Kapat

Advantan egzamaya iyi gelir mi?

Anasayfa
Sağlık Advantan egzamaya iyi gelir mi?
advantan-egzema

Egzama tedavisi zor bir cilt hastalığıdır. Advantan egzamaya iyi gelir mi, egzama tedavisinde nasıl bir yol izlenilmeli, egzemanın kesin tedavisi var mı sorularına bu makalede cevap verilecektir.

Advantan egzamaya iyi gelir mi ?

Advantan krem bir çok egzema türü için reçete edilen bir kremdir. Etki mekanizması, cildin dış etkenlere karşı geliştirdiği savunma mekanizmasının etkisini azaltmak üzerine kuruludur.

Yani cilde Advantan krem sürdüğünüzde eskiden alerjen olarak algıladığı bir maddeyi alerjen olarak algılamaz, eskiden zararlı mikroorganizma olarak algıladığı şeyi artık görmezden gelir. Bunun sonucu olarak da iltihap üretmez, deride kızarıklık, yangı, rahatsızlık hissi, ödem, deri kalınlaşması gibi semptomlar görülmez.

Bir deri sorunu için Advantan krem kullanıp kullanmamanın kriteri derideki sorunun aşırı cilt hassasiyeti kaynaklı olup olmadığıdır.

Bazı kişilerin cildi, stres, hormonal değişimler, kimyasal ürünler, ortam tozu ve akarı gibi faktörlerden gereğinden fazla etkilenir. Bu oldukça sinir bozucu ve rahatsız edici bir durumdur.

Bu durumu, yanından araba geçmesiyle, üzerine kuş konmasıyla veya kaportaya yanlışlıkla el çarpmasıyla bile alarmı öten otomobile benzetebilirsiniz. Sabaha kadar sudan sebeplerle otomobil alarmı çalarsa siz ve komşular bundan rahatsız olursunuz ve daha fazla rahatsız olmamak adına “güvenlik” endişesini bir tarafa bırakarak aracınızın alarmını iptal edersiniz.

Advantan kremin ciltte yaptığı şey budur. Cildin savunma alarmını iptal ederek cildin basit nedenlerle semptom üretmesini engellemektedir.

Doktor Advantan kremi reçete ederken bu durumu dikkate alır. Sizdeki sorun cildin aşırı hassasiyeti mi yoksa deri sorunlarınızın ardında gerçek bir sebep var mı ?

Eğer cilt sorunlarınız viral bir hastalık veya mantar hastalığı gibi nedenlerle oluşuyorsa doktor size Advantan krem reçete etmeyecektir.

Dolayısıyla doktora gitmeden, sizde egzema olduğunun tanısı konulmadan Advantan krem kullanmayınız.

Advantan krem aşağıdaki cilt sorunları için kullanılmaktadır:

 • Akut egzema
 • Sebebi bilinmeyen egzema
 • Sinirsel egzema
 • Çocuk egzeması
 • Kronik deri iltihabı
 • Deride para şekilde (yuvarlak) döküntü
 • Sulu egzema
 • Deride aşağıdaki sorunlar var ise Advantan krem kullanılmamaktadır:
 • Frengi veya verem hastalığı kaynaklı cilt sorunları
 • Açık yara
 • Sivilce, akne, çıban
 • Aşı sonrası deri reaksiyonları
 • Gül hastalığı
 • Herpes
 • Suçiçeği
 • Bakteriyel veya mantar enfeksiyonu

Egzama tedavisinde nasıl bir yol izlenilmeli ?

Egzema tedavisinde krem kullanımı tedavinin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. Egzama tedavisinin büyük kısmı ise deride soruna yol açan faktörleri tespit edip bunlardan uzak durmaya çalışmaktadır.

Egzama hastalığını tetikleye unsurlar kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Bazı kişilerde egzama stres veya bağışıklık sisteminin düşmesi gibi faktörlerle tetiklenirken, bazı kişilerde temizlik ürünleri, ev akarları, toz ve polen gibi alerjen maddeler egzama şikayetlerine neden olmaktadır.

Hastanın gerekirse egzema günlüğü tutarak nelerin hastalığı kötüleştirdiğini belirlemesi gerekir. Egzema bazı dönemlerde şiddetlenen, bazı dönemlerde hafifleyen bir hastalıktır. Hastalık ilerlediğinde eskiye göre nelerin farklı olduğu tespit edilirse tetikleyici faktörler ortaya çıkacaktır.

Egzemanın ana tedavisi “korunma” üzerine kuruludur. Şikayetlerin hafifletilmesi için ilaç kullanımı ise yardımcı tedavidir. Advantan krem kortizonlu bir krem olduğu için uzun süreli kullanılmaz. Yetişkinlerde maksimum

Egzemanın kesin tedavisi var mı ?

Egzemanın tedavisi hastalığa yol açan faktörlerden uzak durmak ve şikayetlerin çok arttığı dönemlerde şikayet giderici ilaçlar kullanmak üzerine kuruludur. Egzama hastalığının yıllarca ortaya çıkmadığı, yıllar sonra tekrarladığı görülebilmektedir.

Bazı kişilerde ise bir süre sonra tamamen ortadan kalkabilmektedir.

Bu nedenle egzamanın kesin tedavisi var mı sorusuna evet veya hayır şeklinde bir cevap veremiyoruz.