Kapat

Birkenstock neden pahalı ?

Anasayfa
Alışveriş Birkenstock neden pahalı ?
Muya

Görüntüsü pek albenili değil ama Birkenstock terlik neden pahalı diye merak edenler vardır. Basit bir kıyaslama yapıldığında uygun fiyatlı Türk terlikleri ile Birkenstock terlikleri arasında birkaç kat fiyat farkı olduğu görülecektir.

Birkenstock terliklerin pahalı olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmak için Muya terlikleri ile kıyasladım. Muya terlikleri ülkemiz ortalaması baz alındığında gayet kaliteli ürünlerdir. Aşağıdaki Muya terlik 119 TL’ye satılmaktadır. Muya terlikleri genelde bu fiyata veya bir miktar ucuza satılmaktadır.

Muya

Muya terlik 119 TL

Aşağıdaki ürün ise Birkenstock Arizona nubuk modelidir ve 489 TL fiyata satılmaktadır. Birkenstock terlik modelleri yaklaşık olarak bu fiyatlara satılmaktadır. Ortalama olarak Birkenstock ürünleri 250-650 TL arası fiyatlara satılmaktadır.

Muya

Birkenstock terlik 489 TL

Her iki ürünün birbirine benzer olduğu ancak arada yaklaşık 4 kat fiyat farkı olduğu görülmektedir. Yani Muya terliği 1 sene giysek Birkenstock’u 4 sene giymemiz lazım ki aynı fiyata aynı faydayı alabilelim.

Üstelik Muya kaliteli bir terlik markası, onun yarı fiyatına da benzer terlikler satılıyor. Örneğin aşağıdaki Polaris terlik 68 TL’ye satılmaktadır. Üstelik Polaris de kaliteli bir markadır.

Polaris

Polaris terlik 68 TL

 

Birkenstock neden pahalı ?

Birkenstock ürünlerinin neden pahalı olduğunu maddeler halinde açıklamaya çalışayım:

Görünüşün aldatıcılığı

Yukarıda yer alan terliklerin hepsi mantar tabanlı terliklerdir ve model olarak da birbirine çok benzemektedirler. Bu terlikleri ilk giydiğinizde ayağınızdaki konfor da yaklaşık olarak aynı olacaktır. Ama terlikleri birkaç ay giydikten sonra görünüşün aldatıcı olduğunu anlayacaksınız.

Bir insanı tanımak için yolculuğa çıkmak veya ticaret yapmak gerekir derler. Terliği tanımak için de onu uzun süre giymek ve değişik hava koşullarında test etmek gerekmektedir.

Birkenstock Alman malıdır, Almanya’da kaliteli malzemeden üretilmiştir ve uzun süreli kullanımda terlik öğeleri ile ayağınız uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. İlk birkaç gün giyimi pek konforlu olmayabilir, zaman geçtikçe terlik ayağın şekline uyum sağlayacaktır.

Bu nedenle Birkenstock terliklerde vurma, sıkma, deforme olma gibi şikayetler diğerlerine göre daha az olacaktır. Birkenstock terliklerin mantar tabanı su geçirmemesi için bir tabaka ile mühürlenmiş olup bu da terliğin ömrünü uzatmaktadır.

Üretim maliyetleri

Birkenstock terliklerde kaliteli malzeme ve işçilik vardır. Bu da fiyatı etkilemektedir. Gerçi Muya ve Polaris gibi markaların da işçilikleri de fena değildir ama malzeme açısından Birkenstock daha kalitelidir.

Birkenstock terliklerin Almanya’da üretiliyor olması nedeniyle işçilik ücretleri fiyata daha fazla yansımaktadır. Aynı ürün Çin’de üretiliyor olsaydı belki çok daha ucuza satılacaktı.

Pazarlama stratejisi

Birkenstock firması satışta “sürümden kazanma stratejisi” yerine ürüne hak ettiği fiyatı koyup “ürünü bilen zaten bu paraya alır” stratejisiyle satış yapmaktadır. Dolayısıyla ürün başı kar marjı Türklerinkine göre daha fazladır.

Bize göre pahalı

Birkenstock terliklerin fiyatı bize pahalı gelse de Birkenstock genellikle Almanya ve civarı ülkelerde satılan bir terlik olup bize pahalı gelen fiyat oralarda normal bir fiyattır. Birkenstock Almanya’da sıradan ve uygun fiyatlı bir terliktir. (Almanya’daki işçi ücretleri ile Türkiye’deki işçi ücretlerinin farklı olması gibi bir husus olarak değerlendirebilirsiniz.)

Birkenstock alınır mı ?

Birkenstock terlikleri biz daha çok Almanya ve civar ülkelerde çalışan gurbetçi vatandaşlarımızın ayaklarında görmekteyiz. Halbuki gurbetçi vatandaşlarımız genellikle her kuruşun hesabını yapan eli sıkı kişilerdir.

Bir yaz boyunca aynı terliği giyerler (çorapla) ve giydiği terliği övdükleri için tanıdıkları da Birkenstock terlikleri tercih ederler. Birkenstock terliklerden oldukça memnun kaldıkları açıktır. Birkenstock’tan vazgeçip yerli ucuz terliklere yönelmezler.

Tutumlu birinin ayakkabı fiyatına terlik satın alması mantıksız gelebilir ama bir gurbetçinin Birkenstock’u ile geçirdiği sürede bizler birkaç terlik ve ayakkabı eskitiriz. Birkenstock müdavimleri terliklerini nasıl uzun süre kullanacağını bilirler ve bakımını yaparak uzun süre giyerler.

Birkenstock uzun vadede kıyasladığım diğer terliklere göre ayaklara daha fazla konfor sağlar ve daha dayanıklıdır. Gurbetçinin yaptığı bir bakıma “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” stratejisidir.

Birkenstock kullanımı ülkemizde gurbetçi olmayan vatandaşlarımız arasında da yaygınlaşmaktadır. Ancak kullananlardan bazısı fiyatı yüksek olduğu için Birkenstock terliklerden üst düzey bir performans beklemekte ve hayal kırıklığına uğramaktadır.

Bazısı da Birkenstock terliklerin kullanım ve bakım bilgisi konusunda bilgisi olmadığı için hayal kırıklığına uğramaktadır.

Aslına bakarsanız Birkenstock terlikleri fiyat/performans açısından değerlendirildiğinde Almanya şartlarına göre iyi , fakat Türkiye şartlarına göre değerlendirildiğinde ise Muya, Ceyo ve Polaris gibi terlik markalarına göre pahalı sayılabilecek terliklerdir. Ama “paramın satın alabileceği en iyi terliği satın almak istiyorum” derseniz Birkenstock terlikler seçenekleriniz arasında olmalıdır.