Kapat

Tay tüyü kumaş dezavantajları

Anasayfa
Dekorasyon Tay tüyü kumaş dezavantajları
tay tüyü kumaş

Son yıllarda tay tüyü kumaşlar oldukça fazla tercih edilir hale gelmiştir. Ancak Tay tüyü kumaş dezavantajları da olan bir kumaştır.

Tay tüyü kumaş dezavantajları

Öncelikle tay tüyü denilen kumaş nedir, hangi malzemeden yapılmıştır, bilgi vermek isterim.

Tay tüyü kumaş nedir ?

Tay tüyü kumaş tayın tüyünden veya derisinden yapılma bir kumaş değildir. Yani bildiğimiz tay ile (atın yavrusu) görsel benzerlik dışında bir hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Bu kumaşa tay tüyü denilmesinin sebebi, tüylerinin tay tüyüne benzemesi, dokunduğunuzda tayın sırtına dokunur gibi size bir his vermesidir.

Tay tüyü kumaş kadife ile süet arası bir kumaştır. Dokuması sık olduğu için leke olduğunda kolay çıkarılır. Silinebilir bir kumaştır. Dokunduğunuzda yumuşak bir his elde edersiniz.

Günümüzde mobilyalarda tay tüyü kumaş tercih edilmesinin sebepleri;

  • Tay sırtına benzer gösterişli bir görünümü olması,
  • Lekelerin silinmeyle kolayca çıkarılması,
  • Dokununca yumuşak bir his vermesi,
  • Dokuması sık olduğu için altına su geçirmemesi
  • Işığa göre farklı renkler alabilmesidir.

Tay tüyü kumaşlar farklı kalitelerde üretilebilmektedir. Bu nedenle yumuşaklık, dayanıklılık, kolay temizlenebilirlik gibi özellikler kumaşın kalitesine göre değişebilmektedir.

Eskiden tay tüyü kumaşlar sadece ithal olarak gelirdi, şimdilerde ise ülkemizde de üretilmektedir.

Tay tüyü kumaşın dezavantajları

Tay tüyü kumaşın bazı dezavantajları da vardır.

Tüy dökmesi ve kolay yıpranması

Tay tüyü kumaşın en önemli dezavantajı tüylerinin zamanla dökülmesi ve kumaşta yer yer açılmalar olmasıdır. Bu husus kumaşın kullanım ömrünü kısaltmaktadır.

Tay tüyü kumaş kullanılan koltuk ve kanepelerin kumaşları yoğun kullanımda  çabuk yıpranmaktadır.

Terletmesi

Her tüylü kumaşta olduğu gibi tay tüyü kumaşta da terletme durumu vardır. Oda sıcaklığı yüksek ise veya yaz aylarında tay tüyü kumaş terletebilmektedir.

Farklı kalitede üretilmesi

Tay tüyü farklı fiyat ve kalitelerde üretilmektedir. Bazısı birinci sınıf imalattır ve kullananı memnun eder. Bazısı ise o denli kaliteli değildir ve kısa sürede tüylerinde açılmalar başlar. Bu nedenle tay tüyü kumaş seçimi yaparken kumaştan anlamak veya satıcının güvenilir olması gerekmektedir.

İşçilik sorunları

Koltuk ve kanepelerde tay tüyü kumaş kullanmak kaliteli işçilik istemektedir. Tay tüyü kumaş kullanılan koltuklarda kalitesiz işçiliğe bağlı olarak dikişlerinden açılma sorunları görülebilmektedir.

Tay tüyü kumaş her ne kadar silinebilir ve lekesi çıkarılabilir olsa da bu kumaşın su ile dost olduğunu göstermemektedir. Su bu kumaşı negatif yönde etkilemekte ve dikişlerinde açılma olmasına sebep olmaktadır.

Koku yapması

Ucuz ve kalitesiz tay tüyü kumaşlar terletme sorunlarına paralel olarak koku sorunlarına da neden olmakta, bu da koltuk takımınızdan soğumanıza sebep olmaktadır.

Kaliteli tay tüyü kumaşlarda bu sorun nadiren görülmektedir.

Tay tüyü kumaş yorumları

Tay tüyü kumaş son yıllarda oldukça fazla talep görmektedir. En az birkaç yıl daha popülerliğini sürdürmesi beklenmektedir. Albenili görünüşü, çamaşır makinesinde yıkanabilmesi ve silerek lekelerin kolay çıkarılması gibi özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Ancak yoğun kullanımda çabuk yıpranan, tüylenen, zamanla dikişleri açılabilen bir kumaştır. Bu nedenle küçük çocukları olan aileler veya öğrenci evleri için pek uygun değildir. Özenli kullanılması gerekir.

Ayrıca terlemeye karşı hassas kişiler için de pek uygun değildir. Gerçi tüy barındıran her kumaş terletme yapabilir. Buna ilave olarak koku olursa sorun büyümektedir.

Tay tüyü kumaşların kaliteli olanları tercih edilirse bu konularda ciddi sıkıntılar yaşamazsınız, ayrıca gayet kullanışlı ve şıktır.

Kalitesiz tay tüyü kumaşlarda ise kolay eskime, koku yapma, dikişlerin açılması gibi sorunlar görülebilmektedir.

Tay tüyü kumaş temizliği nasıl yapılır ?

Tay tüyü kumaş leke olduğunda;

  • Nemli bir beze sirke dökerek ovalayabilirsiniz,
  • Ufak bir leke ise ıslak mendil ile çıkarabilirsiniz,
  • Biraz zor bir leke ise nemli beze az deterjan döküp lekeyi çıkarabilirsiniz,
  • Lekeyi çıkarmak için ıslak beze arap sabunu veya sabun tozu döküp silebilirsiniz.

Tay tüyü kumaş makinede yıkanır mı ?

Tay tüyü kumaşı çamaşır makinesinde yıkamak bir miktar risk barındırır. Ancak bazen tay tüyünden yapılma koltuk kılıflarını tam olarak temizlemek için başka çare kalmaz. Bu durumda 30 derecede narin programda yıkayabilirsiniz.