Kapat

Tenis ayakkabısı ile yürünür mü ?

Anasayfa
Genel Tenis ayakkabısı ile yürünür mü ?

Tenis ayakkabısı gündelik giyilir mi veya giyilirse ne olur merak ediyor musunuz ?Hayatınızda spor ve egzersizin bir yeri var ise ve tenise de ilgi duyuyorsanız aklınızdan benzeri düşünceler geçmiştir. Çünkü tenis ayakkabıları gayet pahalı ayakkabılardır ve bu şirin şeyleri gündelik hayatta da giymek isteyebilirsiniz.

Çoğu kişi bu konuda düz mantık yürütür ve “pahalı olan kalitelidir, dolayısıyla tenis gibi zorlu bir spora göre üretilmiş bir ayakkabı ile yürüyüş yapmakta sakınca yoktur” kanısına varabilir. Ama konunun teknik detaylarına girince işin rengi değişmektedir.

Şöyle ki;

Tenis ayakkabılarının maliyetini artıran yegane unsur, tenis sporunun düşük gelirlilerden ziyade mali durumu iyi bireylerce yapılması değildir. Bu sporda ayakların yan tarafına aşırı yük binmekte ve normal ayakkabı ile tenis oynandığında kayma, burkulma ve sakatlanma sorunları oluşmaktadır. Dolayısıyla tenis ayakkabıları sporcu sağlığı ve tenis oyunundan maksimum performans almak üzere üretilmiştir.

Koşma, yürüme, basketbol, voleybol, futbol veya tenis gibi oyunlarda ayakkabıların farklı kısımlarına daha fazla yük biner. Mesela basketbolda ayakkabıların alt ve yan taraflarına daha fazla yük binerken koşma esnasında öne ve arkaya daha fazla güç uygulanır.

Tenis ayakkabısı ile yürünür mü ?

Tenis sporu için üretilmiş ayakkabıların başlıca özelliği yan kısımlarının güçlendirilmiş olması ve ayakkabı tabanlarının zeminde kaymaması, maksimum tutuş gücüne sahip olması için özel malzemeden üretilmiş olmasıdır. Tenis ayakkabıları yana veya çapraza olan hareketlerde başarılı bir performans sergilerken bu ayakkabıları koşu esnasında giydiğinizde ayakkabının ömrünü kısaltmış olursunuz.

Dolayısıyla her ne kadar halk arasında “tenis ayakkabısı ile her spor yapılır” şeklinde bir düşünce yaygın olsa dahi bu doğru değildir. Tenis ayakkabıları ile basketbol oynarsanız, basketbol ayakkabısı giymiş kadar sıçrayamazsınız veya bu ayakkabıları halı sahada futbol oynamak için kullandığınızda bir süre sonra ön kısımlarında veya ökçeye yakın yerlerde yırtılmalar oluştuğunu göreceksiniz.

Yürüyüş ise takım sporları veya düzenli koşu kadar ayakkabıya zarar verecek bir faaliyet değildir. Kısa yürüyüşler için veya seyrek aralıklarla gündelik yürüyüşler için tenis ayakkabısını kullanabilirsiniz. Düzenli olarak tempolu yürüyüş yapıyorsanız ayakkabının ömründen çalmış olursunuz.

Tenis ayakkabısı seçiminden sonra sıra tenis raketi seçimine gelecektir. Tenis sporuna yeni başlıyorsanız tenis ayakkabısı ve tenis raketi seçiminde bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Çünkü bu sporsa malzeme seçimi performansınızı doğrudan etkilemektedir.

Tenis Raketleri bağlantısından seçeneklere göz atabilirsiniz.