Kapat

Windows old Silme 3 Yöntemle Önceki Windows Sürümünden Kurtulun

Anasayfa
Bilgisayar Windows old Silme 3 Yöntemle Önceki Windows Sürümünden Kurtulun

Windows old silme işlemiyle diskinizde yer açabilirsiniz. Windows old içinde barındırdığı düzinelerce dosya ile diksinizde muazzam bir alan kaplar. Bu sisteminizi yormaya yeterlidir. İşe yaramayan bu dosyaları silmek ve tamamen kurtulmak isteyebilirsiniz. Windows old dosyaları hakkında birkaç bilgi verelim.

Windows old Nedir ?

Windows old mevcut işletim sisteminizin güncel sürüme veya yeni çıkan bir versiyona güncellenmesiyle meydana gelen bir dosyadır. Windows old klasörü içerisinde eski işletim sisteminizin dosyaları bulunur. Örneğin Windows 7’den, Windows 10’a güncelleme yaptığınızda w7 dosyalarınız Windows old klasörü altında saklanır. Bu dosyalar siz silmedikçe 10 gün boyunca burada tutulur. Bunun sebebi ise Windows 10 sisteminizde bir aksaklık oluştuğunda geri dönüş yapabilmeniz içindir.

Windows old Silmek Zararlı mı ? Silinirse Ne Olur ?

Windows old klasörünü silmek zararlı değildir. Çünkü, bu klasör önceki Windows yedeklerinizi içerir. İşletim sisteminizde herhangi bir bozukluğa ve aksaklığa karşı geri dönmenizi Windows old klasöründe bulunan yedekler sağlar. Güncelleme yaptıktan 10 gün sonra bu klasör otomatik olarak silinir. Eğer kendiliğinden silinmez veya siz silmek isterseniz rahatlıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

pc-hizlandirma

Windows old Nasıl Silinir ? Önceki Windows Sürümünü Silme

Windows old klasörünün bulunduğu diske sağ tıklayıp açılan menüden özellikler ibaresine tıklayın.

Windows old Silme

Disk Temizleme ekranı geldi. Burada bulunan Diski Temizle butonuna tıklayın.

Windows old Silmek Zararlı mı

Açılan pencerede Sistem Dosyalarını Temizle butonuna tıklayın.

Önceki Windows Sürümünü Silme

Karşınıza sistem dosyalarının bulunduğu disk temizleme penceresi gelecektir. Silinecek dosyaları ibaresi altında yer alan tüm dosyaları işaretleyin. İşaretleme yaptıktan sonra tamam butonuna basın.

Windows old Nedir

Burada silmek istediğinizden emin misiniz ? ve Önceki Windows yüklemelerini veya geçici yükleme dosyalarını temizlerseniz makinede Windows’un eski sürümlerini geri yükleyemezsiniz. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz ? diye iki soru soran pencere açılacaktır. İkisine de tamam yanıtını vererek işleme devam edin. Windows old silme işlemi bir süre sonra tamamlanacaktır.

Windows old Nasıl Silinir windows.old

Windows old Silme 2. Yöntem

Yönetici olarak Komut istemini çalıştırın. Açılan komut istemi penceresine;

RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old

cmd-ile-windows-old-silme

komutunu girin ve Enter tuşuna basın. Bu işlemin ardından Windows.old klasörü silinecektir. Eğer bu silme yöntemi işe yaramazsa disk temizleme yöntemini kullanın.

Windows old Silme Programı 3. Yöntem

CCleaner-programi-ile-windows-old-silme

Windows old silme işlemini 2 yöntem ile silemediyseniz bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Windows old silme işlemini programla gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarınızı temizlemeye yarayan CCleaner programı ile Windows old klasörünü silebilirsiniz. Programı ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Türkçe desteğe sahip olan program sayesinde Windows old silme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.