Kapat

PUBG sistem gereksinimleri PC

Anasayfa
Oyun PUBG sistem gereksinimleri PC

PlayerUnknown’s Battlegrounds, yani PUBG en azından minimum performans için şaşırtıcı derecede mütevazı bir PC sistemi gereksinimine sahiptir. PUBG sistemi gereksinimleri nelerdir? Acaba nasıl bir CPU ve grafik kartına ihtiyacınız var?

PUBG minimum sistem gereksinimleri

Oyunun geliştiricisi PUBG Corp.’a göre, PlayerUnknown’ın Battlegrounds’ı PC’nizde çalıştırmak için ihtiyacınız olan minimum sistem gereksinimleri şunlardır:

İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
İşlemci: Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 2 GB / AMD Radeon R7 370 2 GB
DirectX: Sürüm 11
Ağ: Geniş Bant İnternet bağlantısı
Depolama: 30 GB boş alan

PUBG önerilen sistem gereksinimleri

PUBG’u takılmadan, donmadan, kasmadan oynamak için minimumdan daha performanslı bir bilgisayara ihtiyacımız var. İşte sorunsuz Battlegrounds oynamayı sağlayan bir donanım özellikleri.

İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
İşlemci: AMD Ryzen 5-1600 / Intel Core i5-7600K
Bellek: 8 GB RAM
Grafik: Nvidia GTX 1060 6GB veya daha iyisi

(DirectX, İnternet bağlantısı ve depolama gereksinimleri değişmez)

PUBG Windows 7’de ve 8 de çalışabilir ama Windows 10 da daha iyi performans gösterir.

Diğer bir alternatif donanım özellikleri ise şöyledir:

İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10.
İşlemci: Intel Core i5-6600k / AMD Ryzen 5 1600.
Bellek: 16 GB RAM.
Grafikler: NVIDIA GeForce GTX 1060 3 GB / AMD Radeon RX 580 4 GB.
DirectX: Sürüm 11
Ağ: Geniş Bant İnternet Bağlantısı.
Depolama: 30 GB boş alan.

PUBG ayarları nasıl olmalı ?

Oyun performansını çeşitli ayarlarla, her ayarın minimum olarak ayarlanmasıyla test ettim ve ultra ayar ile karşılaştırdım. RX 580 8GB ve GTX 1060 6GB, çoğu durumda oldukça benzer performans göstermektedir.

Ekran Ölçeği : Bunun aralığı 70 ile 120 arasıdır. Ayarı 100’de sabit bırakıp çözünürlüğü değiştirmenizi öneririm. 

Anti-Aliasing: Aslında çok önemli bir faktör değildir. Daha iyi AA istiyorsanız, ılımlı bir süper örnekleme biçimi elde etmek için ekran ölçeğini 120’ye ayarlayabilirsiniz. Çok kaliteli AA’dan çok düşük kaliteli AA’ya geçmek performans üzerinde önemsiz bir etkiye sahiptir.

Post-Processing: İşlem tamamlandıktan sonra yapılabilecek bir sürü iş için genel bir etikettir. Bunun performans üzerinde göreceli olarak büyük bir etkisi vardır. Ultradan çok düşük seviyeye gitmek kare hızını yüzde 10-15 artırıyor.

Gölgeler(Shadows): Bu ayar, ortamdaki tıkanmayı ve diğer gölge oluşturma biçimlerini etkiler ve ultradan çok düşük seviyeye çıkmak, GPU’nuza bağlı olarak performansı yüzde 15-25 oranında artırır.

Dokular(Textures): Yeterince VRAM olması koşuluyla performans üzerinde sadece küçük bir etkiye sahiptir. Ultradan çok düşük bir değere düşmek, kare oranlarını yüzde 3-5 oranında artırıyor.

Effects: Bu ayar diğer unsurların yanı sıra patlamalar gibi şeylerle de ilgilidir. Bu oyunda en zorlu ayardır. Çok düşük seviyelere düşürmek performansı yüzde 25’e kadar artırıyor.

Yeşillik: Tüm ağaçlar ve çimler göz önüne alındığında, bunun performans üzerinde daha büyük bir etkisi olmasını bekleyebilirsiniz, ancak çok düşük bir değere ayarladıktan sonra sadece yüzde 1’lik bir fark gördüm.

Görme Mesafesi: Bu işlemin CPU performansı üzerinde grafik performansından daha büyük bir etkisi olduğu görülüyor, bu nedenle eğer CPU’nuz karışmaya kalkarsa güvenle ultra ayarlayabilirsiniz. Bir Core i3 sisteminde bile, çok düşük bir değere düşmek sadece kare oranlarında yüzde 3 fark yarattı.

Hareket Bulanıklığı: Varsayılan olarak kapalı olmasının bir nedeni var, değil mi? Hareket bulanıklığı etkinken, etrafta dolaşırken düşmanları tespit etmek daha zordur. Ancak efekti seviyorsanız, onu açmak, kare cinsinden yüzde 3 düşüşe neden olur.

Keskinleştir: Bu varsayılan olarak kapalıdır. Etkinleştirilmesi performans üzerinde ölçülebilir bir etkiye sahip değildir.

Daha rekabetçi olmak istiyorsanız, post-processing (işlem sonrası), gölgeleri, efektleri ve hareket bulanıklığını en aza indirgemek, kare oranlarını yaklaşık % 75 oranında artırabilir. Bu, düşmanları tespit etmeyi de kolaylaştırabilir, ancak daha iyisini hedeflemenize yardımcı olmayacaktır.