Kapat

Anturaj nedir

Anasayfa
Alışveriş Anturaj nedir

Anturaj kelime anlamı itibariyle sıralama, çevreleme ve komşuluk gibi anlamlara gelmektedir. Mücevher olarak anturaj ise ortada renkli bir taş ve çevresine pırlantaların dizildiği kolye, yüzük ve küpe gibi takılardır.

Ortada tercih edilen taşlar genellikle yakut, zümrüt ve safir gibi pahalı ve göz alıcı taşlar olur. Bu taşların çevresine daha küçük çaplarda pırlantalar tek veya çift sıra halinde dizilir. Taşıyıcı malzeme olarak genellikle beyaz altın kullanılsa da sarı veya kırmızı altın da tercih edilebilir. Ayrıca ortadaki taş da elmas olabilir.

Aşağıda anturaj takılara örnekler verilmektedir.

Oval zümrüt taşlı anturaj yüzük

14 ayar beyaz altın üzerine ortada oval kesim zümrüt ve kenarlarına pırlanta dizilerek çiçek görüntüsü verilmiş bir yüzük.

Anturaj kolye

Biraz akarsu tarzı gerdanlıkları andıran bu kolyede renkli taş kullanılmamış, onun yerine hem merkezindeki taş hem de etrafı için pırlanta tercih edilmiş. Bu kolyeyi tek başına değil de bileklik, küpe ve yüzüğüyle birlikte set olarak almak gerekiyor.

Yuvarlak taşlı anturaj yüzükler

4 farklı taşın tercih edildiği anturaj yüzükler. Beyaz olanı pırlanta, kırmızı olanı yakut, mavi olanı safir, yeşil olanı tsavorite ile yapılmış. Metal kısmı beyaz altın. Bu dairesel kesim yüzükler tek başına veya kolye ve küpesi ile birlikte set olarak satılmaktadır.

Oval safir anturaj kolye

Ortada oval safir ve etrafı pırlanta ile çevrili kolye. Metal kısmı beyaz altın.

Sarı altınlı anturaj kolye

Anturaj sadece beyaz altınla yapılmıyor sarı altın ile de ne kadar güzel durduğunu göstermek için bu kolye ispat ediyor. Oval kesimli elmas ve etrafına pırlanta dizilmesiyle oluşturulan bu kolye 5.570 Euro fiyatla satılıyor.

Anturaj küpe

Oval safir taşı çevreleyen pırlanta ve kırmızı altınlardan oluşan bu küpe 2.900 Euro fiyatla satılıyor.

Akarsu ve anturaj farkı

Akarsu pırlantaların bir sıraya dizilerek gerdanlığa dönüştürülmesidir. Akarsu da pırlanta harici renkli taş kullanılmadığı gibi sadece gerdanlıklara has bir tarzdır.

Anturaj ise gerdanlıktan ziyade kolye, küpe ve yüzükte kullanılan ve ortada değerli bir taş tercih edilen bir tarzdır.