Kapat

Crocs c10 kaç numara ?

Anasayfa
Alışveriş Crocs c10 kaç numara ?
crocs c10

Crocs terliklerde C10 veya j2 gibi numaralandırma olduğu için insanlar Crocs c10 kaç numara merak etmektedir. Öncelikle Crocs firması ve Crocs ürünlerinin neden pahalı olduğu hakkında bilgi vereceğim, ardından Crocs numara tablosuna göre C10 kaç numaraya karşılık geldiğini anlatacağım.

Crocs firması hakkında

Crocs firması, Western Brands, LLC adıyla 1999 yılında ABD’de kurulmuştur. Bu şirketin kuruluş amacı aslında günlük hayatta giyilen terlik ve ayakkabıları üretip satmak değildi.

Western Brands, LLC şirketinin kurucuları tekne tutkusu olan ve yatırım iştahı olan kişilerdi. O yıllarda teknelerde, özellikle de yat gibi üst tabakanın tercih ettiği deniz taşıtlarında ayağa giyilmek üzere tasarlanmış ürün seçenekleri fazla değildi.

Deniz taşıtlarında giyilecek ayakkabının hafif, rahat ve su ile problemi olmaması gerekir. Ayrıca ıslak zeminde kaymaması gerekir. Balıkçılar bu yüzden çizme giyerler. Fakat zengin işadamları yatta çizme giyecek değil ya !

Lüks deniz taşıtlarında vakit geçiren kişiler paranın satın alabileceği en pahalı ayakkabı veya terliği satın alsalar da  terlik ıslak zeminde kayıyor, kaymayan malzemeden yapılanları ise fazla rahat olmuyordu. Ayrıca deniz suyu ile temas eden terlik ve ayakkabılar çabuk deforme oluyordu.

İşte bu nedenle Western Brands, LLC şirketinin kurucuları lüks deniz taşıtlarında giymeye uygun ürünler aradılar ve aradıklarını da bir Kanada firması olan Foam Creations‘un bir ürününde buldular.

Crocslite adlı malzemeden üretilen bu ürün ayağı yumuşacık şekilde sarıyor ve sudan etkilenmiyordu.

Kanada firması ile anlaşan Western Brands, LLC bir süre sonra sattığı Crocs ürününe uygun olarak adını Crocs olarak değiştirdi. Başlangıçta sadece zengin tabakaya satış yapmayı planlayan firma daha sonra fiyatı daha makul tutarak daha geniş çapta kitlelere satışlar yapmaya başladı.

Crocs firmasının hızlı yükselişi birkaç sene sonra sekteye uğradı, çünkü piyasada taklitleri ve benzer malzemeyle ürün imal eden firmalar türemişti. Eski popülaritesi olmasa da Crocs terlikleri halen dünya çapında satış yapmaya devam etmektedir.

Crocs terlikleri neden pahalı ?

Crocs terliklerini pahalı kılan şey rahat olmasıdır. Öyle ki Crocs’a alışan birine başka bir terlik takunya gibi gelmektedir. Bu nedenle Crocs’un sadık müşterileri vardır.

Crocs c10 kaç numara ?

Crocs bir Amerikan firması olduğundan ürünlerinde Amerikan ayakkabı numara ölçülerini kullanmaktadır. Ancak küresel çapta satış yaptığı için resmi internet sitesinde numara tablosunu yayınlamaktadır. Crocs terlik kaç numara almalıyım başlıklı makalemde Crocs numara tablosu hakkında bilgi vermiştim.

Croc terlikleri erkek, kadın ve çocuklarda farklı numaralandırmaktadır. Numara klasmanı karışmasın diye de numaraların başına bir harf gelmektedir. Örneğin C10 numarasındaki C bu terliğin çocuk terliği olduğu ifade eder. C child (çocuk) kelimesinin kısaltmasıdır.

crocs c10

Crocs numara tablosuna göre C10 numarası, 27-28 numaraya karşılık gelmektedir. Yani 4 ila 6 yaşlar arası çocukların giyebileceği bir numaradır.