Kapat

Evlilik Masrafları ve Evlenmek için Ne Kadar Para Gerekir?

Anasayfa
Genel Kültür Evlilik Masrafları ve Evlenmek için Ne Kadar Para Gerekir?
düğün-evlilik-masrafları-nelerdir

Evlilik masrafları çiftlerin mutlu ve huzurlu bir hayatı beraber yaşamak için atacağı adımların en kabus dolu sürecidir. Evlenmek ve bir yuva pek çok kişinin hayali olmak ile beraber ne yazık ki oldukça da masraflı bir süreçtir. Hatta hayattaki en masraflı şeylerden biri olduğunu da söylememiz mümkündür. Bu sebepten dolayı evlenme kararı alan kişilerin aklına gelen ilk soru “Evlenmek için ne kadar para gerekir?” konusudur. Ortalama evlilik masrafları ile alakalı bilgi alarak on göre bir plan yapmak istemektedir.

Evlilik Masrafları Ne Kadar Tutar?

Aslında bu soruya net bir cevap vermek mümkün değildir. Çünkü düğün masrafları sabit olmamakta kişilerin beklentilerinden yaşanılan bölgeye, ailelerin taleplerinden kültürel özelliklere ve daha pek çok farklı konuya göre farklılık göstermektedir. ancak genel çerçevede ve ortalama düğün masrafları listesi size yol gösterecek ve kafanızda bir fikir oluşmasına yardımcı olacaktır.

+İlk olarak düğününüzü nerede yapacağınıza karar verin. Çünkü en çok para gerektiren konulardan biri budur. Eğer ortalama bir düğün salonu tutacaksanız 5 bin Lira ile 10 bin Lira arasında olacaktır.

+Düğün takıları konusunda partneriniz ile ortak bir karara varın. Evlenecek olan kişiler kimi zaman yalnızca düğünde takmak için altın almakta, düğünden sonra da direk olarak bozdurup bu borcu kapatmaktadır. Ancak altınlarınızı bozdurmayı düşünmüyorsanız bunun için de ortalama 25 ya da 30 bin Lira ayırmanız gerekmektedir.

Beyaz Eşya ve Mobilyalar için Ciddi Bir Bütçe Gerekir

+Alacağınız beyaz eşya ve mobilyalar için de ciddi bir bütçe ayırmalısınız. Eğer kendi aileniz ile yaşamayacak ve yeni bir ev düzenleyecekseniz ki artık pek çok genç kendi evinde yaşamayı tercih ediyor- işin en masraflı kısmı bu olacaktır. Oturma grubu, yemek odası takımı, yatak odası takımı, televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, ocak, halılar, perdeler derken ortalama olarak 40 ya da 50 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekmektedir.

evlilik masrafları

+Gelinlik ve damatlık için de bütçenizde yer ayırmak faydalı olacaktır. Çünkü düğünlerin olmazsa olmazı bu iki parçanın çok da ucuz olduğunu söylemek mümkün değildir. Damatlık için ortalama 2 bin lira ayırmak yeterli olsa da gelinlik almak için 5 bin lira civarı bir bütçe ayırmak gerekmektedir. Üstelik bu ortalama bir rakamdır.

Lüks Bir Hazırlık Evlilik Masraflarını Arttıracaktır

+Yöreden yöreye değişse de gelin için alınmakta olan gecelik, kıyafet vb. eşyalar için de genel olarak 2 bin liralık bir bütçe yeterli olacaktır. Kına için bir mekan tutmayı da planlıyorsanız genel olarak 3 bin lira yeterli olacaktır.

+Kına eşyaları almanız gerekiyor ise bindallı, kına sepeti, kına ve ufak tefek aksesuarlar için de 2 bin, 3 bin lira yeterli olacaktır.

+Düğün masrafı olarak düşünülmese de balayı için ayıracağınız bütçeyi de tasarlamak faydalı olacaktır. Yapacağınız tatil planına bağlı olarak değişmek ile beraber en az 3 bin Lira ayırsanız iyi olur.

Eviniz Yoksa Ev Kirası ve Depozitoyu Unutmayın

+Yine düğün aşamasında gerekli bir ihtiyaç olarak belirtmemiz gereken durumlardan biri de yaşayacağınız ev ile alakalıdır. Eğer kendi eviniz yoksa ve kirada oturacaksınız tam da düğün aşamasında ödeyeceğiniz ilk kira ya da depozito gibi detayları da unutmamanız mağduriyet yaşamamak adına son derece önemlidir. Bunu da ortalama bin ya da bin beş yüz lira olarak düşünebilirsiniz.

Genel olarak evlilik masrafları bu şekilde listelense de başta belirtildiği gibi farklılıklar görülmektedir. Siz de kendi yaşam tarzınıza ve düğün planlarınıza göre üç aşağı beş yukarı bu listeye göre bir bütçe tasarlayabilirsiniz.