naylon mu ?

Halkımızda tüm sentetik kumaşlara “naylon” gözüyle bakma eğilimi vardır. Bu bir bakıma doğrudur, çünkü doğal değildirler, yapaydırlar. Bununla birlikte naylon iplik ile akrilik iplik farklı formülasyonlara sahiptir.

Dolayısıyla akrilik halı ile naylon halı birbirinden farklıdır.

Halı üretiminde kullanılan 4 adet yapay iplik türü bulunmaktadır:

Naylon: Polyamid de denir. Yıpranmaya dayanıklı, esnek, leke gizleyebilen, deforme olmayan bir iplik çeşididir. Aynı zamanda ucuzdur. Duvardan duvara halılar genelde naylon iplikten yapılır.

Polipropilen: Sentetik iplik türlerinin en ucuzudur. Sentetik çim ve oyun alanlarında kullanılır. Nem ve küf tutmadığı için tercih edilir. Diğer sentetik ipliklere göre daha mat renklere sahiptir.

Polyester: Kolay temizlenebilen ve mükemmel renk berraklığına sahip bir ipliktir. Naylona göre esnekliği ve aşınma direnci düşüktür. Dokunduğunuzda pamuğa benzer bir his verir.

Nem tutmadığı için dış mekan halılarında tercih edilir.

Akrilik: Dokunduğunuzda yün hissi veren, küfe ve güneş ışığına karşı dayanıklı bir iplik çeşididir. Renk ömrü uzundur. Yani rengi kolay solmaz. Ayrıca oldukça zengin renklendirmeye izin verir. Bu nedenle halı üretiminde yaygın olarak kullanılır.

Eksi özelliklerinden birisi çabuk yanabilir olmasıdır.

Halı üretiminde neden doğal değil de sentetik malzemeler kullanılmaktadır ?

En başta üretim maliyetleri, üreticileri yapay malzemelere yönlendirmektedir. Diğer sebepler ise sentetik malzemelerin nem ve leke tutmamaları, daha dayanıklı olmaları ve zengin renk seçenekleri ile üretilebilmeleridir.

Yün halı ile akrilik halı karşılaştırması

Yün halı ile akrilik halı arasındaki en büyük fark maliyettir. Yün halı akriliğe göre çok daha pahalıya üretilmektedir. Ayrıca akrilik halı yün halının sahip olduğu iyi aşınma direnci, esneklik, leke tutmama ve dokunduğunuzda yumuşak ve konforlu hissettirmesi gibi özellikler akrilik halıda bulunmaktadır.

Akrilik halının yün halıya göre eksileri, yapay bir ürün olmasının yanı sıra, kolay yanabilir olması ve statik elektrik üretmesidir.

Akrilik halı sağlıklı mı ?

Eğer yün halı ile akrilik halıyı sağlık yönünden kıyaslarsak açık ara ile yün halının daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bu konuda kıyaslama dahi yapamayız.

Genel olarak sentetik malzemeden üretilen ve ayrıca leke tutmazlık, su geçirmezlik konularında ekstra işlem görerek üretilen ipliklerden üretilen halılar sağlıklı değildir.

Öte yandan piyasada seri üretim şeklinde üretilen halıların neredeyse hiç birisi doğal malzemeden üretilmemiştir.

Yani en pahalı marka da olsa size sunacağı ürün yine de akrilik veya başka bir sentetik malzemeden oluşacaktır.

Dolayısıyla sağlık sizin için ön planda ise eve hiç halı sokmamanız veya duvardan duvara değil de daha küçük ebatlarda halı kullanmanız gerekmektedir.

Sentetik malzemeden üretilen halılar yıpranırken küçük mikro parçacıklara ayrılmakta ve bunlarda solunum yolu rahatsızlıkları (özellikle de astım), göz rahatsızlıkları ve hormonal bozukluklara yol açmaktadır.

Eğer sağlığa zarar verme yönüyle akrilik ile diğer sentetik malzemeleri kıyaslarsak Polipropilen ve polyestere göre akrilik sağlığa daha az zararlıdır.

Kullanışlılık açısından da en kullanışlı sentetik halı akrilikten yapılma olanıdır. Yani evde doğal malzemeden yapılma halı kullanmayacaksanız, sağlık ve kullanışlılık açısından en iyisi akrilik halıdır.