Kapat

Trafik Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Zorunludur?

Anasayfa
Genel Kültür Trafik Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar? Neden Zorunludur?

Trafik sigortası her araba sahibinin yapması gereken, hasar anında karşı tarafa maddi ve manevi verilen zararları karşılamak amacıyla kullanılan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası sadece Türkiye’de kullanılan sigortadır. Eğer aracınız varsa bu sigortayı mutlaka yaptırmanız gerekir. Yaptırmanız gerekir çünkü zorunludur. Hatta adını zorunlu trafik sigortası olarak sıkça duymuş olabilirsiniz. Trafik sigortasında şöyle bir ayrıntı var. Eğer bir araca çarptıysanız sadece o çarptığınız aracın hasarı karşılanır. Maalesef sizin aracınızın hasarı trafik sigortanızdan karşılanmaz.

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur? Cezası Nedir?

Trafik sigortanız bitmiş ve siz bunu yaptırmadıysanız trafiğe kesinlikle çıkamazsınız. Kanunlarda açıkça belirtilmiştir. Trafik sigortası yapılmayan araçlar kesinlikle trafiğe çıkamazlar. Bu sebeple her araç sahibi trafik sigortasını kesinlikle bitmeden yenilemek zorundadır. Eğer aracınızı aktif olarak kullanıyorsanız yeniletmeniz gerekmektedir.

trafik sigortası

Trafik sigortanızı yeniletmezseniz trafiğe çıkamazsınız. Trafik sigortasını yeniletmeden trafiğe çıkanların başına gelebilecekler;

+Emniyet güçlerinin herhangi bir denetlemesine maruz kalırsanız aracınız direk bağlanır.

+Herhangi bir para cezası ödeyerek bu durumdan kurtulamazsınız. Aracınız direk bağlanır ve otoparka çekilir.

+Trafik sigortanızı yaptırmanız istenir.

+Trafik sigortanızı yaptırdıktan sonra trafiğe bu şekilde çıktığınız içinde ceza ödersiniz.

+Ayrıca aracınızın otoparkta kaldığı gün boyunca otopark ücreti ödersiniz.

Trafik Sigortasının Ödeme Şekilleri Nasıldır?

Trafik sigortasının ödeme şekilleri her yıl farklılık göstermektedir. Herhangi bir kaza anında oluşan maddi hasara göre belirli bir fiyat ödemesi yoktur. Bunun dışında yaşanan can kayıpları sonucunda ölen kişilerin yakınlarına ne kadar ödeme yapıldığı farklılık gösterir. Bu sebeple her sene trafik sigortası fiyatları değişiklik gösterir.

Trafik sigortanızı https://sbm.org.tr/tr/OnlineIslemler/Sayfalar/TrafikPoliceSorgula.aspx adresinden sorgulatabilir ve buradan size özel tekliflere bakabilirsiniz. Bilgilerinizle sorgulama yaptığınızda sizlere tüm firmalardan fiyat tekliflerini listeleyecektir. Buradan kendinize uygun olan firmayla trafik sigortanızı yenileyebilirsiniz.