Kapat

Araba Lastiği Değiştirme İşlemini 8 Adımda Kolayca Uygulayın

Anasayfa
Genel Kültür Araba Lastiği Değiştirme İşlemini 8 Adımda Kolayca Uygulayın

Araba lastiği değiştirme, araç lastik değiştirme aletleri, lastik değiştirme aparatları, otomobil lastiği değiştirme, kriko nasıl kullanılır? Araç sahibi olup, aktif bir şekilde kullanan herkes lastik değiştirme işlemini bilmelidir. Uzun yolda veya kısa mesafe giderken kullandığınız lastik herhangi bir nedenden dolayı zarar görüp patlayabilir. Araba lastiği değiştirme işlemini uygulamak oldukça basittir.

Araba lastiği değiştirmek için ihtiyacınız olan bazı malzemeleri temin etmeniz gerekir. Araba lastiği değiştirmek için gerekli olan malzemeler temin edildiğinde lastik değiştirme işlemini herkes rahatlıkla gerçekleştirebilir. Araçlarda lastik değişimi her sürücünün bilmesi gereken en temel ihtiyaçlardan biridir. Uzun yolculuklarda şehir merkezine uzak yerlerde aniden patlayan lastik yolculuğunuzu çekilmez bir hale sokabilir. Çünkü şehir merkezinden uzak yerlere yardım gelmesi biraz zaman alacaktır.

Bu tür olumsuzluklarla karşı karşıya kalmamak için her sürücünün lastik değiştirme aparatlarını bulundurması gerekir. Toplumda araba lastiği değiştirme aletleri pek yaygın olarak bilinmeyip lastik değiştirme makinası olarakta karşımıza çıkabilir.

araba lastiği değiştirme

Araba Lastiği Değiştirme işlemi için Gerekli Malzemeler

araba-lastigi-degistirmek-icin-gerekli-malzemeler

1-Reflektör
2-Yedek Lastik (Stepne)
3-Kriko
4-Bijon Anahtarı
5-Eldiven (Tercihe Bağlı)

Araba lastiği değiştirme işleminde birinci adım

Reflektörü doğru yere yerleştirip öncelikle güvenliği sağlayın. Reflektör diğer araçların sizi fark etmesi için kullanılan bir araçtır. Araçların geliş yönüne yerleştirilmesi güvenliğiniz açısından önemlidir. Bunun haricinde aracınızın dörtlülerini de yakmanız fark edilebilirlik açısından önemlidir.

ikinci adım malzemeleri çıkartın

Malzemeleri çıkartıp sağlamlığını kontrol edin. Lastik değiştirmeden önce eldiven kullanmanız hem ellerinizin kirlenmesini hem de zarar görmesini engeller.

Üçüncü adım yedek lastiğin (stepne) sağlamlığını kontrol edin

Yedek lastiğin (stepne) sağlamlığını kontrol edin. Lastikleri değiştirmeden önce mutlaka yedek lastiğin sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Dördüncü adım bijon anahtarı ile vidaları gevşetin

Hasarlı veya patlak olan lastiği sökmeden önce bijon anahtarı ile birlikte vidaları gevşetin. Vidaları saat yönünün tersine doğru çevirmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey vidaları tamamen sökmemenizdir. Vidaları gevşetip beşinci adıma geçin.

Beşinci adım krikoyu yerleştirin

kriko-kullanımı

Lastiğin üzerindeki vidaları gevşettikten sonra krikoyu hasar gören lastiğin bulunduğu alana yerleştirin. Krikoyu yerleştirdiğiniz zemin sert olmalıdır. Yumuşak zeminlere yerleştirilen krikolar batabilir. Krikoyu doğru bir şekilde yerleştirdikten sonra hasarlı lastiği çıkarabilecek kadar aracı kaldırın. Kriko ile aracı kaldırdıktan sonra araca yaslanmayın ve aracı sallayacak hareketlerde bulunmayın.

Altıncı adım tekerleği çıkartın

Gevşettiğiniz vidaları tamamen söküp tekerleği yerinden çıkartın. Vidaları kirletmeyin ve kaybetmeyin.

Yedinci adım yedek lastiği (stepne) takın

Patlak lastiği çıkarttıktan sonra yedek lastiği takabilirsiniz. Yedek lastiği yerine oturtup vidaları öncelikle elinizle takın. Daha sonra bijon anahtarı yardımıyla vidaları iyice sıkın. Vidaları iyice sıktığınızdan emin olun.

Sekizinci adım malzemeleri toplayın ve hasar gören lastiğinizi tamir ettirin

Araba lastiği değiştirme işlemini sorunsuz bir şekilde tamamladıktan sonra kullandığınız malzemeleri toplayın. Yedek lastik ile birlikte fazla yol gidemezsiniz. Bunun için patlak olan lastiğinizi en kısa zamanda yaptırdıktan sonra tekrar değiştirmelisiniz.