Kapat

Made in İndonesia Adidas orjinal mi ?

Anasayfa
Alışveriş Made in İndonesia Adidas orjinal mi ?
adidas seri numarası

Soru:İnternetten satın aldığım Adidas ayakkabıda made in İndonesia yazıyor. Acaba bu ürün sahte mi ? Orjinal Adidas nerede üretiliyor ? Made in İndonesia Adidas orjinal mi ?

Cevap: Üretim maliyetlerini düşürmek için istisnalar haricinde neredeyse her global firma üretimini iş gücünün ucuz olduğu ülkelerde yaptırmaktadır.

Adidas Alman malı olup şirketin merkezi Almanya’nın Herzogenaurach şehrindedir. Her ne kadar Adidas Alman malı olsa da üretimin çoğu Almanya dışındaki ülkelerde yapılmaktadır.

Almanya, hammadde ve işçilik ücretlerinin oldukça yüksek olduğu bir ülkedir. Her ne kadar Adidas fiyatları da yüksek olsa da firma rakipleri ile rekabet edebilmek için hammaddeyi ucuza bulabileceği ve işçilik ücretleri düşük olan ülkelere fabrika açmaktadır.

2022 yılı itibariyle Adidas’ın çeşitli ülkelerde 500 civarı fabrikası olduğu bilinmektedir.

Made in İndonesia Adidas orjinal mi ?

Adidas’ın Endonezya’da (İngilizcesi İndonesia) fabrikası bulunmaktadır. Dolayısıyla Made in İndonesia yazan bir Adidas ayakkabı orijinal olabilir. Bununla birlikte ayakkabıda Made in İndonesia veya başka bir yer yazması orjinali veya sahtesini ayırt etmede bir kriter değildir.

Makalenin devamında orijinal bir Adidas ayakkabıyı sahtesinden nasıl ayırabileceğinize dair bazı ipuçları verilecektir.

Orjinal Adidas nerede üretiliyor ?

Adidas fabrikaları işçiliğin ucuz ve satış noktalarına nakliyenin kolay olabileceği ülkelere kurulmuştur.

  • Avrupa pazarı için üretilen Adidas ayakkabılar Macaristan, Portekiz, Litvanya, İtalya, Polonya, İspanya, Türkiye, Ukrayna ve Slovenya’daki fabrikalarda yapılmaktadır. Adidas’ın Almanya’da da fabrikası bulunmaktadır.
  • Asya pazarı için üretilen Adidaslar Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan, Vietnam, Myanmar, Kamboçya, Myanmar ve Kore’de yapılmaktadır. Ayrıca Japon pazarı için Japonya’da da fabrikası vardır.
  • Üretimin önemli bir bölümü Çin, Vietnam ve Endonesya’da olduğundan buralardaki fabrikalarda üretilen ürünler Asya harici pazarlara da satılmaktadır.
  • Adidas’ın Güney Amerika kıtasındaki fabrikaları Arjantin, Şili, Brezilya’da bulunmaktadır.
  • Kuzey Amerika kıtası pazarı için ise ABD, Hounduras, Meksika, Kanada, Kosta Rika, El Salvador, Nikaragua’da Adidas fabrikaları bulunmaktadır.
  • Adidas’ın Afrika fabrikaları Tunus, Leshotho, Madagaskar’da bulunmaktadır.

Adidas ayakkabı kalitesi üretilen ülkeye göre değişir mi ?

Firmaya göre her ülkedeki Adidas aynı kalitede üretilir. Fakat bazı kullanıcılar Adidas ayakkabı kalitesinin üretilen ülkeye göre biraz fark edebileceğini düşünmektedir. Bunun başlıca sebebi aynı model ayakkabıların üretim yerine göre fiyatında ufak farklılıklar olabilmesidir.

Örneğin Made in Germany yazan bir Adidas ayakkabının aynı modelinin Made in İndonesia yazan modeli daha ucuza satılabilmektedir. Bu fiyat farkının üretim maliyetlerinden kaynaklandığını düşünmekteyiz.

Orijinal Adidas Ayakkabı nasıl anlaşılır ?

Birkaç kriter üzerinden değerlendirme yaparak Adidas ayakkabının sahte veya orijinal olduğunu anlayabilirsiniz.

Logo

Eğer Adidas logosunu tanıyorsanız, sahte ayakkabıdaki logonun ve Adidas yazısının orjinalinden biraz farklı olduğunu göreceksiniz.

Bununla birlikte bazı sahteciler işi ileri götürüp sahte Adidas ayakkabıya orijinal Adidas logosunu basmaktadır. Fakat bu da anlaşılabilmektedir.

Çünkü gerçek Adidas ayakkabılarda logo ayakkabıya dikilmiş ve elinizle yokladığınız  zaman oyuklu şekildedir. Sahtelerde ise logo dikilmemiş, yapıştırılmış şekildedir ve logo pürüzsüz bir yüzeye kopyalanmıştır.

Seri numarası ile sorgulama

adidas seri numarası

 

Adidas ayakkabıların dil altlarında üzerinde seri numarası yazan bir etiket bulunur. Ayakkabının sağ teki ile sol tekinin seri numaraları farklıdır. Ayrıca seri numarasını Adidas’ın müşteri hizmetlerine sorarak sorgulatma imkanınız bulunmaktadır.

Qr kod ile sorgulama

adidas qr

 

Ayakkabı etiketinde yer alan Qr kodunu telefonunuza okuttuğunuz zaman üretici bilgileri gelecektir. Bu şekilde de Adidas ayakkabının orijinal olup olmadığını anlayabilmektesiniz.

Barkod numarası ile sorgulama

 

adidas barkod

İnternet alışverişlerinizde bir ürünü açtığınız zaman iade almıyorlar. Bu sebeple ürünün orijinal olup olmadığını ürünü açmadan sorgulatmanız lazım. Adidas kutusundaki barkod numarasını sorgulattığınız zaman üretici firma bilgileri öğrenebilmektesiniz.

Barkod sorgulamayı ŞURADAN yapabilirsiniz.