Kapat

Binance ADL nedir ?

Anasayfa
Kripto Para Binance ADL nedir ?
Binance ADL nedir

Kaldıraçlı işlem yapmak ana sermayenizin kat ve kat üzerinde riske girmenize olanak tanır. Bu riskin sonucu olarak bazı yatırımcılar piyasadaki hareketlilikler nedeniyle iflas noktasına gelebilirler.

Para piyasalarında birinin zarar etmesi bir başkasının kar etmesi anlamına gelmektedir. Bazen zarar eden kişi ana sermayesinin bile üzerinde eksiye düşebilmektedir. Bu durumda sigorta fonu devreye girer.

Yatırımından kar eden kişiye, hak ettiği kar sigorta fonundan ödenir. Sigorta fonu da bu miktarı zarar eden müşterinin pozisyonlarını otomatik olarak kapatıp tasfiye ederek yapar.

Bu işleme Otomatik Kaldıraç Kaldırma denir. Bu işlem İngilizce de Auto-Deleveraging olarak ifade edilmekte olup kısaltması ise ADL dır.

Binance ADL nasıl uygulanır ?

Bir müşteri bir pozisyonunda sermayesinden fazla zarar etmişse diğer emirleri iptal edilmeye başlanır. Pozisyonlar likidite olmaz, ADL gerçekleştiği andaki kar ve zarar gerçekleşir.

Tasfiye işlemine kaldıracı yüksek pozisyonlardan ve daha karlı pozisyonlardan başlanmaktadır. ADL işlemi uygulanmaya başlandığında etkilenen kullanıcıya bir bildirim gönderilir.

Hangi sıraya göre tasfiye yapılacağı belli bir formüle göre yapılacak hesaplamayla bulunmaktadır.

Müşteri tasfiye riskiyle karşı karşıya olup olmadığını ünlem işaretlerinden anlayabilmektedir. Bkz. Binance vadeli işlemler ünlem nedir ?

ADL işlemi uygulanan müşterinin pozisyonları, ilk tasfiye edilen emrin iflas fiyatından kapatılacaktır. Açık olan tüm siparişler iptal edilecektir.

Bazen iflas fiyatı, sözleşmenin piyasa fiyatı aralığının dışında olabilir, yani müşteri için zararlı bir kapatma olabilir.

ADL işlemi ile karşı karşıya kalmamak için müşterinin yüksek kaldıraçlı işlem yaparken dikkatli olması gerekir.