Kapat

Bepanthol pişik kremi yüze sürülür mü

Anasayfa
Sağlık Bepanthol pişik kremi yüze sürülür mü

Bazı hanımlarımız bebeklerin altı pişmesin diye kullanılan Bepanthol gibi pişik kremlerini kendi yüzlerine de kullanıyorlar. Hatta bu yöntemin çil, cilt lekeleri, akne ve egzamada dahi işe yaradığı söyleniyor. Peki Bepanthol pişik kremi yüze sürülür mü, yoksa anlatılanlar sadece şehir efsanesi mi ?

Öncelikle Bepanthol pişik kremi nedir ve ne işe yarar bunları ifade edeyim:

Bepanthol pişik kreminin içerdiği iki önemli madde var. Birincisi Provitamin B5. Diğeri ise lanolin.

Provitamin B5 denilen maddeye Panthenol veya Dexpanthenol de denilmektedir. Bu madde cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılır. Cilde sürüldüğü zaman pantotenik asite dönüşür.

Pantotenik asit cildi nemlendiren, canlı görünüm veren, ağrı-kaşıntı varsa geçiren ve onaran bir maddedir.

Lanolin ise koyun yapağısından elde edilen, eczacılıkta ve parfümeride yararlanılan, katı kıvamda, sarımtırak renkte bir yağ olup cildi yumuşatıcı, ağrıyı azaltıcı, yaraları iyileştirici özelliği vardır. Genellikle meme ucu çatlağı için üretilen kremlerde kullanılır.

Bepanthol pişik kremi yüze sürülür mü

Kremin içerdiği maddeler incelendiğinde yüze sürülmesinin bir sakıncası olmadığı hatta faydalı olduğu anlaşılmaktadır. Yüze sürüldüğünde, yüzünüzü yumuşatacak, nemlendirecek, besleyecek ve canlı bir görünüm kazandıracaktır.

Yüz için üretilen kremlerin formülü genellikle bu tür etkileri vaadederler. Ancak  bepanthol pişik kremi bir cilt sorununu gidermekten (egzama, sivilce, çil, leke) ziyade genel olarak cildi nemli ve esnek tutmak için kullanılsa daha iyi olacaktır. Çünkü cilt sorunları cildiye doktorunun vereceği tavsiyeler doğrultusunda tedavi edilmelidir.

Öte yandan Bepantholün yüz ve cilt bakımı için ürettiği ayrı kremler vardır. Pişik kremi yerine bunları kullanmak daha doğru olacaktır. Mesela şu ürünleri vardır:

  • Dudak bakım kremi
  • Onarıcı bakım merhemi
  • Cilt bakım kremi
  • Vücut losyonu
  • Vücut kremi
  • Kaşıntı giderici krem