Kapat

Binance vadeli işlemler ünlem nedir ?

Anasayfa
Kripto Para Binance vadeli işlemler ünlem nedir ?
Binance vadeli işlemler ünlem nedir

Binance’de eğer kaldıraçlı işlem yapıyorsanız küçük para koyup, koyduğunuz paraya göre büyük karlar elde etme imkanına sahip olabilmektesiniz. Fakat genellikle hem kaldıraçlı işlem yapıp hem de küçük para ile oynayanlar genelde parasını sıfırlamakta, yani yaptığı şey ticaret veya kumardan ziyade enayilik olmaktadır.

Kaldıraçlı işlem yapmak piyasanın ufak bir hareketinde büyük kar/zarar etmeyi sağlamaktadır. Binance vadeli işlemlerinde yer alan ünlem işareti yatırımcıya uyarı manası taşımaktadır. Eğer ünlemler yanmaya başlarsa dört ünlem de kırmızıya dönmeden önce bir eylem yapmak faydalı olacaktır. (Ayrıca bkz: Binance 10x ne demek ?)

Kaldıraçlı işlemlerin vadeli işlemler piyasasında küçük yatırımcıyı enayi durumuna düşürmesi nedeniyle Avrupa’da vadeli işlemler yasaklanmıştır. Muhtemelen Türkiye’de de bu konuda yasak veya kısıtlama gelecektir.

Binance vadeli işlemler ünlem nedir ?

Diyelim ki siz gayet cüzi bir miktar para koydunuz. Ve de kaldıraçlı bir işlem uyguladınız. Başka hiçbir piyasada olmadığı kadar kar etme olasılığına sahipsiniz. Bununla birlikte piyasa ani bir hareket yaparsa koyduğunuz para aniden sıfırlanabilir.

Bu tür bir risk oluştuğunda ünlem işaretleri yanmaya başlar. Eğer ünlem işaretleri yeşil ise hala duruma müdahale etme şansınız var demektir. Karınızı, zararınızı durdurma veya pozisyonunuzu kapatma seçenekleriniz bulunuyor demektir.

Binance vadeli işlemler ünlem nedir

Eğer dört ünlem de kırmızı ise pozisyonunuz siz istemeseniz de tasfiye edilecektir. Çünkü ortaya koyduğunuz paradan daha fazla zarar edemezsiniz. Bazen yatırdığınızdan fazla zarar etme durumu olmakta (çünkü bazıları siz zarar ederken kar etmekteler ve hak ettikleri karın ödenmesi gerekir) aradaki fark sigortadan karşılanmaktadır.

Bu meseleyle ilgili daha detaylı bilgiyi Binance ADL nedir ? başlıklı yazıdan alabilirsiniz.

Bazen kar etme durumunda da ünlemler yanabilmektedir. Üç adet yeşil ünlemin yanıyor olması bazen fırsat varken karını realize et anlamı da taşımaktadır. Çünkü az para koymuşsunuz, yüksek kaldıraç uygulamışsınız, kardan zarara geçmeniz, hatta sıfırlamanız kısa sürede gerçekleşebilir.

Bir emrinizden dolayı büyük zarar ederseniz, zararı karşılamak için diğer emirleriniz de daha karlı ve daha yüksek kaldıraçlıdan başlayarak iptal edilecektir.

Aşağıdaki yazıları da okuyunuz:

Binance ADL nedir ?

TP ne demek kripto ?

Binance kaldıraçlı token nedir?

Binance kaldıraçlı tokenler ne zaman yeniden dengelenir ?

Hedge modu nedir ?