Kapat

Gizliliğinizi korumak için ayar TikTok tarafından kısıtlandı ne demek ?

Anasayfa
Sosyal Ağlar Gizliliğinizi korumak için ayar TikTok tarafından kısıtlandı ne demek ?
Gizliliğinizi korumak için ayar TikTok tarafından kısıtlandı

Bu sene Tiktok 18 yaş altı üyelerinin gizliliğini korumak adına bir takım ayar değişikliklerine gitmiştir. Bilindiği üzere Tiktok’ta 13,15,16 ve 18 yaşlarda ayarlar farklıdır. Son değişiklikler ile 18 yaş altı üyelerin yapabileceği bazı şeyler kısıtlanmış durumdadır.

Peki Tiktok neden böyle bir değişikliğe gitti ?

Çünkü yakın zamanda ABD çocuk yasalarını ihlal ettiği için 5,7 milyon dolarlık bir ceza yedi ve bu cezaya yenileri eklenmesin diye de böyle bir tedbir almıştır.

ABD’da kanunların oldukça kati olduğunu Amerikan filmlerinden bile anlayabiliriz. Örneğin biz de 18 yaş altına tacizde bulunanlar için pek bir ceza uygulanmazken (ceza var ama çok sayıda indirim gerekçesi nedeniyle işlerliği yok neredeyse) ABD’de 18 yaş altına böyle bir şey yapmanın epey bir cezası vardır.

Tiktok üyelerinin bir çoğu 18 yaş altı olup hali hazırda sapıkların kolay hedefi durumundadırlar.  Çocuklar bir video paylaşırken veya Tiktok’ta birileri ile mesajlaşırken karşıdakinin kötü niyetini sezemeyebilirler.

Tiktok hem çocuklarla ilgili istismar, taciz, dolandırıcılık veya değişik türse siber zorbalıkların yaşanmaması hem de ABD kanunları için 18 yaş altı üyelerin bazı eylemlerini kısıtlamaktadır.

Dolayısıyla Tiktok’ta bir şey yapmaya çalışırken Gizliliğinizi korumak için ayar TikTok tarafından kısıtlandı  şeklinde bir uyarı alırsanız sebebi muhtemelen budur.

Gizliliğinizi korumak için ayar TikTok tarafından kısıtlandı ne demek ?

Gizliliğinizi korumak için ayar TikTok tarafından kısıtlandı uyarısı alıyorsanız yapmak istediğiniz eyleme Tiktok izin vermiyor demektir. Bunun sebebi de yukarıda anlatılan sebeplerle Tiktok’un bazı yaşlar için kısıtlamalar uygulamasıdır.

Peki nedir bu kısıtlamalar ?

Madde 1: 13 ve 15 yaş için varsayılan gizlilik ayarı “özel” hale getirildi. Bu nedenle yalnızca kullanıcının onayladığı takipçiler paylaştığı videoları görüntüleyebilecektir.

Madde 2: 13 ve 15 yaş grubundakilerin hesaplarında artık ‘Hesabınızı başkalarına önerin’ seçeneği bulunmamaktadır.

Madde 3: 16 yaş altı kişilerin paylaştığı videolara yorum yapma seçenekleri sınırlandırıldı. 16 yaş altı kişilerin hesaplarında yorum ayarlarında artık Herkes seçeneği yok sadece Arkadaşlar ve Hiç kimse seçeneği var. Yani artık 16 yaş altı kişilerin videolarına sadece arkadaşları yorum yapabilmektedir.

Madde 4: 16 yaş altı kişilerin videoları artık indirilememektedir.

Kısıtlama sonucunda;

Siz 16 yaş altı bir kişinin videosunu indirmeye kalkarsanız, arkadaş olmadan videosuna  yorum yapmaya kalkarsanız bunu yapamayacaksınız.

Aynı şekilde 18 yaş altı Tiktok kullanıcıları eskiden yaptıkları bazı şeyleri artık yapamayacaklar ve Gizliliğinizi korumak için ayar TikTok tarafından kısıtlandı uyarısı ile karşılaşacaklardır.

Tiktok’un bu kısıtlamalarının 18 yaş altı kişilerin hesaplarının büyümesini önemli derecede engelleyeceği, hatta bazı üyelerin Tiktok’u bırakacağı tahmin edilmektedir.

Gizliliğinizi korumak için ayar TikTok tarafından kısıtlandı nasıl kaldırılır ?

Bunun için iki yolunuz bulunmaktadır:

Ya Gizlilik Ayarlarından varsayılan ayarları değiştireceksiniz (Değiştirmenize izin verilirse) veya yaşınızı değiştireceksiniz. Tiktok yaş değiştirme başlıklı makalemden bu konuda bilgi alabilirsiniz.