Kapat

UEFI Bios Nedir? Faydalı mıdır? Artıları Nelerdir?

Anasayfa
Bilgisayar UEFI Bios Nedir? Faydalı mıdır? Artıları Nelerdir?
uefi-bios-nedir

UEFI Bios nedir? yenilikçi teknolojilerden biridir. Özellikle bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla girip çıktığı alanlardan biri olan BIOS alanı geçen zaman içinde ciddi revizyonlardan geçti. Son senelerde ise UEFI dediğimiz bir kavram ortaya çıktı. Peki, UEFI Bios nedir? Ne işe yarar?

UEFI Bios Nedir?

Unified Extensible Firmware Interface anlamına gelen UEFI için kompakt bir işletim sistemi arayüzüne sahip olan BIOS ekranı benzetmesi yaparsak hiç de yanlış olmaz. Olağan ve daha önceki jenerasyon BIOS ekranına mukayeseyle çok daha çağdaş ve anlaşılır bir arayüz tecrübeyi yaşatan UEFI bunun çok daha aşırısını sunuyor.

eski-bios

UEFI sayesinde aygıta takılmış olan tüm hafızalara ulaşım sağlanabiliyor. Bu boş alanı ise takılı olan depolama üniteleri üzerinden değil, anakartın üzerindeki OnBoard Flash hafıza sayesinde sunulabiliyor. Bu mevzu için kullanılan ad ise EFI System Partition. UEFI’nin içeriğinde geçen ”genişletilebilir” ibaresi ise yeni hafıza ve depolama modülleri basitlikle ilave ettirebilmesinden kaynaklanıyor.

UEFI Bios Nedir?

Bunun içerisine cihaz sürücüleri ve etraf üniteleri de yer almakta. UEFI BIOS’unda isteğe bağlı olarak klavye veya fare ile dolaşabilirsiniz. Dokunmatik ekranlı modellerin de bu arayüzde desteklenmesi ayrı bir hoşluk. Bir öteki hoş ayrıntı UEFI yalnızca üst seviye bilgisayarlar için planlanmadı. Orta seviye bilgisayarlar ve ARM tabanlı makineler de UEFI ile desteklenebiliyor.

UEFI Bios Faydalı mıdır? Artıları Nelerdir?

UEFI desteği, bilgisayarlara bağlı olan tüm depolama birimlerine erişim imkanı sunarken, arayüz kolaylığı da sağlıyor. Bu da hızlı ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi olarak nitelendirilebilir. Depolama ve arşiv gibi hobileriniz var ise UEFI sayesinde, 2 TB üstündeki harddisklere de tek parça haline erişebilirsiniz. Bu da depolama cihazlarını parçalara bölme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 64-bit mimarisi ile kullanılabilen ve yönetilebilen RAM miktarı da artırılabiliyor. Günümüzde ise özellikle m.sata ve m.2sata ssd desteği sunabilmesi son derece önemlidir.

Eski tip sistemleri kullananların hatırladığı bir detaydan da bahsedelim. Bildiğiniz gibi, uyku ve hazırda beklet senaryolarında, sistemi sıfırdan açıp kapatmakla, uykudan uyandırmak arasında fark çok da dikkat çekici olmazdı. Bunun en büyük sebebi ise eski tip BIOS cihazlarının donanımları baştan başlatmasıydı. UEFI ise bu durumu ortadan kaldırıyor.