Kapat

SLS içermeyen şampuanlar

Anasayfa
Alışveriş SLS içermeyen şampuanlar
Yves Rocher Low Poo

Saçlarına özen gösteren kişiler için piyasada SLS içermeyen şampuanlar satılmaktadır. Ancak SLS içermediği iddia edilen bir çok üründe de SLS benzeri katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu yüzden hangi şampuanların hakikaten de SLS içermediğini öğrenebilmek için ürün içeriğini dikkatli incelemek gerekmektedir.

SLS nedir ne işe yarar ?

Bilindiği üzere temizlik ürünlerinde köpürme işlevi için SLS ve benzeri katkı maddeleri kullanılmaktadır.

SLS sodyum loril sülfat kimyasal bileşiğinin kısaltması olup köpürme ve temizleme işlevini yerine getiren en ucuz ve etkili kimyasallardan biridir.

Ev temizliği, ofis temizliği gibi işlerde kullanılan temizlik maddelerinin SLS içermesinin bir zararı bulunmamaktadır. Fakat şampuan gibi cilt bakım ürünlerinde SLS kullanıldığı zaman bu maddenin saç ve cilde bir takım zararları bulunmaktadır.

Bu nedenle çoğu şampuan üreticisi SLS yerine ona benzer ama zararı biraz daha az olan Sodyum lauret sülfat (SLES) maddesini veya benzer işlevli sülfatlı bileşikleri (Amonyum lauret sülfat , Magnezyum lauret sülfat vs.) kullanmaktadır.

Halk arasında SLS ve benzeri içerikli sülfatlı bileşiklere “tuz” denilmekte olup SLS’den tamamen kaçınmak isteyenler için piyasada tuzsuz ürünler de satılmaktadır.

SLS neden zararlı ?

SLS etkili bir temizleyicidir ama saçı ve saç derisini yıpratma etkisi de vardır. Bu nedenle hassas ciltli kişilerde tahriş, kaşıntı, döküntü yapabilmektedir.

SLS’nin saça zararı

Saç bir protein flamenti olup saç lifleri %91 oranında protein içerikli maddelerden oluşmaktadır. SLS içerikli şampuanlar SLS içermeyen şampuanlara göre saçın rotein içeriğini iki kat daha fazla kaybettirmektedir. Yani saçı yıpratmaktadır.

SLS’nin kontakt dermatite etkisi

SLS’li şampuanlar bazı hassas ciltli kişilerin derilerinde tahriş ve kontakt dermatit adı verilen ağrılı alerjik döküntülere sebep olmaktadırlar. Cilt hücrelerimizde bir tür mumsu lipid molekülü olan seramid bulunur. Cildinde seramid düzeyi düşük kişiler SLS’li şampuan kullanınca kontakt dermatit şikayetleri görülmektedir.

SLS’nin saç dökülmesine etkisi

Erkek tipi kellik hormonların ve genetik yatkınlığın etkisiyle oluşmaktadır. Bu nedenle SLS’li şampuanlar saç döker şeklinde bir kesin yargıya varılamaz. Ancak SLS’nin saç tellerini zayıflattığı, kırılmasını kolaylaştırdığı ve saç derisini zayıflattığı bir gerçek olup bu unsurlar da saç dökülmesini kolaylaştırmaktadır.

Eğer saç telleriniz ince ise SLS’li şampuanlardan kaçınmanız yararlı olacaktır.

SLS içermeyen şampuan kullanınca;

Şampuanınız alıştığınız SLS’li şampuan kadar köpürmeyecektir. İlk başlarda saçınız temiz değilmiş gibi hissedeceksiniz. Yağlı saçlarda hakikaten de yeterli temizlik sağlanmayabilir. Çünkü SLS muadili katkı maddeleri SLS kadar temizlik konusunda kadar etkili değildir.

Bu sorunu aşmak için saçınızı bir miktar daha fazla yıkayabilirsiniz. Ayrıca SLS içermeyen şampuan kullanınca durulamayı da biraz daha uzun süre yapmalısınız.

Saçınızı SLS içermeyen bir şampuanla yıkadığınızda saçınız biraz sert olacaktır. Bazıları bu sorunu saç kremi kullanarak çözmüşlerdir. Ancak kullanacağınız saç kreminin de SLS’li olmamasına dikkat etmelisiniz.

SLS içermeyen şampuanlar

SLS içermeyen şampuanlar listemi kolay bulunan ve nispeten makul fiyatlı olan ürünler arasından oluşturdum.

Kerastase discipline

Kerastase discipline

Boyalı saçlar için üretilmiş olup kadın-erkek kullanılabilecek bir üründür. Fiyatı 120 TL (250 ml) dir. Kerastase discipline bir Loreal ürünüdür. Kerastase markasının her ürünü sülfatsız olmayıp alırken sülfatsız olanını tercih etmelisiniz.

Yves Rocher Low Poo

Yves Rocher Low Poo

Krem şampuan şeklindedir. İçeriğinde akdikeni özü ve agav gibi besleyici maddeler bulunur.%98 bitkisel içeriklidir. 200 ml’lik olanı 33 TL fiyata satılmaktadır.

Schwarzkopf  BC bonacure

Schwarzkopf’un BC bonacure serisi ürünlerin bazıları sülfatsızdır. Yani SLS ve türevlerini içermez. Bonacure Color Freeze Micellar Sülfate Free Shampoo piyasada 1000 ml’si 100 TL’den satılmaktadır.

Schwarzkopf  BC bonacure

Herbal essences püre renew

%93 bitkisel içerikli bir üründür. Sülfat içermez. 380 ml olanı 33 TL’ye satılmaktadır.

Herbal essences püre renew

Bambu ve mango olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Herbal essences püre renew SLS içermemekle birlikte köpürüyor.

Loreal Paris Elseve 3 ü bir arada krem şampuan

6 değerli çiçek özü barındırır. SLS içermez ve köpürmez. Kuru ve bakıma ihtiyaç duyan saçlar için uygundur.

Loreal Paris Elseve 3 ü bir arada krem şampuan

Loreal Paris Elseve 3 ü bir arada krem şampuan 400 ml’si 22,50 TL’ye satılmaktadır.