Kapat

Gerçekleşmemiş PNL nedir ?

Anasayfa
Kripto Para Gerçekleşmemiş PNL nedir ?
pnl nedir

Kripto para piyasasının kendine has kısaltmalarıdır. Bu kısaltmalardan en fazla kullanılanı PNL’dir. İnsanlar sanal para piyasasına gerçek paralarını tek bir amaç için koyuyorlar:

Para kazanmak için!

Para kazanıyor veya kaybediyor olduğunuzu PNL ile gösterilen rakamdan anlayabilirsiniz. PNL İngilizce Profit and Loss yani “Kar ve Zarar” deyişinin bir kısaltmasıdır ve size karda mı yoksa zararda mı olduğunuzu gösterir.

Gerçekleşmemiş PNL nedir ?

PNL basit olarak iki çeşittir:

  • Gerçekleşmiş PNL
  • Gerçekleşmemiş PNL

Gerçekleşmiş PNL pozisyonlar kapandıktan sonra oluşan net durumu ifade eder. Yani tam olarak zararda mısınız, karda mısınız bunu ifade eder.

Borsa da hisse senedi alıp sattıysanız bu kavramı daha iyi anlarsınız. Gün kapandığı zaman sizin karda mı zararda mı olduğunuz durumu gerçekleşmiş PNL’dir.

Gerçekleşmemiş PNL ise pozisyon hala devam etmekte, rakamlar değişmekte iken anlık olarak karda mı yoksa zararda mı olduğunu gösterir. Gerçekleşmedikçe bir anlamı olmayan fakat size anlık olarak kar-zarar durumunuzu bildiren bir sayıdır. Unrealized PNL olarak da bilinir.

PNL basit bir kavram idi ve gerçekleşmemiş PNL ne demek basit bir şekilde açıkladık. Eğer kripto para piyasasında yol almak istiyorsanız biraz daha karışık ifade edilen kavramları da öğrenmeniz gerekir.

Mesela;

Binance fonlama geri sayım nedir ?

Perpetual Futures ne demek ?

Gibi kavramları bilmeniz gerekir. Ayrıca;

Binance fonlama iptal etme

Binance fonlama cüzdanından para çekme

Gibi işlemlerin nasıl yapıldığını biliyor olmanız gerekir.

İsterseniz kripto para piyasasını öğrenmeye aşağıdaki makalede yer alan sorunun çözümünden başlayabilirsiniz.

Binance cüzdan bakiyesi görünmüyor