Kapat

Nişan yüzüğü neden sağ ele takılır

Anasayfa
Alışveriş Nişan yüzüğü neden sağ ele takılır

Söz, nişan ve evlilik yüzükleri karşı tarafa bağlılığı ifade eder. Yüzüğün şekli, ne tür bir maddeden yapıldığı, hangi parmağa veya hangi ele takıldığının ayrı ayrı anlamları vardır.

Evli kişiler yüzüğü sol elindeki yüzük parmağına takarlar.  Evlenmeden önce takılan söz yüzükleri ve nişan yüzükleri sağ elin parmağına takılır. Peki bu neden böyledir hiç düşündünüz mü ? Acaba diğer ülkelerde yaşayan insanlar da mı aynısını yapıyor veya ne zamandır böyle bir adet var hiç merak ettiniz mi ?

Neden yüzük ?

Acaba birbirine kalben bağlı olan kişiler neden yüzük takarlar, onu yerine neden bilezik, halhal kolye gibi bir şey vermezler de neden ille de yüzük.

Yüzüğü öne çıkaran iki ana faktör var. Birincisi eskiden şimdilerde yüzük parmağı denilen elin dördüncü parmağında (sol eldeki) bulunan sinirlerin doğrudan kalp ile bağlantılı olduğuna inanılması.

Dolayısıyla birbirine aşık kişiler kalplerini sol elin yüzük parmağına yüzük takarak bunu gösteriyorlar.

Yüzüğü öne çıkaran ikinci şey ise daire şeklinde olması. Bildiğiniz üzere dairenin başı sonu yoktur. Eski Mısır’da bu sonsuzluğun sembolü kabul edilmiş. Bilezik de yuvarlak ama yüzük parmakta olduğu için daha fazla görülüyor, o nedenle yüzük tercih edilmiş.

Aslında her kültürün kendine göre bir evliliği geleneği var. Yüzüğün dünyada evlilik simgesi haline gelmesi biraz da küreselleşme ile alakalıdır.

Nişan yüzüğü neden sağ ele takılır ?

Evlilik yüzüğü sol ele takıldığı için nişan yüzüğü de sağa takılmaktadır. Bu durumun başka bir açıklaması yoktur. Dinimizde ise yüzüğün sol veya sağ ele takılması ile ilgili emredici bir hüküm bulunmamakla birlikte erkeğin altından yüzük veya başka bir takı takması haramdır. Bu yüzden dini hassasiyeti olanlar gümüş yüzük kullanıyorlar.

Evlilik yüzüğünü sağ eline takanlar da var

Evlilik yüzüğünü sağ parmağına takanlar var. Çünkü kimse geleneklere uyma mecburiyetinde değil. İnsanların yüzüğü sağ elin parmağına takma sebebi hayırlı işleri gösteren sembolleri sağ uzuvlarda taşıma isteği veya tuvalette sol elin kullanılması gibi sebepler olabiliyor.