Kapat

Doktorlar neden Crocs giyer ?

Anasayfa
Alışveriş Doktorlar neden Crocs giyer ?
Doktor crocs

Bu makalede doktorlar neden Crocs giyer sorusuna cevap bulacaksınız. Sadece doktorlar değil hemşireler ve diğer sağlık personeli de hastanede genellikle terlik giymektedir. Peki bunun sebebi nedir ?

Hemşireler neden terlik giyer ?

Hastane bir iş yeridir ve iş yerinde ayakkabı değil de terlik giymek genellikle lakayıtlık olarak algılanır. Bunun istisnası ise hastanelerdir. Hastanelerde istisnalar haricinde neredeyse tüm hemşireler ve doktorlar terlik giyerler.

Bunu ilginç kılan şey ise terliği çorap ile giymeleridir. Normalde sıradan birisi terliği çorapla giyse vereceğimiz tepkiler bellidir. Kro dan tut, “şehirdeki kırsal insan” yakıştırmasına kadar değişik aşağılama laflarına maruz kalır.

Fakat söz konusu olan hemşire veya doktor ise hastanede çorapla terlik giymesine, bir laf etmeyiz. Fakat hemşirelerin neden terlik giydiğini çok az kişi bilir.

İster devlet memuru olun isterse de özel sektör çalışanı olan hiçbir patron çalışanının iş yerinde terlik giymesine izin vermez. Çünkü hem görgüsüzlük hem de ciddiyetsizliktir. Ayrıca ayakkabı ile sarılmamış ayak kokar. Eğer çalışanlara iş yerinde terlik giymesine izin verilse iş yerinde ayak kokusundan duramazsınız.

Bunun istisnasının hastaneler olduğunu söylemiştik. Peki neden sağlık çalışanları bu konuda istisnadır ve neden hastanelerde tüm hemşire ve doktorlar çorap ile terlik giymesine rağmen hastanede ayak kokusu olmuyor ?

Bunun sebebi hemşire, doktor gibi sağlık çalışanlarının mesailerini ayakta ve hareket halinde geçiriyor olmalarıdır.

Sıradan bir hastane hemşiresi 8 saatlik mesaisinde ortalama olarak 10 ila 20 kilometre yol kat eder ve eğer mesaisini rahat bir terlik ile değil de ayakkabı ile geçirirse gün sonunda ayak kütük gibi şişer ve ağrı yapar.

Alışveriş nedeniyle farkında olmadan uzun süre ayakta kalan hanımlar bu durumu iyi bileceklerdir. Eğer ayaklar hava alamaz ise hem şişer hem ağrırlar, bunun çözümü terlik giymektir.

Beden işçileri dahi gün içinde hemşireler kadar adım atmazlar. Bu nedenle hemşirelerin rahat bir terlik giymesi zorunluluktur.

Doktorlar neden Crocs giyer ?

Hemşireler ve doktorlar terlik giymek zorundadır, bunu anladık da peki neden ille de Crocs ?

Klasik terlikler, ayağa hava aldırması bakımından iyidir fakat gün içinde terlik ile uzun süre dolaşmak hem yorucudur, hem terlik ayağa vurur hem de ayak terleyecektir.

Crocs terliklerinin önemli özelliklerinden bir tanesi imalatında kullanılan özel bir malzeme nedeniyle vücut ağırlığının ayaklara bindirdiği yükü hafifletmesidir. Bunu toprağa basmanın beton zemine basmaya göre ayağı daha az yormasına benzetebiliriz.

Klasik terlik iki saat yürümeyle ayağı yoruyorsa Crocs ile bu süre dört beş saate kadar çıkmaktadır.

Böylece doktorlar uzun mesaileri ve nöbetleri boyunca ayakta kalınca ayakları bundan daha az etkilenir.

Crocs terliklerin diğer bir özelliği ise ayağın ısısı karşısında ayağa göre biçim alıp ayağı vurmamasıdır. Böylece uzun süre giyilse bile ayağı vurmaz.

Crocs terlikleri klasik terliklere göre çok hafiftir. Eğer uzun süre ayakta iseniz ayağınızdaki terliğin ağırlığı birkaç saat sonra artar ve sanki ayağınızda pranga var gibi hissedersiniz. Crocs terlikler çok hafif olduğu için doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

Crocs terlikler ayrıca ayağı terletmemesi ve koku yapmaması bakımından avantajlıdır. Oluşan az miktar ter ise ayaktaki çorap tarafından emilir. Doktorlar hijyenik ritüellere dikkat ettikleri için çoraplarını periyodik olarak değiştirirler ve bu nedenle hastanelerde terlik giyilmesine rağmen ayak kokusu olmaz.

En rahat hastane terliği hangisi ?

Crocs’tan önce bu konudaki favori terlik markası Sabo idi. Rahat ve ortopedik olması sebebiyle Sabo doktor ve hemşirelerin yanı sıra hastaneye yatan hastalarında favori seçimlerinden biri olan Sabo’nun en önemli özelliği burnu kapalı olması ve ayak parmaklarını ve ayak kenarlarını rahat ettirecek derece geniş olmasıdır.

Zamanda Sabo benzeri terlikler başka markalarca da üretilmeye başlanmıştır. 2002 yılında Crocs firmasının piyasaya çıkışı Sabo’yu tahtından etti diyebiliriz.

Crocs hem sabo gibi önü kapalı ve geniş olması sebebiyle “rahat” iken hem de ıslak zeminde Sabo’ya göre kayma riski düşük olması nedeniyle tercih sebebi olmuştur.

Crocs’u asıl öne çıkarak hususlar ise hafif ve ayağa uyumlu (tıpkı bir çorap gibi ayağı saran) olması, ayağa binen yükü hafifletmesidir.

Sabo’nun Crocs’a karşı avantajları ise Sabonun daha ucuz ve Crocs’tan daha dayanıklı, daha uzun ömürlü olmasıdır.

En rahat hastane terliği Crocs’tur. Crocs’a en yakın rakip ise Alman terliği Birkenstock’tur. Birkenstock terliklerinin özelliği ise Sabo ve Crocs’a göre daha ortopedik olmasıdır. Ayağa binen yükü iyi dağıtan Birkenstock terlikler ayak sağlığını da korumaktadır.

Birkenstock’un Crocs’a göre dezavantajı ağırlığının Crocs’tan fazla oluşudur. Fakat dayanıklı ve uzun ömürlü olması ile bunu telafi etmektedir.

Hastanelerde klasik Birkenstock değil de Birkenstock’un Sabo medelleri tercih edilmekte ve aynı Crocs gibi Birkenstock terlikler de hastanede çorapla giyilmektedir.

İlgili yazı: Orjinal Crocs nereden alınır ?

İlgili yazı:Crocs terlik kaç numara almalıyım ?