Kapat

Margin ve Futures farkı nedir ?

Anasayfa
Kripto Para Margin ve Futures farkı nedir ?
Margin ve Futures farkı nedir

Marjin ticareti müşterilerin kaldıraç kullanarak normalde yapabileceğinden daha büyük ölçekte ticaret yapabilmesi için bir borç verenden varlık ödünç alınarak yapılan bir ticarettir.

Marjin ticareti vadeli bir ticarettir, belirli bir tarihte, belirli bir fiyat üzerinden bir varlığın işlem görmesine yönelik bir anlaşmayı içerir ve tüccarların, piyasanın gelecekte ne yapacağını düşündükleri konusunda bahse girmelerine olanak tanır.

Yapılan işlem ödünç alınan varlık üzerinden yapıldığı için faiz (borrow fee) ödenmesi söz konusudur.

Futures ise vadesi belirsiz, süreklilik arz eden bir sözleşmeyi ifade eder. (Bkz. Perpetual Futures ne demek ?)

Sürekli vadeli işlem sözleşmesi (futures kontratı) yapıldığında faiz değil, vadeli ve sürekli işlem sözleşmeleri arasında uzlaştırmayı sağlamak için fonlama oranı söz konusu olur. (Fonlama oranı, ödeme veya alma şeklindedir)

Margin ve Futures arasındaki farklar

Marginde faiz söz konusudur. Futures da eğer ödeme saatinden önce pozisyon kapatılırsa faiz ödenmesi gerekmez.

Marginde borç alma faizi (borrow fee) söz konusudur. Futures de ise fonlama oranı (funding fee ) denilen bir ödeme mevcut olup bu iki yönlü olabilmektedir.

Margin ile 5x kaldıraç, Futures da 125x kaldıraç kullanılabilmektedir.

Marj ticareti iyi bir fikir mi?

Marj (Margin) ticaretinin temel konsepti, başkalarının parasıyla oynamanızdır. Almak istediğiniz varlıkların parasını ödemek için yeterli paranız yok, bu yüzden yatırım için gereken parayı ödünç alıyorsunuz. Daha sonra satın aldığınız varlığı sattığınızda, krediyi geri ödüyorsunuz.

Bu işlem genellikle kredi ile ev satın alma işlemine benzetilir:

Diyelim ki gayrimenkulde hızlı bir artış olacağını varsayıyorsunuz ve satın alacağınız gayrimenkulün %95’ine kadar parayı bankadan kredi çekebiliyorsunuz.

Hakikaten de gayrimenkulde hızlı bir artış olur ve siz satın aldığınız evi karla satıp kredi borcunuzu kapatırsanız başlangıçtaki sermayenize oranla çok fazla kar elde edersiniz.

Tahmininiz yanlış çıkarsa ise gayrimenkul piyasasının hafif bir düşüşü bile size büyük zarar ettirir.  Daha detaylı bilgi için bkz. Binance 10x ne demek ?

Çoğu yatırımcı marj ticaretinin normal ticaretten ziyade kumar olduğu düşüncesindedir. Çünkü fiyatların artması veya eksilmesini tahmin etmek küçük yatırımcı için büyük ölçüde şans işidir.

İşin gerçeği marjin ticareti büyük sermaye sahiplerinin, küçük yatırımcıların elindeki parayı, herhangi bir mal veya hizmet karşılığı olmaksızın çekmesi için geliştirilmiş bir düzenektir. Çünkü para piyasalarının hareketlerini büyük yatırımcılar belirler ve her bir dalgalanmada küçük yatırımcının bir kısmı silkelenir.

Bir tarafta oyunun kuralını koyanlar ve oyunun dümenini elinde tutanlar diğer tarafta ise piyasaya yön verme kabiliyeti olmayan küçük yatırımcılar. Bu oyunu her zaman büyük yatırımcı kazanır ve sanılanın aksine marj ticareti, kredi ile ev alıp satmak gibi bir şey değildir.