Kapat

Afiyet duası

Anasayfa
Genel Afiyet duası
Afiyet duası

Rabbimizin bize verdiği nimetlerin başında ruh ve beden sağlığı gelmektedir. Bedenimiz ve sağlığımız birer emanet olup bunları koruyucu tedbirler almak kulluk görevlerimizin bir parçasıdır.

Afiyet olsun ne demek ?

Afiyet sağlıklı olma, hastalıklardan uzak olma durumudur. Yemek yedikten sonra “afiyet olsun” dediğimizde o kişiye yediklerinin sağlığına yararlı olmasını dilemiş olmaktayız.

Afiyet duası

Abdullah İbn Ömer (r.a.) diyor ki; Resûlullah (s.a.s.)’ın dualarından biri şu idi:

Okunuşu: “Allâhümme innî e’ûzü bike min zevâli ni’metike ve tehavvüli ‘âfiyetike ve fücâeti nıkmetike ve cemî’ı sahatike.”

Anlamı: “Allah’ım! Verdiğin nimetin yok olup gitmesinden, lütfettiğin âfiyetin bozulmasından, ansızın vereceğin cezâdan ve senin gazabını üzerime çekecek her şeyden sana sığınırım.” (Müslim, Zikir, 96; Ebû Davud, Salat, 367)

Afiyet duası

Peygamberimizin afiyet ile ilgili en fazla bilinen duası budur. Kısa ve öz bir duadır. Afiyet duasında afiyet ve nimetin devamı istenirken aynı zamanda ansızın verilecek cezadan ve rabbimizin gazabını çekecek şeylerden de sığınılmaktadır.

Afiyet halinde olmak için kavli dua etmenin yanı sıra fiili dua da etmek gerekir. Bu da doğru beslenmek ile olur.

Eğer sağlık emanetini korumak istiyorsak peygamberimizin tavsiye ettiği şekilde beslenmemiz gerekir ki bunun başında da sofradan doymadan kalkmak gelmektedir.

Yemek yedikten sonra bize doyduğumuzu bildiren hormonun adı leptin olup aslında doygunluk hissine ulaşmadan da fiilen doymuş oluyoruz.

Yani henüz doyma hissi gelmeden önce yemeği bırakırsak, bir süre sonra salgılanan leptin hormonu sayesinde kendimizi tok hissetmekteyiz. Bu nedenle doyana kadar yemeye gerek yoktur. Zaten doyana kadar yediğimiz kadar yediğimiz zaman hem kilo alıyoruz hem de sindirim sorunları yaşıyoruz.

Bu yüzden peygamberimizin “sofradan doymadan önce kalkın, midenizin üçte biri yemek, üçte biri su, üçte biri de hava olsun” tavsiyesi bilim insanlarının beslenme tavsiyeleri ile örtüşmektedir.

İlgili yazı: Gaz yapan 10 şey

Peygamberimizin bir diğer tavsiyesi suyun yemekten önce içilmesidir. Çünkü yemekten sonra su içildiği zaman hem mide sıvısı seyreldiği için hazımsızlık sorunu yaşanmakta hem de dolu mideye su içince mide genişlemektedir.

Eğer midem genişlemesin istiyorsanız ve hazımsızlık şikayetleri yaşamamak için suyu yemekten önce içiniz.

Peygamberimiz yemekten önce kavun ve karpuz yenilirse midenin temizleneceğini, rahatlayacağını söylemiştir.

Günümüz bilim adamları da meyveyi yemekten önce yemeyi tavsiye etmektedirler.

Yemeğin ardından meyve yenildiği zaman sindirilmiş meyve bağırsağa geçmek için midedeki diğer besinlerin de sindirilmesini beklemek zorunda kalır.

Midede uzun süre bekleyen yarı sindirilmiş meyveden meyve alkolü açığa çıkmaktadır. Yani yemeğin ardından fazlaca meyve yerseniz aynı bira içmiş gibi vücudunuza alkol girer. (Canan Karatay hocamızdan alıntı )

İdeal beslenme şekli sindirimi kolay olandan zor olana doğru ve yavaş yavaş beslenmektir.

Örneğin yemekten önce, ilk olarak su içiyoruz, ardından sıvı gıdaları, sonrasında salata ve ana yemeği yiyoruz. Eğer meyve yiyeceksek ya ara öğün şeklinde veya yemekten önce yiyoruz.

Afiyette olmak, ağrı sızı çekmemek demektir. Ağrı çekenler peygamberimizden nakledilen şu duayı okusunlar:

Afiyet duası

Afiyet duası