Kapat

Özgeçmiş nasıl yazılır

Anasayfa
Genel Kültür Özgeçmiş nasıl yazılır

Sizi tanımayanlara kendinizi tanıtmanın en kısa yolu etkili bir özgeçmiş hazırlamaktadır. Özgeçmiş veya diğer bir tabirle CV günümüz iş hayatının gereklilikleri haline gelmiştir.

Peki özgeçmiş nasıl yazılır, içinde neler bulunmalı, neler olmamalı biliyor musunuz ?

Özgeçmiş yazmaya internetten hazır CV örnekleri indirerek başlayabilirsiniz. Örneğe uygun olarak kendi bilgilerinizi doldurmanız halinde özgeçmişiniz hazır olacaktır.

Özgeçmiş hazırlaması kolaydır ama her özgeçmiş aynı derecede etkili değildir. Bazı püf noktalara dikkat etmek iş görüşmesinde sizi öne çıkaracaktır.

Her yere aynı CV’yi vermek yerine her iş yerine özel olarak CV hazırlamak pek çok kişiye zor gelir ama doğrusu budur. İş ilanını okuduktan sonra aranılan pozisyona uygun şekilde yalan beyana girmeyecek şekilde bilgilerinizi girmelisiniz.

Örneğin iş ilanında araç kullanma ve muhasebeyle tecrübe aranıyorsa özgeçmişinizde bu konuları öne çıkarmalısınız.

Özgeçmişin kendi içinde bir düzeni olmalıdır. Örneğin eğitim ve iş tecrübeleriniz kronolojik sıraya göre gitmelidir.

Özgeçmişe eklenen fotoğraf çok etkilidir. Bir çok insan kaynakları uzmanı özgeçmişte yazan bilgilerden ziyade fotoğraftaki karaktere dikkat etmelidir. Fotoğrafınız güzel ve renkli olmalıdır.

Sanılanın aksine uzun uzun özgeçmiş yazmak iyi değildir. Özgeçmişinizi okuyan kişiler sizin hayat hikayenizi okumak veya hobilerinizi merak etmek yerine acaba şirket için ideal kişi misiniz ona bakarlar. Bu yüzden kısa fakat etkili bir özgeçmişiniz olmalıdır.

Özgeçmişinizde okunması kolay yazı karakteri kullanınız ve ciddi bir yazı üslubunuz olsun. Gereksiz bilgilerden kaçınınız. Aranılan pozisyonla alakası olmayan kurs ve deneyimleri özgeçmişinizde bol tutmayınız.