Kapat

Oyun oynamak ve çocukluk

Anasayfa
Oyun Oyun oynamak ve çocukluk
oyun oynamak ve çocukluk

Çocukluğunuzda oynadığınız oyunları hatırlıyor musunuz? Evde sıkıldığımız bir gün annemizin şu sözü aklınıza geliyor mu: “Haydi, çık sokağa ve oyun oyna.”

Saklambaç, deve cüce, evcilik, istop, misket… Bu oyunlar artık eskisi kadar rağbet görmüyor. Teknolojinin gelişmesi ile 21. yüzyılda çocukların merakı tablet ve telefonlara yoğunlaşmış durumda.

Android ve IOS platformlarında yüzlerce farklı yazılım firması çocukların bu oyun isteğini karşılamak için büyük bir rekabet içinde. Günümüzde çocuklar teknolojinin içerisinde doğuyor ve büyüyor desek yeridir. Dolayısıyla dijital aletleri kullanmayı neredeyse 3 yaşında öğrenebiliyorlar. Elektronik cihazlarda o kadar fazla oyun alternatifleri var ki, hiç sıkılmadan binlerce oyun arasından zevklerine göre oyunlar seçip saatlerce vakit geçirebilirler.

Tablet ve telefonlar internet bağlantısı olmadan çocukların ilgisini çekmeyebiliyor. Fakat internet bağlantılı bir elektronik cihaz çocuklarınız için oldukça fazla risk içerme potansiyeline sahiptir. Çocuklarınız için uygun olmayan reklamlar çocuğunuzun gelişimi açısından zararlı olabileceği gibi onu kötü alışkanlıklara da sürükleyebilir. Aygıtınıza bulaşabilecek bir virüsü çocuğunuz fark etmeden telefonunuza indirebilir. Özellikle okul öncesi dönemde bu gibi içeriklere çok dikkat etmeniz gerekir.

Tablet ve telefonunuzda bulunan Store uygulamasında bir arama çubuğu göreceksiniz. Bu kısma “oyun oyna” yazdığınızda binlerce ücretli, ücretsiz oyun karşınıza çıkacaktır. Cihazınızdaki Store uygulamaları genellikle güvenli oyunlar içerir. Önemli olan bu uygulamaların içeriğidir. Gelin birlikte çocuğunuzun güvenle oynayabileceği birkaç oyuna göz atalım:

Angry Birds

Angry Birds, Jaakko Lisalo tarafından yaratılan bir tür kuş fırlatma oyunudur. Oyun bir zamanlar o kadar çok oynandı ki, beyaz perdeye bile aktarıldı. 7’den 70’e bu oyunu herkes çok sevmiş olacak ki, grafik ve aşamaları ile daha gelişmiş bir versiyonunu bile çıkartmışlar.

Oyun, birkaç kuş türünü sapanla fırlatarak bir düzeneği yıkmak üzerine kurulu. Oyunda ilerledikçe seviye atlıyor ve daha zor bölümlere geçiyorsunuz. Güvenle indirebileceğiniz bu oyunu Android ve App Store uygulamalarında bulabilirsiniz.

Subway Surfers

Duvarlara spreyle çizim yapan bir çocuğun, tren garındaki güvenlik görevlisine yakalanması ile başlayan oyun, engellere takılmadığınız sürece sonsuza dek devam ediyor. Raylar üzerinde koşan karakter, zaman geçtikçe daha da hızlanıyor. Refleksleriniz ve karar verme becerileriniz ne kadar iyiyse oyunda o kadar fazla yol alıyorsunuz. IOS ve Android platformlarından oyunu indirebilirsiniz.

Pac-Man

Atari oynadığınız zamanları hatırlamanızı istiyoruz şimdi. Labirent benzeri bir alanda yemleri yerken sizi yakalamak isteyen düşmanlarınızdan kaçıyordunuz. Tüm yemleri yemeyi başardığınız oldu mu hiç?

Pac-Man 80’li yıllardan beri çocukların oynadığı oyunlar arasında hala popülerliğini koruyor. Aslında uzun yıllar Store mağazalarında bulunmuyordu, ta ki BANDAI şirketi bu uygulamayı çıkartana kadar. Artık eskiden oynadığınız oyunu çocuğunuza da güvenle oynatabilir ve birlikte nostaljik dakikalar geçirebilirsiniz. Iphone ve Android mağazalarından oyunu indirmeyi unutmayın.

Pacman Oyunu

Pacman Oyunu

Ateş ve Su

Sırada bir diğer nostalji oyunu Ateş ve Su var. Bu iki karakter birbirlerine sıkı sıkıya bağlı iki dosttur. Düşmanlarına karşı sırt sırta verip bulundukları ortamı güvenli hale getirebiliyor. Çocuğunuzun arkadaşıyla ya da tek başına oynayabileceği oyunu Store uygulamanızdan edinebilirsiniz. Aklınıza gelince siz de oynamak istediniz şimdi değil mi?

MentalUP Zeka Oyunu

Google Play Store ya da App Store uygulamasına ‘’ oyun oyna ‘’ yazdığınızda üst sıralarda çıkan bir uygulamaya geldi sıra. MentalUP, bir çeşit eğitsel zeka ve beceri oyunu uygulaması. Çocuklarınız için en güvenilir oyunların başında geliyor. Yaklaşık 5 milyon kullanıcıdan aldığı puanın 5 üzerinden 4,8 olduğunu da ifade etmek gerek.

MentalUP’ı ücretsiz dene.

2048

Bir döneme damgasını vurmuş, toplama işlemi üzerine oldukça basit bir matematikle ilerleyen 2048 oyunu, özellikle lise ve ortaokul öğrencileri tarafından beğenilerek oynandı. Oyunda 25 kare içerisinde, aynı olan sayıları birbiri üzerine getirip topluyorsunuz. 2048 rakamına ulaştığınızda oyun bitiyor. Ama sanıldığı kadar kolay değil. Her birleşmede yeni kare sayılar geliyor ve oyun gittikçe daha zor bir hal alıyor. Uygulamaya cihazınızdaki Store uygulamasına girerek ulaşabilirsiniz.