Kapat

Nubuk kumaş mı tay tüyü mü ?

Anasayfa
Dekorasyon Nubuk kumaş mı tay tüyü mü ?
nubuk koltuk kumaşı

Nubuk kumaş ile tay tüyü arasında kaldıysanız bu kumaşların artıları ve eksilerinden yola çıkarak karar vermenizi kolaylaştırabiliriz.

Nubuk kumaş nedir ?

Hayvan derisinden imal edilen, derinin zımparalanarak kadifemsi bir görünüm kazanmasıyla elde edilen bir kumaştır. Pamuk, keten ve türevleri kumaşlara göre daha pahalı ve daha dayanıklı bir kumaştır.

Peki nubuk kumaş kullanışlı mı ?

Kullanmasını bilene kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Koltuk takımları satın alırken dikkat ettiğimiz en önemli kriterlerden birisi dayanıklı olmasının yanı sıra üzerine bir leke dökülünce kolay çıkarılabilmesidir ki nubuk kumaş bu kriterleri karşılar.

Nubuk kumaşın bir türü olan yağlı nubuk biraz daha parlak görünümlü bir kumaş olup koltuk takımlarında yağlı nubuk kumaşlar rağbet görmektedir.

Nubuk kumaşlar ayrıca su geçirmemesi nedeniyle de tercih edilmektedir.

Nubuk kumaşın dezavantajları var mı ?

Elbette var. En önemli dezavantajı renk skalasının dar olmasıdır. Diğer bir dezavantajı ise nubuk kumaş temizliğinin özen gerektirmesi, gelişigüzel temizlik ürünü kullanıldığında kumaşın zarar görmesidir. Yani nubuk kumaşı olan bir koltuk takımı satın alacaksanız temizliğinin nasıl yapıldığını da iyi bilmelisiniz.

Nubuk kumaş bir deri ürünü olduğu için terletme sorununa yol açabilir. Tüm deri ürünlerinde aynı sorun vardır.

Nubuk kumaşlar genelde chester tipi koltuk ve kanepelerde tercih edilmektedir.

Tay tüyü kumaş nedir ?

Zannedersem bu kumaşa tay tüyü adını biz Türkler koyduk. Çeviri yapıldığında yabancı dillerde tay tüyü diye bir şey olmadığı görülmektedir.

Tay tüyü kumaşın imalat açısından at ile veya tay ile herhangi bir alakası yoktur. Yani at derisinden yapılmaz.

Bu kumaşa tay tüyü denilmesinin sebebi sadece tay tüyüne benzemesi nedeniyledir. Tay tüyü kumaşlar gerek renk açısından gerekse dokununca yumuşak hissettirmesi açısından oldukça albenili kumaşlardır ve son yıllarda epey rağbet görmektedirler.

Peki tay tüyü kumaş kullanışlı mı ?

Eviniz kalabalık değilse, koltuklarınıza özen gösteriyorsanız tay tüyü kumaşlar oldukça kullanışlıdır. Bu kumaşları tercih sebebi yapan unsurlar şık görünümlerinin yanı sıra temizlik açısından lekelerin silmeyle kolay çıkarılması hatta kumaşın narin programda 30 derecede çamaşır makinesinde yıkanabilmesidir.

Tay tüyü kumaşın dezavantajları var mı ?

Tay tüyü kumaşın albenisi tüylerindedir ama bu tüyler zamanla dökülebilmekte, kumaşta yeryer tüy kaybından mütevellit açılmalar olabilmekte, ayrıca tüylü olan her kumaş gibi tay tüyü kumaşlar terletme yapabilmektedir.

En büyük dezavantajının kolay yıpranabilmesi olduğu söylenebilir. En büyük artısı ise kolay temizlenebilmesi ve şık görünümüdür.

Nubuk kumaş mı tay tüyü mü ?

Her iki kumaşın artıları ve eksileri vardır. Genel bir değerlendirme yapıldığında bu kumaşların birbirine karşı bariz bir üstünlüğü bulunmamaktadır.

Ancak yine de bazı kriterlere göre kıyaslama yapabiliriz.

Görsellik

Zevkler ve renkler tartışılmaz ancak tay tüyü kumaşın görselliği nubuk kumaşın görselliğinden biraz daha iyidir. Bunda nubuk kumaşların renk skalasının daha dar olması da etkilidir.

Tay tüyü kumaş nubuk kumaşa göre bu konuda daha popülerdir ve daha fazla satılmaktadır. Ancak görselliğe “pahalılık algısı” açısından bakarsanız evinize gelen misafir nubuk kumaşa sahip bir koltuğun daha “pahalı” olduğunu düşünür.

Temizlik

Her iki kumaş da su geçirmez ve silinmeyle lekesi çıkarılabilir durumdadır. Ancak deri bazlı kumaşlar suya ve kimyasal maddelere karşı her zaman daha hassastırlar. Tay tüyü kumaşı temizlemesi nubuk kumaşa göre biraz daha kolaydır, hatta çamaşır makinesinde yıkama opsiyonu da vardır.

Nubuk kumaşı temizlemek deneyim ve bilgi ister. Öte yandan nubuk kumaşı temizlemeyi-kullanmayı iyi bilen biri onu uzun süre kullanır.

Dayanıklılık

Nubuk kumaş tay tüyünden daha uzun ömürlüdür. Bunun sebebi tay tüyü kumaşın tüy dökmesidir. Tüy dökme, tüylerinde topaklanma, açılma gibi hususlar kumaşı eski göstermektedir.

Terletme

Her iki kumaş da terletme yapabilir. Nubuk kumaş bu konuda biraz daha dezavantajlıdır.

Yorum

Satış rakamları, tay tüyü kumaşın koltuk takımlarında daha fazla tercih edildiğini göstermektedir. Bununla birlikte nubuk kumaşı tercih edenler de az değildir.

Nubuk kumaşlı koltuklar, modern dekorasyon tarzına uygundur ancak klasik tarz dekorasyon mobilyaları ile sorun yaşayabilirler. Chester tarzı koltuklarda nubuk kumaş kullanılırsa “ağır” bir görünümü olur. Köşe koltuklarında nubuk kumaş kullanılırsa salaş bir görünümü olur.

Tay tüyü koltuklar ise dekorasyon tarzlarına daha kolay uyum tarzlarına uyum sağlarlar ancak kolay yıpranabildikleri için yoğun kullanımda sorun yaşatabilirler.