Kapat

TP ne demek kripto ?

Anasayfa
Kripto Para TP ne demek kripto ?
TP ne demek kripto

Kripto para piyasasına insanlar para kazanmak için girerler. Kripto para piyasasında para kazanabilmek için uygun zamanda doğru TP belirleme stratejisine sahip olmak gerekir.

TP ne demek kripto ?

TP İngilizce “Take profit” kelimesinin kısaltılmışı olup karı al demektir. Fiyatlar aşağı ve yukarı dalgalanırken belli bir karlılık durumuna eriştiğinde elindekini makul bir kar ile satmak gerekir.

TP, “elimdekinin fiyatı şu olursa satılsın” emri girmektedir. Ürün fiyatı TP emri verdiğiniz fiyata erişince otomatik olarak satılır ve kar bırakır.

Bunun tersi ise Stop Loss yani SL’dir. Aşırı zarara girmemek için “şu fiyata sat” emri girersiniz. Bkz. SL ne demek kripto

Aynı anda hem TP hem de SL emri verebilirsiniz.

Binance da TP emri nasıl verilir ?

Aşağıdaki resimde gösterilen Limit butonuna tıkladıktan sonra sipariş fiyatını ve boyutunu giriniz. Daha sonra TP/SL butonuna tik atarak işaretleme fiyatı (mark price) yazan yere satılmasını istediğiniz fiyatı yazınız.

TP ne demek kripto

Hedge modu kullanıyorsanız TP/SL emirlerini sadece açık siparişlerde uygulayabilirsiniz.

Siparişlerinizi open orders (açık siparişler) kısmından takip edebilirsiniz.

Pozisyonunuzu kapattığınız zaman TP/SL emirleriniz de iptal olur. Pozisyonu azalmak veya artırmak durumunda da TP/SL emirleri iptal olmaktadır.

TP almak ne demek ?

Kripto para piyasasında TP almak demek bir pozisyonda gerçekleşmiş bir karı olması anlamına gelir. Genellikle piyasaların ortalama dalgalanma düzeyi deneyimlendikten sonra düşük kar marjı belirleyerek TP emri verildiğinde piyasa bu fiyata gelince satım gerçekleşmekte ve düşük de olsa kar elde edilmektedir.

Şansı yaver giden kişiler birkaç kere bu şekilde küçük karlar elde edince ana parasını çekip sadece elde ettiği kar ile yoluna devam etmeyi hedeflemektedirler.

Özetle; TP almak, bir pozisyondan kar elde etmek anlamına gelmektedir.

Kripto para piyasasında genellikle mutluluklar uzun sürmez, karları zararlar da takip eder. Kumarcıların dediği gibi eninde sonunda kasa kazanır.