Kapat

Keten koltuk kumaşı yorumları

Anasayfa
Dekorasyon Keten koltuk kumaşı yorumları
keten koltuk kumaşı

Klasik bir döşemelik kumaş arıyorsanız, bulabileceğiniz birkaç alternatiften birisi keten kumaştır. Keten kumaş , keten bitkisinin liflerinden yapılmakta ve dayanıklı olması, ışığı güzel yansıtması, toz çekmemesi ve kolay kolay kendini bırakmaması gibi özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Keten kumaş nasıl imal edilir ?

Keten kumaşı insanoğlu binlerce yıldır kullanmaktadır ve üretim süreci geçmişten günümüze fazla değişmemiştir. Günümüzün modern teknolojisine rağmen keten kumaş üretimi hala yoğun bir emek gerektirmektedir.

Elle hasat edilen keten bitkileri bir çeşit çürütme işlemine tabi tutulur. Bu çürütme işlemi keten liflerini durgun su kütlesine daldırılır. Bu işlem sonrasında kısmen çürütülen keten lifleri kurutulur ve lifler sıyırılır.

Son aşamada kaliteli lifler, kalitesizler arasından elenir ve keten ipliği elde etmek için gereken keten lifler elde edilir. Keten ipliğinden de keten kumaş elde edilir.

Keten koltuk kumaşı yorumları

Keten lifleri pamuk liflere göre %30 daha kuvvetlidir. Bu da keten kumaşı dayanıklı yapar. Ancak yine de keten koltuk kumaşı yoğun günlük kullanıma fazla uygun değildir. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız veya ev nüfusu kalabalık ise keten koltuk kumaşı çabuk eskiyecektir.

Keten koltuk kumaşının en büyük artılarından birisi tüylenme yapmamasıdır ki evdeki tüy ve ortam tozlarının önemli kaynaklarından birisi mobilya kumaşlarıdır.

Keten koltuk kumaşının diğer artısı pürüzsüz bir yüzeyi olmasıdır. Bir çok kişi koltuk kumaşındaki bu pürüzsüzlüğü sever.

Keten koltuk kumaşı ayrıca terletmez ve dokununca serinlik hissi verir. Bu nedenle sıcak bölgelerde ve yoğun güneş alan yerlerde keten koltuk kumaşı daha fazla tercih edilir.

Güneş bir çok kumaş türünü olumsuz etkilediği gibi keten kumaşı da etkiler. Ancak keten kumaş güneş ışınlarını yansıttığı için hem güneşin olumsuz etkilerinden daha az etkilenir hem de ışığı yansıttığı için parlak görünür.

Keten koltuk kumaşı fazla esnek değildir. Bu hem iyi hem de kötü bir özelliktir. Şöyle ki;

Esneme payı düşük olduğu için zamanla pörsüme, kendini bırakma, deforme olma gibi şikayetlere neden olmaz.

Ancak bir kumaşta esnekliğin olmaması demek aynı zamanda kolay kırışması ve kullanım zorluğu anlamına da gelir. Bu nedenle keten koltuk kumaşlarında esnekliğin artırılması için pamuk, viskon ve suni ipek gibi ipler de keten iplere karıştırılmaktadır.

Keten koltuk kumaşları leke tutmama konusunda orta seviyede bir performans gösterir. Pamuk kumaşlara göre bu konuda başarılıdır ancak leke tutmama konusunda ketenden daha başarılı kumaşlar vardır.

Günümüzde koltuk kumaşlarının leke tutmaması için nano teknoloji ile üretilen kumaşlar bulunmaktadır.

Keten koltuk kumaşı bakımı nasıl yapılır ?

Keten kumaştan leke çıkarması maalesef diğer kumaş türlerine göre biraz daha zordur. Keten koltuk kumaşı leke olduğu zaman lekeyi sürte sürte çıkarmaya çalışırsanız kumaş yıpranacaktır.

Keten koltuk kumaşı temizliği, kuru temizleme ile veya işini profesyonel yapan temizlik uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Öte yandan keten koltuk kumaşı toz çekmeme konusunda başarılıdır. Üzerinde biriken tozlar süpürmeyle kolayca temizlenir.

Keten koltuk kumaşını temizlemek için bir temizlik ürünü kullanırsanız, kumaş liflerinin zayıflaması, renginin atması gibi sorunlar ortaya çıkabilecektir.

Ancak yine de lekeyi kendi imkanlarınızla çıkarmak istiyorsanız arap sabunu veya beyaz sabun kullanılarak ve itina göstererek lekeyi temizleyebilirsiniz.

Keten koltuk kumaşı için en uygun renkler nelerdir ?

Doğal keten rengine yakın olan krem, kirli beyaz, gri ve bej gibi renkler keten koltuk kumaşlarına çok yakışırlar. Keten koltuk kumaşı ışığı yansıtır ve parlak görünür, açık renkler bu tür kumaşlarda daha iyi görünmektedir.

Keten koltuk kumaşı kimler için uygundur ?

Keten koltuk kumaşı yoğun kullanıma uygun değildir. Çünkü hem çabuk kırışır, hem de leke çıkarması zordur. Bu nedenle çocuklu aileler için pek uygun değildir.

Serin bir kumaş olduğu için yaz aylarında kullanmaya daha elverişlidir. Örneğin sıcak tatil bölgelerinde, yazlıklarda veya veranda mobilyası olarak keten koltuk kumaşı tercih edilebilir.

Keten koltuk kumaşı kullanışlı mı ?

Evinizde küçük çocuk yok ise keten koltuk kumaşı gayet kullanışlıdır.

Keten koltuk kumaş esner mi ?

Keten koltuk kumaşının elastikiyeti neredeyse hiç yoktur, esneme ve çekme yapmaz.