Kapat

TGE ne demek kripto ?

Anasayfa
Kripto Para TGE ne demek kripto ?
TGE ne demek kripto

TGE İngilizce Token Generation Event kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe’ye birebir çevrilirse “jeton üretme etkinliği” manasına gelir. Bu aynı zamanda bir tokenin oluşturulma tarihi anlamı da taşır.

Token Generation Event (TGE), kripto alanında yaygın bir uygulamadır. Kripto para birimleri ödeme yapmak, para transfer etmek, varlıklara yatırım yapmak ve değer depolamak için ana alternatifler haline geldikçe, sektördeki ortak terimlerin, eğilimlerin ve kısaltmaların ne anlama geldiğini anlamak önemli hale gelmiştir.

TGE ne demek kripto ?

Token Generation Event’in iki ana amacı bulunmaktadır:

  • Token oluşturma
  • Oluşturulan tokeni tanıtarak web sitelerinde ve kripto para piyasasına giirşini sağlama

Token nedir ?

Token, tipik olarak blok zincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve bir sözleşme yoluyla oluşturulmuş, belirteçleri sıradan kripto paralardan daha işlevsel hale getiren bir varlık veya yardımcı programdır.

Neden TGE yapılır ?

Günümüz koşullarında, birçok kripto projesi, ICO’ları çevreleyen düzenleyici endişeler, sonuçlar ve katılık nedeniyle İlk Para Teklifleri (ICO’lar) aracılığıyla fon toplamaktan vazgeçmiş olup bunun yerine TGE’lere sahip olmayı tercih etmektedir.

TGE etkinliğinin en önemli faydası, token oluşturma olaylarından elde edilen fonların vergiye tabi olmamasıdır. Bir tokeni sıfırdan oluşturmak için bir yerlerden para topladığınızda bunun önemli bir vergisi olmaktadır. Bunun yerine TGE düzenlemek bu mali yükten kurtarmaktadır.

TGE etkinliğinin diğer bir faydası pazarlama ve tanıtım sağlamasıdır. Bu tür etkinlikler yatırımcı ilgisini çeker ve tokenin geniş kitlelere pazarlanmasına katkıda bulunurlar..

TGE duyuruları, yatırımcı topluluklarını yeni bir projenin jeton oluşturma ve başlatma süreci hakkında güncel tutar ve heyecanlandırır, tanıtımı artırır ve yatırımcıların projeye olan ilgisini artırır.

TGE nasıl yapılır ?

Token oluşturma etkinliğinin birincil amacı, fon toplamak, ilgili bir topluluk oluşturmak ve pazarlar arasında belirteç farkındalığını artırmaktır. Token yatırımcı topluluğu ne kadar dahil olursa, TGE’nin o kadar başarılı olması muhtemeldir.

Jeton oluşturma etkinlikleri ayrıca popüler merkezi olmayan (DEX) veya merkezi (CEX) borsalarda listelenmeyi gerektirir. Belirteçlerin eşleşmesi, likiditesi ve değiştirilebilirliği, başarılarının ve benimsenmesinin ana itici güçleri olduğundan, bunu not etmek önemlidir.

Jetonların belirli borsalarda ve platformlarda kasıtlı ve stratejik olarak listelenmesi, jetonun fiyatını, itibarını ve popülaritesini önemli ölçüde etkiler.

TGE nin yatırımcılara faydaları

Erken aşamada HODL (Hold On for Dear Life) mantığı ile yatırım yapan yatırımcılar uzun vadede daha fazla kar etmektedir. Bunun sebebi Hodl ne demek? Başlıklı makalede açıklanmıştır.

Bir kripto projesini erken bir aşamada desteklemek, onun sınırsız kar potansiyeline güvenmeniz ve anlamanız anlamına gelir.

Farklı jetonlar ve jetonlar, ilk yatırımcılarını AirDrops’tan oy haklarına ve gizli ve indirimli ürün ve hizmetlere erişime kadar benzersiz şekillerde ödüllendirir. Tüm bu katma değerler, erken yatırımcıların en fazla ödülü almasını mümkün kılar.