Kapat

Binance 10x ne demek ?

Anasayfa
Kripto Para Binance 10x ne demek ?
Binance 10x ne demek

Kripto para piyasasına insanlar ilk önce ticaret kafasıyla girer, sonra iş kumara ve daha sonrasında da enayiliğe döner.

Binance da heyecanınızı ve kar/zararınızı kısa sürede katlamak isteyenler kaldıraçlı işlemleri tercih etmektedir. İnsanlar başlangıçta 2x, 3x ve 5x gibi daha itidalli kaldıraçları tercih ederken bir zaman sonra 10x, 50x hatta 125x gibi çok daha yüksek kaldıraçlara meyledebilirler.

Kaldıraçlı pozisyon açmanın “kumar” hissi verdiği doğrudur fakat açıkçası bu çoğu küçük yatırımcı için enayilikten başka bir şey değildir. Çünkü kumarda kazanma şansı vardır, coin piyasalarında kaldıraçlı işlem yapan küçük yatırımcılar ise er veya geç parasını sıfırlar. Bu agar.io da eninde sonunda game ower olmak gibi bir şeydir.

Neden böyle olduğunu makalenin sonunda açıklayacağım ama daha önce Binance da 10x’in ne manaya geldiğini kısa ve anlaşılır bir şekilde açıklayacağım.

Binance 10x ne demek ?

Bunu bir örnekle açıklayayım:

Diyelim ki 100 bin liranız var ve size borç veren bir tanıdığınız da var. Bu tanıdığınız size 10 gün sonra geri vermek kaydıyla 900 bin lira borç veriyor.

Siz de elinizdeki para ile 1 milyon liralık bir ev satın alıyorsunuz. Yani sermayenizin 10 katı bir yatırım yapıyorsunuz. Bu evi 10 gün sonra yüzde 10 karla yani, bir milyon yüz bin liraya satarsanız 100 bin lira yani %100 kar edersiniz.

Eğer borç almayıp paranız kadar ev satın alsaydınız ve aldığınız ev %10 artsaydı sadece %10 kar etmiş olacaktınız. Fakat faizsiz borç alarak 100 bin lira paranızı ile %100 kar ederek 200 bin lira yaptınız.

Bu örnekte 100 bin lira paranız ile 1 milyon liralık yatırım yaparak 10x kaldıracını kullanmış oldunuz. İşte 10x’in en basit anlatımı budur.

Satın aldığınız ev 10 günde %10 değer kaybederse de siz %10 değil %100 zarar etmiş oluyorsunuz.

Binance de kaldıraç kullanan küçük yatırımcı neden er veya geç parasını sıfırlar ?

Çünkü piyasanın kontrolü küçük yatırımcının elinde değil ve hiçbir zaman zar üst üste 20 kere düşeş gelmez.

Kripto piyasalar dalgalanmaya açık olduğu ve az bir dalganın bile çok zarara yol açabildiğini düşünürsek ortaya sınırlı sermayesini koyan küçük yatırımcı er veya geç büyük dalgalardan birine yakalanıp sermayesini sıfırlayacaktır. (Bu tahmin değil, olanı söylemekteyim)

Kaldıraçlı işlem yaparken sermayenizden fazla riske girdiğiniz için bazen bir pozisyonda ettiğiniz büyük zarar nedeniyle diğer karlı pozisyonlarınızın da tasfiye edilmesine, yani iflas etmenize yol açmaktadır. Yani her büyük dalga bazı küçük yatırımcının batmasına ve büyük yatırımcısının kar etmesine yol açmaktadır.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için;

Binance vadeli işlemler ünlem nedir ?

Binance ADL nedir ?

Binance kaldıraçlı tokenler ne zaman yeniden dengelenir ?

Konulu makaleleri okuyunuz.