Kapat

Anti TPO yüksekliği nasıl düşürülür

Anasayfa
Sağlık Anti TPO yüksekliği nasıl düşürülür

Testlerde Anti TPO değerlerinin referans değerlerden yüksek çıkması, vücudun tiroid bezini yabancı madde olarak algılayıp antikor üreterek tiroid bezine saldırmakta olduğunun bir işaretidir. Genellikle haşimato hastalarının ve Graves hastalığı bulunanların Anti TPO değerleri yüksek çıkar.

Anti TPO yüksekliği başlı başına bir hastalık olmayıp kandaki anti-mikrozomal antikor seviyesinin yüksek çıkmasıdır. Bunun da anlamı vücudun bağışıklık sistemi tiroid bezine saldırıyor demektir. Bu saldırıya kayıtsız kalınır ise tiroid bezi bir süre sonra işlev göremeyecek hale gelecektir.

Peki bağışıklık sistemi vücudun bir organına neden saldırır ?

Bunun cevabını tıp dünyası henüz verememiştir. Otoimmün hastalıklar denilen bağışıklık sistemi hastalıkları vücudun kendi organına (tiroid bezi, kemik, karaciğer, bağırsak vs.) saldırması sonucu oluşur ve bunun nedeni hala bulunamamıştır.

Bağışıklık sistemi hastalıklarına neyin neden olduğu bilinmese de tedavisi vardır. Genelde tedavi bağışıklık sistemini baskılamak ve zarar gören organın işlevlerini ilaçlarla sağlamak yönündedir.

Anti TPO yüksekliği nasıl düşürülür ?

Anti TPO yüksekliği bir hastalık değildir, anti TPO yüksekliğine yol açan hastalık ne ise o teşhis edilmeli ve o hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Tedavide başarılı olursa kandaki Anti TPO seviyesi düşecektir.

Bu nedenle testlerde anti TPO seviyesi yüksek çıkan kişiler doktora danışmadan evde kendi kendine tedavi uygulama yoluna gitmemelidirler.

Bununla birlikte genel olarak beslenme alışkanlıklarını olumlu yönde değiştirmek ve bazı besinleri tüketmek anti TPO yüksekliğini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Kanında anti TPO seviyesi yüksek çıkan kişiler şunlara dikkat etmelidir:

– Lahana ailesinden gıdaları (beyaz, lahana, kara lahana, turp, brokoli, karnabahar) fazla tüketiyorsanız azaltınız.

-Rafine soya ürün tüketimini azaltınız. Paketlenmiş hazır gıdaların çoğunda soya ürünleri kullanılmaktadır. İşlenmiş gıdalardan uzak durunuz.

-D vitamininin eksik olmamasına dikkat ediniz. Güneşli havalarda yürüyüşlere çıkınız.

– Son zamanlarda ağır metal veya kimyasallara maruz kalmış olabilirsiniz. İş yerinden veya yediğiniz dip balığından ağır metaller almış olabilirsiniz. Tarım ilaçlarını temizlemek için meyve sebzeleri bolca yıkayınız. Kimyasal toz ve gaz salınan atölye ve farikalara girmeyiniz.

– Selenyum ve E vitamini açısından zengin gıdalar tüketiniz.

-Glüten intoleransınız var mı kontrol ettiriniz. Besin alerjin alerjileriniz var mı kontrol ettiriniz.

-Diş dolgunuz kırıldı ise yaptırınız. Dolgu malzemesindeki kimyasallar vücuda geçince vücut buna tepki vermektedir.

-İşlenmiş gıdalar yerine doğal besinlere yöneliniz.

-Stres, gürültü, mobing gibi faktörlerden uzak durunuz.

Bitkisel tedavi

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlunun haşimato hastalığı için önerdiği yoğurt otu kürünü anti TPO yüksekliğini düşürmek için uygulayabilirsiniz.

Bunun için bir tutam yoğurt otunu klor içermeyen bir bardak miktarı kaynar suya atıp 5 dakika kısık ateşte kaynatınız ve suyunu içiniz. Bir ay boyunca her gün hazırlayıp içiniz.